Jump to content

Yaşlı Bakım Uzmanlığı


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Avrupa`da profesyonel bir meslek olarak kabul edilen `Yaşlı Bakım Uzmanlığı` Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Türkiye’de yaşlı nüfusu hızla artması yaşlı bakıcılığının geleceğin popüler meslekleri arasında yer alacağını gösteriyor.

 

Kentleşmeyle birlikte aile bağları giderek zayıflamakta.Türkiye, yaşlı bakımı sorunlarına hazırlıksız yakalandı. Ülkemizde de yaşlı bakım uzmanlığı konusunda ihtiyaç var. Ukrayna ve Moldova`dan getirilen yaşlı bakımı uzmanlarıyla bu ihtiyaç giderilmeye çalışılıyor.

 

AB sürecinde sosyo-ekonomik değişimle birlikte ortaya çıkacak olan istihdam sorunlarının yaşlı bakım uzmanlığı gibi profesyonel eğitim gerektiren meslekleri gündeme getirmektedir.

 

Üniversiteyi kazanamayan gençlerin ileride büyük önem kazanacak olan yaşlı bakım uzmanlığı konusunda eğitim almalarının iş bulma sorunlarını ortadan kaldırabileceği öngörülmektedir.

 

Türkiye’de hiçbir eğitimi ve uzmanlığı bulunmayan kişiler tarafından yapılan yaşlı bakıcılığı hizmeti, Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde eğitimli profesyonel kişiler tarafından icra ediliyor.

 

Resmi verilere göre, Almanya’da yaşlıların üçte ikisinin bakımı, kendi aile üyeleri veya yakınları tarafından yapılıyor. Bugün Almanya’da yaklaşık 1,5 milyon yaşlı insanın bakımı, kendi evinde yapılıyor ve bu servisi üstlenen aile üyeleri için de devlet bakım parası ödüyor.

 

Yaklaşık 440 bin civarındaki yaşlının bakımı ise, mutlaka bu işi meslek edinmiş uzmanlar tarafından sağlanıyor. Almanya’da yaşlı bakımı başlı başına bir sektör haline gelmiş ve sektörde faaliyet gösteren bakım yurtlarının sayısı da giderek artıyor.

 

Bu mesleği öğrenip, bir girişimci olarak mobil bakım servisi kuranlar ise her geçen gün çoğalıyor. Türkiye’de profesyonelce yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bu mesleğe dair kurslar yavaş yavaş yaygınlaşıyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK), Milli Eğitim Sağlık Eğitim Vakfı(MESEV) ve SHÇEK gibi kamu kuruluşlarının yanı sıra bazı özel eğitim kurumları da yaşlı bakım uzmanlığı konusunda kurslar düzenliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...