Jump to content

Eser Zengini 4 Müze...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türkiye'de müzelerdeki eserlerin üçte biri, İstanbul Arkeoloji, Anadolu Medeniyetleri, Gaziantep ve Topkapı Sarayı müzelerinde bulunuyor.Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, 95 müze müdürlüğü ve buna bağlı 92 birimde, toplam 3 milyon civarında eser bulunuyor.

 

Bu eserlerin yaklaşık 1 milyon 650 bin adedini (yüzde 60) çeşitli dönemlere ait sikkeler oluşturuyor. Bunu yaklaşık 700 bin adetle (yüzde 25) arkeolojik eserler, 290 bin adetle (yüzde 10) etnografik eserler takip ediyor.Ayrıca, müzelerde yaklaşık 120 bin tablet ve yüzde 1 oranında el yazması, mühür, arşiv malzemesi gibi diğer eserler yer alıyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerdeki toplam 3 milyon eserin 704 bin 132'si İstanbul Arkeoloji Müzesi, 185 bin 845'i Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 92 bin 23'ü Gaziantep Müzesi ve 62 bin 451'i de Topkapı Sarayı Müzesi'nde bulunuyo

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...