Jump to content

Taşıt Tutması Nasıl Oluyor?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ne kadar hızla ve ne kadar uzak mesafeye gitmelerine bağlı olmadan, insanlar hareket halindeki vasıtaların içinde mide bulandırıcıbir rahatsızlık hissederler.

 

Dışkulağımızın görevi işitmeyi sağlamaktır ama iç kulağımız dengemizden sorumludur. Hareket halinde olduğumuzda, iç kulağımızın içindeki sıvıçalkalanır ve sinir sistemimiz vasıtasıile beynimize sinyal gider. Eğer arabanın içinde bir şey okuyorsanız veya arabanın içinde bir şeye bakıyorsanız, gözlerden beyine hareket halinde olmadığınız sinyali gider ama iç kulaklarınızdan giden sinyal farklıdır. O, vücudunuzdaki sarsıntıdan dolayıhareket halinde olduğunuzu bildirir. Bu iki sinyal arasındaki fark, halk arasında 'araba tutması' diye adlandırılan, mide bulandırıcıetkiyi yaratır.

 

Aslında dalgalı denizde seyreden bir gemideki insanıdeniz tutmasıne ise hareket halindeki bir arabanın içindeki insanıtaşıt tutmasıda aynışeydir. Denizdeki hareket tam anlamıile üç boyutlu olduğundan etkisi daha fazladır. Başağrısı, başdönmesi, nabızdaki artışve mide bölgesindeki baskıhissi ile kusma ihtiyacıen belirgin özelliklerdir. Bunlara ilaveten deniz tutmasında, bulantıdan önce stres hormonlarıda salgılanmaya başladıklarından rahatsızlık

ve panik hissi iyice kuvvetlenmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...