Jump to content

Sakızın Tarihçesi


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sakız; yediden yetmişe herkesin, vazgeçemediği bir tutku... Çok uzun zamandan beri insanlar, o küçük paketlerde satılan yumuşak lezzetin tadına varıyor.

 

Bu tutku, hepimizin bildiği gibi yeni bir buluş değil. Aksine sakızın tarihi, binlerce sene öncesindeki Eski Yunan'a kadar dayanıyor.Eski Yunanlılar, sakız ağaçlarından elde ettikleri ve "mastiche" adını verdikleri maddeyi sakız diye çiğniyorlardı. Daha sonraları da Yunanlı doktorlar, sakızı çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıyorlardı. Özellikle Yunanlı doktor Dioscorides, yazılarında 'mastik'in tedavi edici güçlerinden bahsetmiştir.

 

Dünyanın öbür ucunda ise, sakızın tarihini etkileyen bir başka olay yaşanıyordu. Amerika'da 2.yy'da yaşayan Mayalar, sakızın ana bileşeni olan ve 'chicle' adı verilen hindibayı bulmuşlardı.

 

Üstelik Mayalar Sapodilla ağacının lateksinden elde ettikleri bu bileşeni bulmakla kalmamışlar, aynı zamanda Alaçam ağacını da Kuzey Amerika göçmenlerine tanıtmışlardı. Bu göçmenler ise, daha sonra Alaçamı satarak sakız ticaretine başlamışlardı. 1850'li yıllara kadar hükmünü süren Alaçam, zamanla yerini parafine bıraktı. Daha sonra da diğer hammaddeler sakıza baz oluşturmak için parafinle yer değiştirdi.

 

1869 yılında Meksikalı bir general olan Antonio Lopez Santa, mucit Thomas Adams'ı lastiğin yeni formu Chiclet üzerine çalışması için işe almıştır. Adams, ise sakız için gerekli tüm bileşenleri bir araya getirerek, bugün çiğnediğimiz "Balonlu Sakız"ı bulmuştur.

 

Bu güne kadar Sapodilla ve Alaçam ağaçlarının yanı sıra başka ağaçların lateksleri de sakız endüstrisine katkıda bulunmuştur. Bunlardan bazıları, Amazon vadisinde bulunan Leche, Caspi ve Sorva, Orta Amerika'da bulunan Nispero ve Tunu, son olarak ta Endonezya, Malaya ve İngiliz Borneo'sunda bulunan Jelutong lateksleridir.

 

Chicle ve doğal sakız, sakız endüstrisinde kullanılsa bile, her geçen gün artan talepler doğrultusunda bunların yapay materyallerle geliştirilmesini gerektirmiştir. Bu, sakız endüstrisinde her zaman övünülen süreklilik ve yüksek çiğneme kalitesi sağlamıştır.

 

Bugün içerikleri detayları markalara göre değişiklik gösterse de, ana bileşenler arasında; şeker, glikoz, yumuşatıcılar ve tatlandırıcılar, sakızı oluşturan maddeler olarak sıralanabilir.

 

Sakızın Anadolu'ya Sıçrayışı

 

Ege Denizi'ndeki Sakız Adası(Chios), sakız çiğnemeyi Anadolu'ya sevdiren bir yer olmuştur. Yunanlıların Damla Sakızı, zamanla Anadolu'da balmumuyla birlikte çiğnenmeye başlamıştır. Bu karışım da özellikle Osmanlı haremindeki kadınlar tarafından çok sevilmiştir. Haremin sakıza olan ilgisi zamanla Anadolu'ya dağılmış ve sakız çiğnemek bir modaya dönüşmüştür.

 

Anadolu'da yaygınlaşan bu sakız geleneği, günümüzde modern tesislerde el değmeden ve tamamen hijyenik olarak üretilen ürünlerle devam etmiştir.

 

Türkiye'de endüstriyel sakız üretimi 55 yıl önce başlamıştır. Falım Damla sakızı 1989 yılında lanse edilmiş ve Falım, damla sakızı çiğneme keyfini, Türk damak tadına uygun kıvamda 21.yüzyıla taşımıştır. Daha sonraları Falım ailesine nane, karanfil ve gül lezzetli Falımlar da katılmıştır.

 

1996 yılında Falım Zürih Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi'nden "Diş dostu" onayı almış, dişlere zarar vermeyen bir ürün olduğu belgelenmiştir. 1998 yılında tüketicilerin tercihleri göz önüne alınarak çilek ve karışık meyve lezzetlerini de lanse eden Falım, son olarak 1999 yılında Çam Sakızı Aromalı Falım'ı ürün portföyüne eklemiştir.

 

Tüketicilerin diş sağlığı konusunda bilinçlenmesi, beklentilerin değişmesi ile Falım da kendini geliştirmektedir. Falım'ın pazara son verdiği Falım Işıl içerdiği karbonat sayesinde yemeklerden sonra dişlerde oluşan tabakayı azaltıp dişleri temizlemeye yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Sakızın İcadı ve Tarihçesi...

      Sakız, her yaştan insan için en favori meşgalelerden biri olmuştur. Tarihin en eski şekerlerinden biri olan sakız, tüm dünyada her yıl yaklaşık 4 milyar adet satılmaktadır. Sakızın kim tarafından ve ne zaman icat edildiğini merak edenler, sakızın 2000 yıldan fazladır var olduğunu duyunca şaşırabilirler. Öyleyse sizi daha fazla merakta bırakmadan sakızın nasıl bulunduğunu açıklayalım!   ABD, Kaliforniya’da Susan Montgomery Williams isimli bir kişinin 1994 yılında, 23 inçlik çapı ile dünyanın en

      , Yer: Tarihçe Ansiklopedisi

×
×
  • Yeni Oluştur...