Jump to content

1800 Yıllık Mezarda Hakem Hatası Çıktı!


Misafir
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir gladyatöre ait 1800 yıllık mezar taşında yazanlar hayrete düşürdü.

Yaklaşık yüz yıl önce Türkiye’de bulunan ve halen Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesi’nde sergilenen bir mezar taşınınüzerindeki yazıların deşifre edilmesi, ilginç ve bir o kadar da günümüz futbolunda yaşanan hakem hatalarını hatırlatan bir gerçeği ortaya çıkardı.

Günümüzden yaklaşık 1800 yıl önce yaşamış bir gladyatöre ait olduğu tespit edilen mezar taşında,“Beni hakem hatası öldürdü!” yazdığı ortaya çıktı.

Livescience.com’un haberinegöre, Anadolu’da Karadeniz bölgesindeki Amisus’ta yapılan kazılar sırasında bulunduktan sonra II. Abdülhamit tarafından Brüksel’deki Cinquanternaire Müzesi’ne bağışlanan ve günümüzden yaklaşık 1800 yıl önce Romaİmparatorluğu döneminde yaşadığı anlaşılan gladyatörün mezar taşındaki yazılar geçtiğimiz günlerde ilk kez deşifre edilebildi.

Yazıları deşifre eden Kanadalı tarihçi ve Roma dönemi mezar taşları uzmanı Profesör Michael Carter, mezar taşını yaptıran gladyatörün yakınlarının da tıpkı bugünkü futbolcular gibi “hakem hatasından” yakındığını ortaya çıkardı.

Mezar taşının üzerinde biri ayakta ve diğeri yerde olmak üzere iki gladyatör tasviri bulunuyor. Ayaktaki gladyatörün elinde iki kılıç bulunurken, yerdeki gladyatör teslim olduğunu ve bağışlanmak istediğini belirten bir işaret yapıyor.

Kabartma tasvirin altındaki yazıda, mezarın Diodorus adlı bir gladyatöre ait olduğu belirtildikten sonra, tasvirde yerde bulunan gladyatörün Diodorus, ayaktaki gladyatörün ise Demetrius olduğu ifade ediliyor.

Yazıda, “Ben rakibim Demetrius düştükten sonra bile onu öldürmedim. Ama kader ve suma rudis (hakem) hatası beni öldürdü” yazıyor.

Prof. Carter’a göre, gladyatör dövüşünde birtakım kurallar bulunuyor.Örneğin rakiplerden biri karşı tarafın hamlesiyle değil de kazara yere düştüğü takdirde hakem dövüşü durdurup yere düşen tarafın kalkmasını bekliyor.

Carter’a göre, Diodorus ile Demetrius’un dövüşünde deaynısı olmuş. Demetrius kazayla yere düşünce hakem dövüşü durdurup ayağa kaldırmış.

Ancak aynı hakem Diodorus kazayla yere düştüğü zaman maçı durdurmamış. Diodorus’un bağışla işareti yapmasına rağmen Demetrius kılıcını rakibine saplayarak öldürmüş. Diodorus’un yakınlarının mezar taşına yazdırdığı “hakem hatası” işte bu karar olmuş.

Kaynak:Livescience.com

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anadolu’da Karadeniz bölgesindeki Amisus’ta yapılan kazılar sırasında bulunduktan sonra II. Abdülhamit tarafından Brüksel’deki Cinquanternaire Müzesi’ne bağışlanan...

 

Şu "bağışlama" kısmı tartışmaya açık. Keza II Abdülhamit tarafından batılı devletlere verilen imtiyazlar sayesinde bakkaldan ekmek alır gibi Türkiye'den tarihi eser götürebiliyordunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...