Jump to content

Lakerdanın Tarihçesi


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Malaga kıyılarında fakir bir Musevi balıkçı yaşamaktadır. Adı Behmuaras. Soyadını bilmiyoruz. Şimdiye dek hiç kayıtta da rastlanmadı. İşte bu balıkçı her gün balığa çıkar tuttuklarının yarısını satar diğer yarısınıda eve ailesine götürürdü. Üç çocuğu vardı ve en küçükleri en çok ton balığını severdi. Balıkçı da onun ton balığı yemesine özellikle dikkat ederdi. Oysa bu balık her zaman yakalanamazdı çünkü bunun için çok açılmak gerekirdi. 1326 yılının bir Şabat (cumartesi ve Museviler için kutsaldır) günü karısının tüm itirazlarına karşın çocuğu için ton balığı avlaması gerektiğini söyleyerek yine balığa çıktı. Balıkçı o günden itibaren iki ay boyunca hiç ton balığı yakalayamadı.

 

Lakerda'nın Tarihçesi.. Bunun üzerine oturdu ve Allah'ına dua etti: "Allah'ım n'olur çocuğuma ton balığı ver. Beni de affet Şabat'ta çalıştığım için." Ertesi kutsal Perşembe günü sefer tora açıldığı gün yine balığa çıktı. Bu kez büyük bir ton balığı sürüsüne rast geldi ve tam 30 balık yakaladı. Ve Allah'ına yine dua etti. Sonra "Ben" dedi "bunları satmaktansa tuzlarım ve saklarım". Önce balıkları temizledi kafaları hariç altı eşit parçaya ayırdı.

 

İliklerini çıkardı soğuk suda bekletti. Kanını süzdürdü ve tam 25 gün tuzda sıkıca sakladı. 25 gün sonra tuzdan çıkarılan ve çok sonraları da Yunan Musevileri tarafından yapılan bu yiyecek "lakerda" idi. Lakerda ismi İspanyolca kökenlidir ve aslı " la kerrida" dır; "istenen/istedikten sonra " anlamında.

 

Bu öykü Toledo şehrinin balık halinin duvarlarında asılıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...