Jump to content

Üniformanın Tarihçesi


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ceket:

Üniformanın belkide en önemli parçası olan ceketler, kruvaze dikilirdi.Kruvaze dikilmesinin sebebi, ceketin kirlenen tarafı ile temiz tarafının kolayca değiştirebilinmesiydi. İki katmanlı pamuk ceket, ayrıca giyeni mutfağın rahatsız edici sıcaklığından korurdu yani yalıtım görevi görürdü.

 

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şefler mutfakta ateşle içiçe oldukları için, herhangi bir kazaya mahal vermemek için, ceketlerin pamuk ipliği gibi yanıcı olmayan bir malzemeden yapılmasıydı.

 

Kravat:

Kravat çok sıcak mutfaklarda çalışan şeflerin terini emme görevi görürdü.Böylelikle ter başın arka kısmından süzülüp böbreklere doğru akmamış olurdu.

 

Kravatlar genellikle üçgen şeklindeki bir kumaşın kıvrılmasından yapılırdı ve her hangi bir kaza anında yarabandı görevi görürlerdi çünkü mutfakta çalışan şeflerin kullandıkları araçlar arasında keskin bıçaklar ve ateş mevcuttu.

 

Günümüzde şeflerin taktığı kravatlar daha çok estetik amaçlar içerir ve üniformayı tamamlar.

 

Pantolonlar:

Careme’in de tercih ettiği beyaz pantolonun popüler olmasına rağmen, özellikle fırıncılar tarafından tercih edilen standart renk mavi veya beyaz üzerine siyah ekose desendir. “Bu dokuya av köpeğinin dişi” adı verilir.Bu doku pantolona damlayan lekeleri göstermemesi için kullanılır.

 

Önlük:

Önlük uzun yapılmalıdır.Genelde şeflerin sadece kasık bölgelerini kapayacak kısa önlükler taktıkları görülür ama kısa önlük takmak, üniformayı pek fazla lekelenmekten korumaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...