Jump to content

Antiloplar


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

wwwyeniresimcom__Hayvan_Resimleri__Antil-1.jpg

 

İNCE YAPILARI VE HIZLARIYLA ÜN YAPAN YARATIKLAR

 

ANTİLOPlar hızları, incelikleri ve güzellikleriyle meşhurdurlar. Genellikle hafif ve ince yapılı olmakla beraber, irilikleri ve görünüşleri çeşitlidir. Meselâ bu kalabalık grupta yer alan «cüce antilop» un omuz hizasına karşılık, adı üstünde sığıra, benzeyen bir hayvan olan «dev boğa antilopu» 600 kilo çeker.

 

Antilopların boynuzları arasında da dikkate değer ayrılıklar vardır. Bir antilop'un boynuzları genellikle başının üzerinden yükselir ve arkaya doğru kıvrılır. Bununla beraber boynuzları düz, helezon biçimli, rebap biçimli ve garip kıvrımlı olan antiloplar da vardır. Hatta iki yerine, dört boynuzu olan antiloplara bile rastlanmaktadır. Bazı antilop çeşitlerinde her iki cinsin de boynuzu vardır, başka çeşitlerde ise yalnız erkekler boynuzludur. Boynuzların uzunluğu dahi şaşılacak değişmeler gösterir. Küçük antiloplarda son derece güdük boynuzlar görmekteyiz, büyükçe antilopların, aksine 100 santim uzunluğunda boynuzları bulunabilir.

 

Bazı antilop'lar on bin, başlık sürüler halinde toplanırlar. Bir kısmı çekingen ve yalnız hayvanlardır. Bu geviş getirenler nerelerde yaşarlar acaba? Her türlü arazide barınabilirler. Onlara bataklıklarda, çöllerde, ağaçsız ovalarda, sık ormanlarda ve dağlarda rastlayabiliriz. Antilop'larm çoğunun yurdu Afrika'dır, fakat Asya hayvanı olanları da vardır. Bu hayvanlara Eski Dünya'nm dışında rastlanılmaz. Amerika'daki en yakın akrabaları dağ keçisi'dir.

 

Antilop'lar hakkında genel olarak bir tek şey emniyetle söylenebilir: «Boynuzlugiller ailesi» nin (Bovidae) en zarif ve en güzel üyeleri onlardır.

 

«Kaama» eski yazarlarca bilinen tek tük Afrika antiloplarından biriydi. Tarihçi Herodot, Libya'nın hayvanları arasında ondan da bahseder.

 

«Antilop» adının da ilginç bir tarihçesi vardır. Bir söylentiye göre, «tek boynuzlu at» anlamına gelen Kıptice bir kelimeden alınmadır. Eski tabiat bilginleri, Fırat nehri boylarında yaşayan ve boynuzlarım testere gibi kullanarak ağaçları kesen hayali bir hayvandan bahsetmek için «antilop» terimini kullanırlardı. Tabiat bilgini Llnne, tabiat bilgisi konusundaki büyük eserinin ilk nüshasında antilop'u efsanevi hayvanların arasına almıştı.

 

«Hindistan kara antilopu»nun dünyadaki tek gerçek antilop olduğunu pek az ilcisi bilir. Aslında antilop'un bilimsel bir ad olarak yalnız bu antilop hakkında kullanılması gerekirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Samur Antiloplar ve Demir Kiri Antiloplar

      SAMUR ANTİLOP», (Hippotragus niger) antilopların içinde en güzeli değilse bile, en heybetlisidir. Avcı olarak da ün salmış birleşik Amerika Cumhurbaşkanlarından Theodore Roosevelt'e bakılırsa bu bakımdan tek rakibi büyük kudu'dur.   Samur antilop, isteyince oldukça hızlı koşabilmesine rağmen, bu bakımdan gnu'ya yetişemez. Daha çok otla beslenir. Gölgeli noktalarla günesli açıklıkların bir arada görüldüğü seyrek ağaçlı ormanlara rağbet eder. Telâşlanınca, at gibi homurtular salıverir. Yaralandı

      , Yer: Hayvanlar Alemi

×
×
  • Yeni Oluştur...