Jump to content

Gümüşhane


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İpek Yolu üzerinde bulunması ve maden ocaklarına sahip olması nedeniyle 16. yüzyıldan itibaren Avrupalı tüccarların önemli bir uğrak yeri olan Gümüşhane, nefes kesen doğasının yanısıra Roma döneminden kalma antik klar, çok sayıda tarihi kale ve manastırla tarih turizmi yönünden de bir cazibe noktası.

 

Kuruluşu M.Ö 5000 yıllarına dayanan Gümüşhane, Romalılar döneminde de “gümüş yeri” anlamında Arjiopolis diye adlandırılıyordu. Kentin belli dönemlerde aldığı diğer isimler arasında ayrıca “Canca, Caica,Catha ve Caniha” gibi adlar sayılabilir. Evliya Çelebi, Canca ve Catha adlarının yanında “Urla” adından söz ediyor. Tarihçi İbni Batuta ise “Gümüş” olarak anıyor kenti.

 

50_12201-1.jpg50_12202-1.jpg

 

CANLI TİCARET MERKEZİ

Gümüşhane ve çevresi, 1048 yılında Türk idaresine geçmiş ve birçok Türk boyu arasında el değiştirmiş, Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet tarafından 1461 yılında fethedilip Osmanlı topraklarına katılmasıyla birlikte, gümüş madenleri işletmeye açılmış, Eski Gümüşhane’nin bulunduğu Canca mevkiindeki darphanede, imparatorluk hazinesinin 1/6’sını temin eden sikkeler basılmış. Maden ocaklarının varlığıyla Gümüşhane’nin nüfusu zamanla artmış ve halk zenginleşmiştir. 1570 yılında nüfusu 60 bini bulan Gümüşhane; tüccarların uğrak yeriydi. Bu tüccarlar İran, Hindistan ve Suriye gibi ülkelerden gelerek halı, ipek ve farklı kumaşlar karşılığında gümüş paralarla ülkelerine dönüyorlardı.

Maden ocakları IV. Murat zamanında en canlı dönemlerini yaşamış, bir ara kapansa da 1839 yılında yayınlanan Hatt-ı Hümayun’la tekrar işletmeye açılmış. 1894 yılında madencilere tanınan imtiyazların kaldırılması ve teknik yetersizlikler nedeniyle üretim durmuş.

Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Anadolu İpek Yolu üzerinde yer alıyor. Deniz seviyesinden 1153 metre yükseklikteki Gümüşhane, mevcut konumuyla Karadeniz Bölgesi’ni Doğu Anadolu’ya bağlayan bir geçiş kapısı. Doğu Karadeniz’in genç kıvrımlı dağlarıyla çevrili il topraklarının yüzde 60’ı dağlarla kaplı. 2000-3400 metre yüksekliğindeki bu dağların derin vadilerle parçalandığı görülüyor.

 

50_122010-1.jpg50_12205-1.jpg

 

ESKİ EVLER VE ÖZGÜN MİMARİ

Gümüşhane, bakir doğasıyla da dikkat çekiyor. Ortasından geçen Harşit çayının iki yakasına yaslanmış olan il, özgün bir mimariye sahip. Gümüşhane mimarisinin en ilgi çekici unsurlarından biri, kuşkusuz eski evler… Zamana meydan okur gibi günümüze dek ayakta kalmayı başarmış; mimari üslubu, yapı malzemesi, çatısı ya da balkonuyla dimdik duran, geçmişin zarif edasını taşıyan eski evler… Bu evlerin hemen hepsi, eskinin o ince zevkini günümüze taşıyan örneklerle dolu. Coğrafi yapının,iklim koşullarının ve içlerinde yaşanan hayatın biçimlendirdiği Gümüşhane evlerinin güzelliğine kapılarak başlanan yolculuk sizi eski Gümüşhane’ye (Eskişehir) götürür.Geçmişin 60 bin nüfuslu zengin maden kentinin klarına. Bugünkü kentin güneybatısında Musalla Deresi vadisinin dik yamaçlarında 1500 metrelik yükseltiler arasında yer alır Eski Gümüşhane. Çeşitli uygarlıklara sahne olmuş kentin bulunduğu bölge, bugün Süleymaniye adıyla Gümüşhane’ye bağlı bir mahalle olarak bilinir. O dönemden günümüze ulaşmış tarihi eserler ve dev bir şato gibi yükselen Canca Kalesi’nin yanısıra geniş bir alana yayılan kent kları, sönmeye yüz tutmuş bir ihtişamın son tanıkları olarak ziyaretçilerini karşılar.

