Jump to content

Morötesi Işınım Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Görünür tayfın mor ışınımlarını,artan frekanslar yönünde izleyen ışınımdır ( Ültreviyole de denir).

 

Mor ötesi X ışınları tayfına kadar yayılır;mor ötesi ışınımların frekansları 7,5.10 üzeri 14 ile 7,5.10 üzeri 16 hertz arasında,bunlara denk düşen dalga boylarıysa 400 ile 20 nanometre (milimetrenin milyonda biri) arasındadır.

 

MOR ÖTESİ IŞINIM KAYNAKLARI

Güneş ,doğal mor ötesi ışınım kaynağıdır.Kömür elektrotların özelliklede metal elektrotların arasındaki elektrik arkı mor ötesi açısından zengin bir ışınım yayınlar.A.B.D li fizikçi Milikan böylece boşluğa yerleştirilen iki elektrot arasında bir kıvılcım çıkartarak 13,6 nanometre dalga boyuna ulaşabildi.Bununla birlikte, başlıca kaynak, kuvarstan kılıfı olan civa buharlı lambadır (cam bu tür ışınımları soğurur). Yüksek basınçtaki lambanın ışıması yaklaşık % 50 morötesi içerir. Wood lambası, alçak basınçlı civa buharlı bir lambadır; lambaya, yalnız morötesini geçiren bir Wood filtresi takılmıştır. Böylece üretilen ışımaya siyah ışık adı verilir.

 

ÖZELLİKLERİ

Morötesi ışınımların yüksek bir iyonlaştırıcı gücü vardır; özellikle Güneş tarafından yayınlananlar, yüksek atmosferdeki gazları iyonlaştırarak, iyonosfer tabakasını oluşturmuşlardır.

 

Bu ışınımlar bir yandan oksijenin ozon halinde yoğunlaşmasını kolaylaştırırken, aynı zamanda ters dönüşümde katalizör rolü oynarlar (atmosferin oksijen-ozon dengesi, yeryüzündeki yaşam için özellikle önem taşır). Uygulamada, morötesi ışınımların tümü, gümüşün bileşiklerinden oluşan fotoğraf levhalarını iyice etkiler. Bu tür levhaların duyarlığı, dalga boyu 430 nanometreye yakın olan ışınımlar için en yüksektir; bu duyarlık, yaklaşık 200 nm’ye kadar, dalga boyuyla birlikte yavaş yavaş azalır. Daha kısa dalga boyları için, fotoğraf levhasından, jelatinsiz bir emülsiyon kullanmak koşuluyla, gene yararlanılabilir. Morötesi, flüoresein, eozin, flüorin, alümin, platinosiyanürler gibi bazı maddelerde flüorışıyı (flüoresans) uyarır. Zaten bu gazışı olayı morötesini ortaya çıkarmak için kullanılır: Gazışıl madde, saydamsız bir yüzeyin üstüne konur ve yansıma yoluyla, oluşan yayınım gözlenir.

 

UYGULAMA ALANLARI

Gazışı yoluyla elde edilen fotoğraflar da, üstünde çok ince bir flüorışıl madde (madensel yağ, sodyum salisüat) tabakası oluşturulan levhalardan yararlanılır. Tabaka, morötesi ışınımların etkisiyle, duyarlı tabakayı etkileyen ışınları yayınlar. Böyle bir yöntem günümüzde tayfçekiminde kullanılmaktadır. Mikroskobik gözlemde de, aygıtın ayırma gücünü artırmak için böyle ışınımlardan yararlanılır. Flüorışıl tüpler, civa buharlı lambalardır.

 

Bunlar, camın iç yüzüne konan etkin maddelerde flüorışı oluşturan morötesi ışınım yayınlarlar. Wood lambasını, reklamcılar, vitrin düzenleyiciler, sahneye koyucular, bilirkişi laboratuvarları (tabloların, posta pullarının, paranın, sahte çeklerin incelenmesi), maden filizi arayıcıları, besin ürünü denetleyicileri, vb. kullanırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...