Jump to content

Devlerin Büyük Savaşı


Guest PinkSheker87

Önerilen Mesajlar

Çok değil, 15 yıl öncesine kadar cep telefonları çoğu insan için bir lükstü. Bugün ise kullanıcılar, cep telefonu değil, adeta bir bilgisayar gibi iş gören akıllı telefonlara yöneliyor.

 

13779238-1.jpg

 

ayatımıza girdiği günden bu yana elimizden düşürmediğimiz cep telefonları, bugün için artık salt telefon görüşmesi veya mesajlaşmaya imkan vermiyor; son kullanıcının birçok işlemi yine kendisi üzerinden halledilebilmesine olanak veriyor.

Selim ÖZTÜRK'ün özel haberi

 

hurriyet.com.tr

 

 

İlk kullandığım telefon, ki 14 sene öncesinden bahsediyorum, Sony Ericsson’ın ismini hatırlamadığım bir modeliydi. Üzerinde anteni olan ve oldukça ağır yapıdaki bu telefonla görüşme yapabiliyor, SMS yani kısa mesaj gönderebiliyordum. O günlerde cep telefonları ve bu sade özellikleri biz son kullanıcılar için büyük önemi vardı. Ancak yıllar geçtikçe telefonlar da bilgisayarlara benzemeye, bilgisayarların özelliklerini kullanıcıya sunmaya başladı. Artık telefonların kamerasıyla fotoğraf çekebiliyor, internete girip dilediğimiz web sitelerinde dolaşabiliyorduk. Elbette teknoloji olduğu yerde kalmıyor hiçbir zaman. Bu da yeterli gelmeyince dokunmatik arabirimli telefonları görmeye başladık. Artık tuşlara basmak için klavyeye ihtiyacımız yoktu; çünkü dokunmatik ekranlar bu zorunluluğu da ortadan kaldırmıştı. Önceleri telefon satın alırken kullanıcının fazla bir seçim yapma şansı yokken, bugün onlarca farklı özelliği arasından kullanıcının seçim yapması epey güç bir hale geldi.

 

Son kullanıcı cephesinde durum böyle… Ancak telefon üreticileri de bugün çok daha zor şartlarda ayakta kalmaya çalışıyor. 20 sene öncesinde birkaç telefon üreticisi rekabet halindeyken, bugün irili ufaklı onlarca şirket, ürünleriyle son kullanıcıya ulaşıyor. Rekabetin kızışması ise son kullanıcıya yarıyor; zira artık en ucuz telefonu piyasaya sürmekle iş bitmiyor; son teknolojiyi de üreticilerin yakalaması gerekiyor.

 

DEVİR AKILLI TELEFON DEVRİ

 

Cep telefonları günümüzde akıllı telefon olarak anılıyor. Akıllı telefon dediğimizde internete bağlanabilen, dahili kamerası ve dokunmatik ekranı olan, 3G ve WiFi bağlantı teknolojilerini kullanan mobil telefonlardan bahsediyoruz. Bu telefonlara ulaşmak eskisi kadar da zor değil; fiyatları yıldan yıla ucuzlayan bu cihazların hızı ve fonksiyonları da artıyor.

 

KİM KAZANIYOR, KİM KAYBEDİYOR

 

Yılların bir numaralı telefon üreticisi Nokia'nın akıllı telefonlar söz konusu olduğunda artık karşısında büyük rakipleri var. Apple, iPhone’uyla satış trendini son yıllarda hızla artırırken, Samsung da rakiplerini bir hayli terletiyor. Peki telefon satışlarında üreticiler ne durumda?

 

Tablo-1’e bakıldığında (aşağıda) Nokia’nın 2010 yılının 1. çeyreğine göre 2011’in aynı döneminde satışlarını düşürdüğü görülüyor. Samsung ve LG satışlarını artırırken, HTC'nin satışlarını yaklaşık 3 kat yükselttiği dikkat çekiyor. Apple, iPhone ile satışlarını ikiye katlarken, Çin merkezli Huawei ve Blackberry üreticisi RIM de satışlarını artıran üreticiler arasında…

 

Huawei’nin satışlarını artırmasının arkasındaki en önemli etken akıllı telefonlarının fiyatının rakiplerine göre çok daha düşük olması ve akıllı telefon olarak birçok fonksiyonu içermesi… Güney Kore’de bir ay gibi kısa bir sürede 1 milyona yakın satan Galaxy S2’nin mimarı Samsung ise son teknolojiyi yakından takip ediyor ve son kullanıcısına ulaştırıyor. Android işletim sistemini kullanan Samsung, çok daha hafif, ince ve hızlı Galaxy S2 model telefonuyla pazarda fark yaratmaya çalışıyor.

