Jump to content

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Giysilerinizi evde çamaşır makinesinde yıkarken kirleri çözen madde sudur. Ancak örneğin yünlü kumaşlarda olduğu gibi, birçok kumaştüründe su etkili olamayabilir.

 

Kuru temizlemede suyun yerine bir petrol ürünü kullanılır. İnsanlarda ıslaklık, suyla temas anlamında algılandığından bu işleme kuru temizleme denilmektedir. Aslında olay kuru ortamda yapılmamaktadır.

 

Joly Belin adında bir Fransız, kazara giysisinin üzerine kerosen dökmüşve bunun giysisinin üzerindeki lekeyi temizlediğini hayretle görmüştü. Bu işin üzerine giderek 1840'lı yıllarda Paris'te ilk kuru temizleme işletmesini açmıştı.

 

Başlangıçta kuru temizlemede çözücü madde olarak gaz veya kerosen kullanılıyordu. Günümüzde ise hemen hemen tüm dünyada 'perkloroetilen' veya kısaca 'perk' diye tanımlanan bir çözücü kullanılmaktadır.

 

Elbiseler, kuru temizleyicide su yerine bu çözücü ile yıkanır. Çözücü buharlaşmasın, havayı kirletmesin ve tekrar kullanılabilsin diye her seferinde bir yerde toplanır. Bu şekilde temizlenen giysiler, ütülenince yeni gibi dururlar.

Kuru temizleme yapılan giysileri eve getirdiğinizde, beraberinde başağrısı ve mide bulantısı riskini de getirdiğinizi unutmayın. Kuru temizlemede kullanılan

bu 'perk' isimli madde çok toksik olup, vücudumuzun önemli organları ve sinir sistemimiz üzerinde zararlı etkileri vardır.

 

Havada milyonda yüz partikül olunca zararlıetkileri görülmeye başlanılan bu çözücünün oranının, kuru temizleme yapılmışbir giysinin, kapalı bir arabaya konulup, on beşdakika tutulması ile milyonda 350'ye ulaştığı tespit edilmiştir.

 

İster inanın, ister inanmayın birçok kumaştürü kuru temizleme gerektirmez. Kuru temizlemenin tek avantajı kumaşların çekmelerine ve şekillerini kaybetmelerine yol açmamasıdır.

 

Üretici firmaların, giysilerin etiketlerine 'sadece kuru temizleme' şeklinde ikaz yazmalarının ana sebebi, garanti süresince geri almak zorunda olduklarıgiysileri, çekme ve deformasyon tehlikesinden korumak içindir. Özellikle ipek ve suni ipekten yapılmışgiysiler güvenli bir şekilde elle yıkanabilirler

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Kuru Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?..

      Evlerde kullanılan çamaşır makineleri, kirli çamaşırları suyla yıkayıp temizlemeye çalışmaktadır. Fakat çok ağır lekeler ve kumaşın türüne göre su her zaman çamaşır temizlemede etkili olamayabilir. Bu tür lekelerde ise, daha çok kuru temizleme yöntemi kullanılmaktadır.   Kuru temizlemede, su kullanılmaz. Bu temizleme yönteminin farkı, giysileri temizlemede su yerine petrol ürününün kullanılmasıdır. Bu işlem adından anlaşıldığı gibi kuru ortamda yapılmamaktadır.İnsanlar için ıslaklık, sadece

      , Yer: Genel Kültür

×
×
  • Yeni Oluştur...