Jump to content

Dünyanın En Kirli Şehirleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

UKRAYNA-ÇERNOBİL

Dünyanın en kirli ülkesi Ukrayna Çernobil'in yaralarını hala sarabilmiş değil. Çernobil'den etkilenen Türkiye'de de hala tehlike devam ediyor. Çernobildeki radyoaktif metaller kirliliğin baş sebebi. Bu metaller Nagasaki'nin 100 kat fazla. Yani Çernobil'deki radyasyon Nagazaki'nin 100 katı...

 

RUSYA-DZERZİNK

Rusya'nın bu kentindeki kirliliğin sebebi soğuk savaş döneminden kalma imalat kları. Kimyasal silah klarının sebeb olduğu kirlilik insanları tehdit ediyor. Dzerzink'de kişi başına 1 ton kimyasal silah ksı düşüyor.

 

DONİMİK CUMHURİYETİ-HAİNA

Haina'da yaşanan kirliliğin sebebi bir tür çevre kirliliği. Haina'ya özel bir tür hastalığın da görüldüğü Donimik Cumhuriyeti'nde hastalığın tedavisi için dünyadan yardım istendi. Dünya sağlık örgütleri adını bile koyamadıkları bu hastalık için çalışmalarını sürdürüyor..

 

ZAMBİA-KABWE

Kabwe'deki kirliliğin baş sebebi kurşun. Kurşun madeninin bol oldüğü ülkede ve Kabwe'de insanlar kurşun zehirlenmesiyle karşı karşıya. Kurşun zehirlenmesinin önüne geçilmeye çalışıyor.

 

PERU-LO OROYA

Peru'daki Le Oraya şehri de maden kurbanı. Bilinçsizci çıkarılan yeraltı madenleri toksik emisyonların yayılmasıyla insanlar hastalanıyor. En çok etkilenenler ise çocuklar. Şu anda 35 bin çocuk hasta

 

ÇİN - LİNFEN

Linfen'den çıkarılan madenler Çin Hükümet'inin en büyük sorunu. Madenlerin azalmasıyla başgösteren sorun atık madenler yakılarak giderilmiş ama yakılan atıklar hastalıklara davetiye çıkarmış. Atıkların suya karışması hastalıklar getirmiş. Havadaki zararlı gazların da çokluğu Linfen'de büyük tehlike...

 

KIRGIZİSTAN- MAİLUU SUU

Burada devam eden uranyum işletmeciliği en büyük sorun. Uranyum işletilen yerlerin çokluğu nedeniyle bütün kent sanki bir bomba görüntüsü veriyor. Kentte 1.96 milyon metreküp radyoaktif metal var. Dünya Sağlık Örgütü bu konuya el attı ve bu kentte çalışmalar yapıyor..

RUSYA- NORLİSK

Rusya'nın bir başka kenti olan Norlisk'te Storonsium, Cesium gibi gazların çokluğu insanları tehdit ediyor. Kentin dünyanın en fazla metal işletilen yer olması büyük tehlike. Havadaki diğer zararlı gazların çokluğu bile Sağlık örgütlerin dikkatine çekti ve araştırmalar halen devim ediyor.

 

HİNDİSTAN - RANİPET

Hindistan'daki çevre kirliliğinin sebebi toksik çöplerin çokluğu. Kirlilik 3 milyon insanı etkileyebilecek seviyede. Yılda 1,5 milyon ton toksik çöp çıkıyor Ranipet'te. Havaya karışan zararlı gazlar ve suyun da etkilenmesi Ranipet'i tam bir hatalık şehri yapıyor.

 

RUSYA- RUDANYA Page RankİSTAN

Rusya'nın bu kentinde maden çalışmaları halen devam ediyor. 90 bin düfuslu Pristan'da herkesin geçim kaynağı maden ama madenden çıkan atık bilnçsizce doğaya yayıllıyor ve büyük tehlike saçıyor. Dünya Sağlık örgütü Rusya Rudanya'ya büyük önem veriyor...

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...