Jump to content

Adana’da Taş Ve İnanç


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Adana ve Kilikya toprakları yemekleri, doğal güzellikleri kadar kültürel birikimleriyle de seçkin bir zenginlik sunar..

 

Kültürel birikimin karakteristik gözlem alanlarından birisini de şüphesiz inançlar oluşturur. Adana havzası, farklı inançların beşiği Orta Doğu coğrafyasının önemli merkezlerinden biri olarak abidevi inanç yapılarının da evidir aynı zamanda.

 

Toros Dağları’nın iki ırmağı Seyhan ve Ceyhan ırmaklarıyla beslenip, toprak ananın yeryüzündeki en bereketli çocuklarından biri olan Çukurova’sı ve Doğu Akdeniz’e olan kıyısı ile Adana, medeniyetlerin cazibe merkezidir. Adana sahip olduğu dini mekânlar ile inanç turizmi açısından da doyurucu bir potansiyele sahiptir.

 

FERHATTEPE KİLİSESİ

Bizans dönemine tarihlenen yapı, Orta Çağ kırsal yerleşim kiliselerinin tipik bir örneği. Zamanın yıpratıcı etkisine çok fazla direnemeyen yapının günümüze ancak kları ulaşabilmiş.

 

93_2580mabed_04-1.jpg93_2580mabed_01-1.jpg

 

 

BEBEKLİ KİLİSE

Gerçek adı Saint Paul Kilisesi olan yapıya Bebekli Kilise denmesinin nedeni, çatı alınlığındaki tunçtan Meryem Ana heykelinin bebeğe benzetilen görünümüdür. Yapımı 19. yüzyıla tarihlenen Bebekli Kilise, Kilikya topraklarında yaşamış Tarsuslu Aziz Paul’ün anısını yaşatır. İtalyan Katolik Kilisesi olarak hizmet veren yapı Adana’daki inanç zenginliğinin de simgesi niteliğinde.

 

AĞCA MESCİD

Adana’daki eski Türk mimari unsuru olan Ağca Mescidi adını, banisi olan Ağca Bey’den alır. Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan Ağca Bey’in yörenin önde gelen Türkmen beylerinden olduğu tahmin ediliyor. Ulu Cami Mahallesi’ndeki mescit büyük kesme taşlar kullanılarak kare planlı biçimde inşa edilmiş. Selçuklu dönemi taş ustalığının küçük ama oldukça zarif bir örneğidir.

 

93_2580mabed_03-1.jpg

 

93_2580mabed_06-1.jpg

 

 

YAĞ CAMİİ

Adana’nın en eski camilerinden biri olan Yağ Camii, kent tarihinde önemli etkileri olan Ramazanoğulları Beyliği döneminde inşa edildi. İlk yapımında Saint Jacques Kilisesi adıyla hizmet veren yapı Ramazanoğlu Halil Bey tarafından 16. yüzyıl başında camiye çevrildi. Zaman içerisinde çeşitli onarımlar gören camiye Osmanlılar döneminde, Piri Paşa tarafından medrese kompleksi eklendi. Avlu kapısındaki mukarnaslarla dikkat çeken Yağ Camii’nin iç alanı dört sıra halinde sütunlarla kaplıdır. Cami, mimarisi ve önemi ile meşhur seyyah Evliya Çelebi’nin de ilgisini çekmiş ve seyahatnamesinde “Eski Cami” adıyla anmasını sağlamıştır.

KÜÇÜK CAMİİ

Yapım tarihi 16. yüzyıla tarihlenen cami, Kurtuluş Savaşı sırasında tamamen tahrip olmuş. Yöre halkının çabalarıyla yeniden inşa edilerek ibadete açılan cami, Kozan’ın en eski camileri arasında.

 

93_2580mabed_09-1.jpg

 

93_2580mabed_10-1.jpg

 

KOZAN’A DOĞRU

Tarihi kaynaklarda adı Sis olarak geçen Kozan, ortaçağın en önemli kentlerindendi. Ticaret yollarına olan yakınlığının da katkısıyla büyüyen Sis kentinde erken dönem Türk İslam camileri ile onlarca kilisenin izlerini görmek mümkün.

