Jump to content

Acaba Allah da Bizi Seviyor mu?


Guest PinkSheker87
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ali İhsan Er'in yazısı

 

Ama yetmez senin Allah’ı sevmen! Bakalım Allah da seni seviyor mu? Bu soruyu kendine hiç sordun mu? Allah’ı sev O’nun da seni sevdiğini sinende hisset!

 

Günümüz insanının yaşadığı en büyük problemlerden birisi kendisiyle Allah arasındaki samimiyet problemi. Allah’a karşı samimi olan ve O’na kendisini yakın hisseden bir kul elbette pek çok sorunun üstesinden gelme adına kendisini daha baştan hayatın zorluklarına karşı güçlü hisseder.

 

Bir insan imanıyla ilmiyle marifetiyle ne kadar ilerideyse o ölçüde Cenab-ı Hakk’a iştiyakla dopdolu olur. Böylesi bir insan Allah’a yakın olma adına gayret gösterir. Ölümden korkmaz. Allah ile arasına mesafe koyan insan ise Allah’a yakın durmak hoşuna gitmez. Böyle bir insan hayatı delice sever ve ölümden kaçar. Allah da onunla karşılaşmayı istemez.

 

“Ben falan kulumu çok seviyorum!”

 

Efendimiz konumuza ışık tutacak mahiyetindeki bir hadislerinde şöyle buyurur: "Allah nezdinde (yanında) yerinizin ne olduğunu merak ediyorsanız Allah’ın nezdinizdeki yerine bakınız." Herkes kendisine şu soruyu sormalı: Acaba Rabbim bana nasıl bakıyor? Bu sorunun cevabı şöyle olacaktır:

 

Siz Allah’a nasıl bakıyorsanız Allah da size öyle bakıyordur. O’nu andığınızda içinizde ilahi bir sevgi ateşi yanıyorsa Allah da sizi seviyor demektir. Hadis-i şeriflere baktığımızda Allah böyle bir kimseyi meleklerine göstererek "Benim kulumu gördünüz mü" der.

 

Benzetmek gibi olmasın hani birisinin çok başarılı akıllı bir evladı vardır. Herkesin onunla tanışmasını ve oğlunun dev zekasını görmesini ister. İşte Allah da sevdiği kulunu meleklerine gösterir ve kulun başarıları adeta ilahi bir gıpta şeklinde meleklere arz edilir. Efendimiz bu hakikati şöyle dile getirir: "Allah bir kulunu sevdiğinde Cebrail’e şöyle der: - Ben filancayı seviyorum sen de sev. Cebrail o kimseyi sever ve semadaki meleklere; - Rabbiniz filancayı seviyor ben de seviyorum siz de sevin der. Semadaki bütün melekler de onu sever. Bunun üzerine yerde o kimseye karşı kabul defteri açılır.

 

Yerdeki insanlar (dan onu tanıyan Müslümanlar)ın gönlüne o kimse (hakkında bir sevgi) konulur (da Müslümanlar arasında da sevilir ve iyi kişi olarak anılır)." Evet şayet siz delice Allah’ı seviyorsanız O’nun için hakikaten bir mecnun gibi yaşıyorsanız "O olmazsa neyleyeyim hayatı" diyebiliyorsanız bilmelisiniz ki Allah katında o kıymete haizsiniz.

 

Allah nezdinde yerinizin ne olduğunu görmek istiyorsanız kalbinizde Allah’ın sizin için ne kadar alaka uyaran bir kıymet olduğunu ne kadar hayal arzu ve istek ufkunuzu tuttuğuna bakın görün ona göre değerlendirin. Biz Allah’ın içimizde olduğu ağırlıktayız. Onun ötesinde söylenen sözler ortaya konan tavırlar kuru bir kuruntudan aldanmışlıktan ibarettir.

 

İnsan bir şaheserdir

 

Burada hemen şunu da söyleyelim: Böyle olmayan insanlar kurtulamayacak demek değildir. Allah’ın rahmeti geniştir. O koridordan içeriye girememişleri kapıya yönelmişleri bile affedebilir. O elbette Rabbimizin yüce takdirleridir. Fakat biz Allah’ın yüceliğine yaraşır şekilde insan olarak yarattığı insanın insanca ortaya koyması gerekli olan tavırdan bahsediyoruz.

 

Cenab-ı Hakk bizi en güzel surette yaratmıştır. Her insan bir şaheserdir. İnsan hakikaten çok muhteşem bir abidedir. O ölçüde başka bir varlık yoktur. Ve Hazreti Adem’e melâike-i kiramın secde etmelerinin arkasındaki temel espri de budur. O bizi insan olarak yaratmışsa bizim insan olarak bir tavır sergilememiz o kıymette bir kulluk performansı sergilememiz gerekmez mi?

 

alinti

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...