Jump to content

Patatese Dikkat


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Patatese dikkat!

 

Harvard Üniversitesi araştırmalarına göre, her gün bir porsiyon kızarmış, fırınlanmış ya da diğer şekillerde pişirilmiş patates yemek, bir bardak şekerli içecekten ya da bir porsiyon kırmızı veya işlenmiş etten daha çok kiloya neden olurken, 20 yılda 7.26 kilo aldırıyor.

 

Batının beslenmesinde önemli bir yere sahip olan patatesi her ne şekilde pişirilmiş olursa olsun her gün bir porsiyon yemenin, bir bardak şekerli içecekten ya da bir porsiyon kırmızı veya işlenmiş etten daha çok kiloya neden olduğu ve 20 yılda 7.26 kilo aldırdığı bildirildi.

 

Harvard Üniversitesinden 120 bin'den fazla sağlık uzmanının en az 12 boyunca yürüttükleri ve New England Journal of Medicine'da yayınlanan bir araştırmaya göre, her gün bir porsiyon kızarmış, fırınlanmış ya da diğer şekillerde pişirilmiş patates yemek yılda ortalama 363gr, yirmi yılda ise 7.26 kilo aldırıyor.

 

Patates şekerli içeceklerden daha çok kilo yapıyor

 

Los Angeles Times'ın yansıttığı araştırmada, her ne şekilde pişirilmiş olursa olsun bir porsiyon patatesin, bir bardak şekerli içecekten ya da bir porsiyon kırmızı veya işlenmiş etten daha çok kiloya neden olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Araştırmanın lideri Dr.Dariush Mozaffarian fırınlanmış büyük bir patatesin 278 kalori, kızarmış bir patatesin ise 500 ya da 600 kalori olduğunu belirterek, bunun kolanın verdiği kaloriden bile fazla olduğuna dikkat çekiyor.

 

"Bir numaralı halk düşmanı: Patates"

 

Araştırmada, Amerikanın obeziteye karşı verdiği mücadelede halkın bir numaralı düşmanının kek, soda ya da cheeseburger olmadığı sadece basit bir patates olduğu vurgulanarak, tipik bir Amerikalının yılda 53 kilo patates tükettiği belirtiliyor.

 

Kaynak: Milliyet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

birde patatesin faydalarından bahseden uzmanlarımızın yorumlarını okuyalım gerçekten kafa karıştıran türden bence bu yeni bir oyun patates satışını düşürmeye çalışıyor olabilirler yoksa bu kadar tutarsız olamaz bilgiler ...konu sahibi arkadaşım affına sığınarak faydalarını aktarıyorum konuya :)

 

 

patatesin20faydalari-1.jpgAvrupa ve ABD'de mutfağın baş köşesinde yer alan patatesin besleyici maddelerinin çoğunluğunun, kabuğunun hemen altında veya yakınında olduğunu belirten uzmanlar, bu sebeple patatesin, kül veya buharda pişirildikten sonra soyulması gerektiğini vurguluyor.

Patatesin mutlaka salata veya soğanla yenilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, patates, yağda kızarmış olarak yenmezse kilo aldırmadığını, şişmanlar ve şeker hastaları için iyi bir gıda olduğunu bildiriyor. Şeker hastalarının, ekmek yerine bol patates yiyebileceğini söyleyen uzmanlar, ancak potasyumun zayi olmaması için, patateslerin külde veya çift tabanlı tencerede pişirilmesi gerektiğini kaydediyor.

Uzmanlara göre, patatesin yaklaşık yüzde 20'si karbonhidrat ve kalori değeri oldukça düşük. Bol B vitaminleri, C vitamini, protein, kalsiyum, demir ve fazla miktarda potasyum içeriyor. Orta boy bir patates, günlük C vitamini miktarının 1/3'ünü temin ediyor. Sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsakları, böbrekleri ve kanı temizliyor, kabızlığı önlüyor. Kansere karşı koruyor ve yorgunluğa karşı birebir.