 

ADANA ULU CAMİİ

Adana’nın tarihi mabetlerinin en büyüğü olan Adana Ulu Camii’nin yapım tarihi Ramazanoğulları Beyliği dönemine dayanıyor. Batı yönündeki Selçuklu tarzı kapı üzerindeki kubbede yer alan yılan kabartmaları oldukça dikkat çekici. Mimari yönden Selçuklu etkisinin ötesinde, Memlûk ve Osmanlı izleri de taşıyan yapının çinileri ve taş işçiliği çok güzeldir.

 

93_2580mabed_13-1.jpg93_2580mabed_12-1.jpg

 

KİLİKYA MANASTIRI

Bir adı da Sis Manastırı olan Kozan’daki yapı, 13. yüzyıl ile 20. yüzyıl başları arasında bölge Hristiyanlarının önemli merkezlerinden biriydi. Yörede birçok efsane ve ritüele ev sahipliği yaptığına inanılan ve üç yüzden fazla odası olduğu rivayet edilen manastırın günümüzde sadece çevre duvarları ayaktadır.

 

HOŞKADEM CAMİİ

Hoşkadem Camii, örneklerine az sayıda da olsa rastladığımız ve Anadolu’nun mimari zenginliğini arttıran Memlûk mimarisinin güzel bir örneği. Merkezi Mısır’da olan Memluklu Devleti’nin Anadolu’daki idarecilerinden Emir Abdullah Hoşkadem tarafından 15. yüzyılda inşa ettirilen cami, zaman içerisinde gördüğü onarımlarla günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Erken dönem Anadolu camilerinin çoğunda görüldüğü üzere, Hoşkadem Camii’de dikdörtgen bir plan üzerine kurulmuş.

 

SABANCI MERKEZ CAMİİ

Adana, İslam’ın en erken ulaştığı Anadolu toprakları arasında. Suriye merkezli Arap ordularının ana geçiş noktalarından biri olan Adana’da camilerin geçmişi oldukça eskilere dayanır. Günümüzde ise 1998 yılında tamamlanarak ibadete açılan Sabancı Merkez Camii Adana’nın sahip olduğu öneme yakışan bir görkeme sahip. İç ve dış alanlarıyla birlikte 28 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği cami, klasik Osmanlı mimarisinin günümüzde inşa edilen seçkin bir örneğidir. Yapının minare, pencere, kubbe ve yan kubbe sayıları, İslam dinindeki önemli ayrıntılara işaret eder.

 

KÖREKEN KİLİSESİ

Çağlar boyunca adı Sis olarak anılan Kozan’daki irili ufaklı onlarca kilise ksı arasında nispeten zamana direnebilmiş bir yapı. Kozan merkezine araçla 20 dakika uzaklıkta olan eser halk arasında Kırkkapı Kilisesi olarak da biliniyor.

 

RAKAMLARLA SABANCI CAMİİ

4 adet yarım-kubbe İslam’daki 4 mezhebi, 5 adet tam kubbe İslam’ın 5 şartını, 6 adet minare imanın 6 şartını, 32 metrelik ana kubbe çapı İslam’daki 32 farzı, 28 avlu kubbesi Kuran-ı Kerim’de isimleri anılan 28 peygamberi, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaşı, 99 metre uzunluğundaki 4 minare ise Allah’ın 99 ismini simgeliyor.

 

 

skylife dergisinden

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 adet yarım-kubbe İslam’daki 4 mezhebi, 5 adet tam kubbe İslam’ın 5 şartını, 6 adet minare imanın 6 şartını, 32 metrelik ana kubbe çapı İslam’daki 32 farzı, 28 avlu kubbesi Kuran-ı Kerim’de isimleri anılan 28 peygamberi, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaşı, 99 metre uzunluğundaki 4 minare ise Allah’ın 99 ismini simgeliyor.

 

 

çok güzel bir paylaşım olmuş emeğine sağlık olsunn......:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...