 

Apple'a gelince... Apple’ın iPhone'un satışlarını artırmasında birçok etken var elbette. Bunun başında Apple’ın çok iyi bir pazarlamacı olması ve son kullanıcının ihtiyacını analiz ederek ürünlerini buna göre satışa sunması geliyor. iPad ile tablet bilgisayarlara ikinci baharını yaşatan şirket, son kullanıcının böyle bir ihtiyacı olmamasına rağmen ihtiyaç yaratarak kendisine yeni bir müşteri kitlesi yaratmıştı. Diğer şirketler ise Apple’ın peşinden kendi tabletlerini kullanıcıya sunmaya başladı.

 

Bunun dışında Apple, efsaneleriyle de ünlü bir şirket…

 

İşte Apple’ın efsanelerinden iki örnek… İnanıp inanmamak size kalmış…

 

- Binlerce metre yükseklikte bulunan bir uçaktan yere düşen iPhone’a hiçbir şey olmadı. iPhone’un Find MyiPhone özelliğini kullanan kullanıcı, telefonunu bu yazılım sayesinde ormanın derinliklerinde buldu ve telefona hiçbir şey olmadığını gördü.

 

- iPhone 4 daha duyurulmadan bir barda bulundu. Barda bulunan iPhone Gizmodo başta olmak üzere binlerce haber sitesine haber oldu, dünya bu telefonu konuştu. Apple, barda bulunan iPhone’u kabul etti; mühendisin dalgınlığı sonucu telefonun barda unutulduğunu savundu.

 

RIM NEDEN BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

 

Yine aynı tabloya göre RIM, satışlarını artırmış gözükse de, şirketin kendi beklentisine göre bu rakam daha az gerçekleşti. RIM’den yapılan açıklamada bu yılın ilk çeyreğinde şirketin karı 695 milyon dolarda kalırken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 769 milyon dolardı. RIM’in telefon satışlarından beklediğini bulamamasında BlackBerry PlayBook isimli tablet bilgisayarı da etkili oldu. Tüm enerjisini PlayBook’a harcayan RIM, pazara yeni bir akıllı telefon sunmak yerine geç kaldığı bir alana, tablet bilgisayar pazarına yatırım yapmayı yeğledi. Bir diğer etken ise RIM’in BlackBerry’lerinin sadece iş telefonu olarak görülmesi. Oysa diğer rakip telefonlara baktığımızda hem iş telefonu, hem eğlence odaklı telefonların tek bir vücutta buluştuğu aşikar… Yeni reklamlarında iş telefonu olarak anılmaktan kurtulmaya çalışan RIM, artık iş dünyası da dahil her kesime ulaşmaya çalışıyor.

 

ANDROID, SYMBIAN, iOS…

 

Akıllı telefonlarda yoğun olarak gördüğümüz Google’ın ücretsiz işletim sistemi Android, 36 milyonu bulan satış rakamıyla bir numaralı işletim sistemi. Nokia telefonlarda gördüğümüz Symbian 27 milyonla ikinci sırada yer alırken, iPhone’larda gördüğümüz iOS ise 16 milyonla ilk üçte yer aldı.

 

Android’in bir numaralı işletim sistemi olmasının en önemli sebebi telefon üreticilerinin büyük bir bölümünün Android’i tercih etmesi… HTC, Samsung, Sony Ericsson, Motorola, Huawei gibi üreticiler, ücretsiz olmasından ve dilediği gibi işletim sistemi üzerinde çalışabildiğinden, şekillendirebilmesinden dolayı Android’de karar kılıyor. (Tablo-2'den detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz)

 

Hürryet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aslında sektör akıllı telefonların gelmesiyle değişti gerçekten.. O döneme kadar piyasa ağırlıklı olarak Nokia nın kontrolündeydi yavaş yavaş I-Phone lar ve Samsung 'un akıllı ucuz telefonları Nokia 'nın tahtını ve pazardaki payını baya azalttı..

İyi de oldu aslında.. İlk Ericsson 881 SH modelini inceleyip satın aldığımda bu adamlar niye renkli ekran yapmazlar demiştim,sonra antene ne gerek var demiştim,sonra bu basit oyunlar yerine ciddi uygulamalar neden konmaz demiştim şimdi de düşünceyle çalışan telefonlar yapılabilir mi diyorum :)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...