BESİN DEĞERLERİ

Kabuğuyla haşlanmış 100 gr. patatesin içerdiği besin değerleri şunlardır: 93 kalori; 2,6 gr. protein; 21,2 gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 0,1 gr. yağ; 0,6 gr. lif; 65 mgr. fosfor; 9 mgr. kalsiyum; 0,7 mgr. demir; 4 mgr. sodyum; 503 mgr. potasyum; 23 mgr. magnezyum; eser miktarda A vitamini; 0,1 mgr. B1 vitamini; 0,04 mgr. B2 vitamini; 1.7 mgr. B3 vitamini ve 20 mgr. C vitamini.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda görülen bazı önemli besin değerlerinin yanı sıra;

o Patates, içerdiği maddelerle bazı virüsleri yok eder ve ayrıca bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır.

o Patates hazımsızlığı giderir ve sindirime yardımcı olur: Bu etkisi nedeniyle gastrit, ülser ve kolit rahatsızlığı çekenlere patates yemeleri öğütlenmektedir.

Dikkat: Patates, içerdiği nişastalı maddelerle bedende insülin ve şeker düzeyini hızla yükseltir. Bu nedenle yenmesi, bazı şeker hastalarına kısıtlanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne demek :) Haklısın tabi çelişkiler var gerçekten ama biz herşeyin azı karar çoğu zarar deyip sıyrılalım yoksa bu bilim dünyasının içinden çıkamayız :)

 

haklısın canım her nimette mutlaka fayda vardır fazlası zarardır sadece :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

patates çok faydalı,tatlı,güzel ve harika bir yiycektir,patates yemeğinin tadına doyum olmaz...

 

başlatmasın şimdi....

 

harvırd ün. hoca bilgileri kendine saklasın,daha evelsi gün patates kızartması yedim

harikaydı (biber ve domates sosu da vardı tabii)....

 

emperyalizmin maşası olmuş tv lerimizde aynı gün aynı saatte,bir kanalda ekmek kanser yapıyor

denirken,diğer bir kanalda da ekmek çok faydalıdır dendiğine ben bizzat şahid olmuşumdur....

 

herşey kararıncadır,günlük ihtiyacın 3 bardak su dur ya da canının istediği sana

yettiği kadar içer rahat edersin....

 

ama tv programında,insanın günde 8 litre suya ihtiyacı var diyen bir haberci(!)ye kanıpta

8 litre suyu midene doldurursan o saatten sonra elbette rahatsız olursun......

 

rahatınıza bakınnn.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Moon siz patates yemeyi terk ettiniz o zaman,ya da zengin

olursanız terk ediceksiniz....

 

güzel,kıymalı,salçalı salçalı sıcak bir patates yemeğini ekmekle bana bana yemenin yerini

ne doldurabilir çok merak ediyorum,daha tatlısı var mı...?

 

hele hele akşamsa yanında soğuk bol ayran ile....(akşamsa diyorum çünkü hemen uykum gelir...)

 

sizin bu düşünceniz,dünyanın en güzel ve faydalı yemeği olan kuru fasülyeye gaz yapar diyen

ya da "kuru fasülyede kendini nimetten sayıyor" şeklinde aşağılayan fukara zihniyete benziyor....

 

bilirmisiniz ingiltere de,ingiltere kraliçesinin bulunduğu-yaşadığı sarayda türk ahçılar vardır....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Çimlenmiş Patatese Dikkat!..

      Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurten Budak, yaptığı açıklamada, özellikle Anadolu’da kışlık patates ve soğan stoklamasının yaygın bir gelenek olduğunu hatırlattı.   Kış aylarında stoklanan patates ve soğanların, havaların ısınmaya başladığı bu mevsimde çimlenmeye başladığını belirten Budak, patateste çimlenmeyle ortaya çıkan yeşilimsi tabakanın insan sağlığı için son derece zararlı olduğunu kaydetti.   Üzerinde yeşil

      , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
  • Yeni Oluştur...