Jump to content

Üçlü Hilal ve Turkuaz...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

"Hilal" sembolü Müslümanlıkla alakalı değildir ve tamemen Türk kökenli bir işarettir. Bozkurtların saldırı biçimi (u şekli), Türkler'in de bu taktiği savaşlarda kullanmaları (Turan taktiği), ve Göktürk dini olan Tengri'cilikte gökyüzünün kutsal sayılarak doğal olarak gözyüzünün rengi açık mavi ve hilal'in kutsal sayılması sayesinde, kurulan bir çok Türk devletinde Hilal, bozkurt veya açık-mavi (turkuaz) renkleri bulundu.

 

Şu anda Sincan Uygur Cumhuriyeti'ne (Doğu Türkistan) bakarsak bayraklarının bizim bayrağımızdan tek farkı kırmızı yerine mavi rengin kullanılmasıdır. Azerbeycan, Tataristan gibi bir çok ülke de ise turkuaz rengi kullanılmakta.

 

Avrupa cahiliye inancına göre hilal müslümanlığın semboludür ve İslam'ı sembolize etmek için ay-yıldız kullanırlar ancak İslamiyetten binlerce yıl önce Göktürk'lerin kullandıkları üzerinde hilal bulunan madeni paralar bastığı biliniyor.

 

Turkuaz rengi ise, Fransızca kökenli bir kelime olup, turquoise şeklinde Türkçe'ye geçmiştir ve Türk rengi anlamına gelir.

 

3 Hilalcilik kavramını ele alırsak, bu kişiden kişiye değişir, mavi hilal, şamanist dönem Türkler'ini, beyaz hilal diriliş Türkler'ini (Gelibolu savaşından sonra), yeşil veya sarı hilal ise Türk-İslam birliğini temsil eder. Bizim bayrağımızdaki hilal ise çanakkale savaşında sonra konulduğu için dirilişi temsil etmektedir...

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...