Jump to content

Mumyalama Nedir Nasıl Yapılır


Guest Îکє†
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Eski Mısırlıların geliştirdikleri ilaçlama yöntemiyle bozulmadan saklanan cesetlere mumya denilmektedir.

 

Cesetlerin mumyalanması,Mısır Uygarlığının en çok dikkati çeken özelliklerinden biridir. Cesedi bozulmadan saklamaya yönelik olan bu işlemin, hangi inanışa dayandığı hep merak konusu olmuştur. Mısır inanışına göre ölüm, varlığın sonu değildir, ama kendinde var olan öğelerin birliğinin bozulması bireysel olarak bütünlüklerini koruyan yaşam öğelerinin, birbirinden ayrılıp dağılmasıdır. Ölümden sonra, bu öğelerin yeniden bir araya gelmesini sağlama, yıkımdan korunan bir bedende, yeni bir yaşamın doğuşunu olanaklı kılmak demektir. İlk görevi ölülerine saygı göstermek olan her Mısırlının, ölen yakınına özenli bir tahnitin (ilaçlama) yanı sıra, güzel bir mezar yaptırması, düzenli armağanlar sunması gerekiyordu.

 

TAHNİT

Yeni İmparatorluk döneminden (1580-1085) başlayarak tahnit sanatında en güzel örnekler verildi ve Mısır Uygarlığı nın sonuna kadar sürecek olan yöntemler oluşturuldu. Tarihçi Herodotos’a göre tahnit ve mumyalama işlemleri şöyle gerçekleştiriliyordu: Önce tahnitçiler, beyni burun deliklerinden demir bir çengelle çıkarırlar, geri kalan bölümü de birtakım ilaçlarla eritirlerdi. Sonra bedenin yan tarafından boylamasına bir yarık açarlar ve bütün organları buradan boşaltırlardı; bedeni, hurma şarabıyla ve ezilip dövülmüş kokulu bitkilerle temizledikten sonra, saf mir (hoş kokulu reçineli zamk), tarçın ve başka kokulu maddelerle karnın içini doldururlar ve açtıkları yarığı yeniden dikerlerdi. Ardından 70 gün boyunca bedeni natrona (hidratlı doğal sodyum karbonat) daldırarak tuzlarlar, bütün bu işlemlerden sonra da, tümüyle zamk ve sıvı yağla sıvanmış ince bir sargı beziyle sararlardı.

 

Bu fiziksel korumaya, bir de büyülü koruma katılırdı: Sargıların arasına muskalar ve mumyayı koruyacaklarına inandıkları resimler konurdu. Eldeki olanaklara göre üç sınıf mumyalama arasından bir seçim yapılabilir, pek iyi nitelikli olmayan maddelerden yararlanılarak yapılan ve daha ucuz olan mumyalama tekniği yeğlenebilirdi. Tahnitçiler, Mısır toplumunda uzman bir din görevlisi düzeyindeydiler. Ayrıca mumyalanan beden, ölüler tanrısı Osiris’in cesediyle özdeşleştirilmiş olduğu için, dinsel törenlerde dua etme işini de tahnitçiler yapardı. Bu yöntem, Yeni İmparatorluk dönemi firavunlarının (Tutmes ya da Tutmosis III, Ramses II) üç bin yıldır süregelen yüz anlatımlarından özelliklerini tanımaya olanak sağladı. Soylu ya da zengin olmayanların mumyalarıysa iyi nitelikli maddeler kullanılmadığı için genellikle daha kötü durumdadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Mumyalama Nedir? Nasıl Yapılır ve Mumyalamanın Tarihçesi...

      Bir Mısır medeniyeti oluşumu… Mısırlılar ölümden sonra yedniden dirilişe inanmış ve mumyalamayı ortaya çıkarmıştır.Ölüyü ikinci bir hayata hazırlamak için onu korumak ve hazır hale getirmek için mumyalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Tanrıları Osiris’in öldükten sonra birleştirilen parçalarıyla dirildiğine inanan Mısırlılar mumyalama işini fazlasıyla benimsemişler ve önem vermişlerdir.   Eski Mısırda insan tuhunun 3 bölümden oluştuğu düşünülüyordu; Ka,Akth,Ba. Ölüm sonrasında onu tekrar canlan

      , Yer: Genel Kültür

×
×
  • Yeni Oluştur...