 

50_12207-1.jpg50_12209-1.jpg

 

KALE CENNETİ

Gümüşhane’deki tarihi klar ve kalelerin çokluğu insanı şaşırtacak boyutlarda. İl genelinde yedi büyük manastır bulunuyor. Bu manastırlar, yüksek dağların oldukça sarp tepelerine kurulmuş. Bunlardan en görkemlisi ve görülmeye değer olanı, kuşkusuz Olucak Manastırı. Şiran ilçesi Çakırkaya Köyü’nde bulunan ve tamamen kayalara oyularak yapılan Çakırkaya Manastırı ise görülmeye değer. Manastırları gölgede bırakan asıl yapılar gökyüzünü delip geçen kayalıklar üzerine kondurulmuş kalelerdir. Yerleşim merkezlerini, geçitleri korumak için yapılmış kalelerin sayısı 40’ı bulur. Sayılarının çokluğu, geçmişte yörenin ve ticaret yolunun ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

 

50_12208-1.jpg50_122011-1.jpg

 

SATALA ANTİK KENTİ

Gümüşhane’nin tarihi zenginliği bu kadarla da kalmıyor. Kelkit İlçesine bağlı Sadak Köyü’nde Roma İmparatorluğu’nun doğudaki önemli orduğahı olarak bilinen Satala antik kenti bulunur. Satala kadar eski olmayan ve 18.yy kurulduğu sanılan Santa yerleşiminin de 350 hanesiyle zengin bir geçmişi kucakladığı anlaşılır. Santa’ya giderken Yağmurdere Köyü’nün sivri çatılı beyaz badanalı aydınlık evleri ve Sarıçiçek köyünde misafir evi olarak kullanılan iki köy konağının dantel gibi işlenmiş iç süslemeleri görülmeye değer.

 

25 FARKLI MAĞARA

Labirenti andıran derin vadilerin içine sokulduğu bu topraklar, engebeli ve yüksek dağların durmadan devreye soktuğu sürprizlerle özel bir doku koyar ortaya. Bu dokunun tek hakimi de dağlardır. Gümüşhane’ye kadar gelip de dağların çekiciliğine kapılmamak mümkün değil. Doğuda Zigana ve Soğanlı dağları, batıda Balaban Dağları, güneyde Gümüşhane Dağları uzanır. Dağlar, mağaralar yönünden de hayli zengin. Bu güne kadar bulunan mağara sayısı 25. Her biri farklı özellikler sergileyen bu mağaralar içinde Karaca mağarasının ayrı bir yeri var.

 

YAYLA ŞENLİKLERİ

Gümüşhane’de yayla şenlikleri ilkbahar ve yaz boyunca, yörenin eğlence, turizm ve ticaret merkezi niteliğindedir. Davul, zurna ve kemençe eşliğinde horon oynanır.

İl genelinde 450 yayla bulunuyor. Zigana, Kadırga, Kazıkbeli, Erikbeli,Taşköprü, Cami Boğazı gibi yaylalarda her yıl on binlerce insanın katıldığı şenlikler düzenlenir. Kürtün ilçesi sınırları içerisinde yer alan Örümcek ormanları, 40 bin hektarlık geniş bir alana yayılıyor. Orman yolu izlenerek kat edilecek rota, yüz kilometreye varıyor. Örümcek ormanları içinde, Tabiat Koruma alanında Avrupa’nın en uzun boylu ağaçları; 60 metrelik göknar ve ladinler bulunuyor.

