Jump to content

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm Kürleri


Visall

Önerilen Mesajlar

thread_hot-1.gif

...Ağız kokusunun çeşitli nedenleri olabilir. Ağız ve nefes kokusundan kurtulmak için öncelikle nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Zira ağız kokunuz geçici olarak gider fakat ağız kokusuna neden olan hastalığı tedavi etmezseniz tekrar oluşur. Ağız kokusu diş çürükleri, mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, şeker hastalığı, boğaz iltihabı, ishal, kabızlık, akciğer hastalıkları gibi nedenlerle ortaya çıkar. Hastalıklar nedeniyle ağızda oluşan bakteriler ağız koksuna neden olur. Bunun yanında soğan sarımsak yemek gibi geçici ağız ve nefes kokularıda olabilir. Ağız ve nefes kokusundan kurtulmak için Prof. Dr. Ahmet Maranki şifalı bitkiler ile hazırlanan kürler öneriyor. Şifalı bitkiler ağız kokusuna çözüm olur diyor. Ağız kokusundan nasıl kurtulabilirim diyorsanız işte çözüm yöntemleri:

Ahmet Maranki Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm:

* Balın içine biraz sirke koyun, ağzınızda biraz tuttuktan sonra yutun.

* Defne yaprağıyla, pırasa yaprağını bir havanda ezin, bununla dişlerinizi ovalayın.

* Ardıç tohumunu ister yutun, isterseniz çiğneyin nefesinizdeki kötü kokuyu yok edecektir.

* Birkaç tane karanfili ağzınıza alın, ağzınızda biraz bekletip sonra çiğneyin.

* Yarım litre suya, iki üç kaşık dereotu tohumu yada yaprağını koyup kaynatın, için.

* Yarım litre suyun içine 50, 60 gr kişnişi koyun 4-5 dak kaynatın, süzüp ya için yada gargara yapın.

* Yarım litre suya 2-3 çay kaşığı anason tohumu koyun, 3-5 dak kaynatın, süzdükten sonra isterseniz için, isterseniz gargara yapın.

Ahmet Maranki Ağız Kokusuna iyi gelen bitkiler:

Nane:

Ağız kokuları için önerilen bitkilerin belkide en önemlisi nane çayıdır. Kendine özgü bir kokusu olan nane yağı, aynı zamanda güçlüde bir antiseptiktir. Bunun yanı sıra toksik bir maddedir. İçilmesi önerilmez.

Dereotu:

Dereotu tohumu çiğnendiği zaman ağız kokusunu alır. Dereotunda bol klorofil vardır. Hamile bayanların düzenli olarak dereotu tüketmesi önerilmez.

Maydanoz:

Yemek sonrası maydanoz tüketildiğinde nefes temizlenir, ağız kokusu giderilir. Koyu yeşil maydanoz tüketimi önerilir. Maydanoz klorofil bakımından oldukça zengindir.

Karanfil:

Karanfil yağı çok etkili bir anti bakteriyeldir. Ağızlarının temiz kokmasını isteyen insanlar karanfil çiğneyebilirler.

Adaçayı:

Adaçayının çayını yapıp, günde birkaç kez ağzımızı çarkaladığımızda hem ağız yaralarına, hemde ağız kokusuna iyi gelecektir. Adaçayı nane yada maydanoz gibi nefes açıcı özelliğe sahiptir.

Anason :

Yarım litre suda birkaç çay kaşığı anason tohumunu 4-5 dakika kaynatın. Bu karışımı ister içerek, ister ağzınızı yıkayarak tüketebilirsiniz. Anason mükemmel bir nefes açıcıdır.

 

.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...