Son dönemde turizm potansiyelini değerlendirmek ve bir tur güzergâhına dahil olabilmek için İl Turizm Master Planı hazırlıkları başladı. Gümüşhane, yakın zamanda önemli turizm merkezlerinden biri olmaya aday.

 

 

skylife dergisinden

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Gümüşhane Karaca Mağarası

   Gümüşhane turizminin lokomotifi konumundaki dünyaca ünlü damlataşı Karaca Mağarası, 4 günlük Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğradı.     Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırlarında bulunan ve İl Özel İdaresi tarafından işletilen milyonlarca yıllık mağarayı 4 günde 345’i yabancı olmak üzere toplam 4 bin 223 kişi ziyaret etti.İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Ramazan ayında azalan ziyaretçi sayısının ardından bayram tatilinde üst seviyede ziyaretçi ağırladıklarını b

   , Yer: Karadeniz Bölgesi

  • Taş Köprü-Gümüşhane

   Gümüşhane Yağmurdere Köyü’ndeki bu köprünün kitabesi bulunmamaktadır. Yapı üslubundan XIV.-XV.yüzyıla tarihlendirmek mümkündür.   Köprünün bulunduğu yöre Taş Köprü Yaylası ismini bu köprüden almıştır. Köprü ayakları iki ana kaya kütlesi üzerine oturtulmuştur. Sivri kemerli tek gözlü bir köprü olup, kemeri düzgün kesme taştan, diğer kısımları da moloz taştan yapılmıştır.

   , Yer: Karadeniz Bölgesi

  • Yağlıdere Köyü (Krom) Kalesi-Gümüşhane

   Gümüşhane Yağlıdere Köyü sınırları içerisinde, çevreye hakim bir tepe üzerinde bulunan kale korunma ve gözetleme amaçlı olarak yapılmıştır. Günümüze oldukça iyi bir durumda gelen kalenin duvarları kesme ve moloz taştan yapılmıştır. Kireç harçla da taşlar birleştirilmiştir. Kalıntılarından sur duvarlarının yer yer burçlarla desteklendiği anlaşılmaktadır..

   , Yer: Karadeniz Bölgesi

  • Gümüşhane Taşköprü Yaylası

   Yağmurdere bucağı Dumanlı köyü sınırları içerisinde bulunan Taşköprü Yaylası il merkezine yaklaşık 50 km mesafededir Yaylaya Gümüşhane-Yağmurdere yol güzergâhından ulaşılmaktadır 50 km'lik yolun yaklaşık 40 km'si asfalt, geriye kalan 10 km'lik yol stabilizedir.   Yaylada özel sektöre ait oteller ve bungalov tipi evlerden oluşan konaklama tesisleri mevcuttur.   Yayla günübirlik turizme açık ve yeme içme tesisler yönünden oldukça müsait durumdadır Yaylada alabalık tesisleri, marketler, kasap

   , Yer: Karadeniz Bölgesi

  • Çılbak Dolma(Gümüşhane)

   1 su bardağı köftelik bulgur 1 su bardağı sıcak su 1 su bardağı un 1 yumurta 1 çorba kaşığı domates salçası Yarım çorba kaşığı biber salçası 1 çay kaşığı tuz   Üzeri için 2 su bardağı sarımsaklı yoğurt 40 gr tereyağı 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber   Çılbak dolma: Bulguru geniş ve çukur bir kaba alın.Üzerine 1 bardak sıcak su döküp karıştırın.Kabarması için 10 dakika bekletin.Elinizi soğuk suyla ıslatıp bulguru 5 dakika yoğurun.Tuz,yumurta,domates ve bi

   , Yer: Dolmalar

×
×
 • Yeni Oluştur...