Jump to content

Boyle, robert-ingiliz kimyacı


Guest PinkSheker87
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Robert Boyle (16271691). Kimyada deneysel yöntemlerin öncülerinden olan İngiliz bilgin Robert Böyle bilimin ve bilimsel deneylerin büyük ilgi gördüğü bir çağda yaşadı. Bütün yaşamını çalışmaya ve bilimsel araştırmalara adayarak çok önemli buluşlar yaptı. Birçok bilim adamı sık sık Londra'da toplanır, bilim alanındaki yeni gelişmeleri ve buluşları tartışırlardı; Boyle'un da katıldığı bu seçkin topluluk bugünkü Kraliyet Derneği' nin çekirdeğidir.

 

Cork kontunun oğlu olan Böyle, İrlanda' nın Waterford bölgesindeki Lismore'da doğdu. Sekiz yaşındayken İngiltere'deki Eton College'a gönderildi; üç yıl sonra da Fransız öğretmeniyle birlikte Avrupa gezisine çıktı. İtalya'da bulunduğu sıralar büyük bilim adamı Galileo'nun çalışmalannı inceleme fırsatı buldu.

 

Avrupa gezisinden sonra deneysel çalışmalanna başlayan Böyle, yardımcısı Robert Hooke ile birlikte bir hava pompası geliştirdi. Bu pompa yardımıyla havanın özelliklerini inceleyerek solunum, yanma ve ses iletiminde havanın temel rol oynadığını kanıtladı. Yapıtlarından birinde, bir gazın hacmi ile uyguların basınç arasındaki ters bağıntıyı açıkladı. "Böyle yasası" olarak bilinen bu bağıntıya göre, sıcaklığın değişmemesi koşuluyla, bir gazın hacmi uyguların basıncın artışıyla orantılı olarak azalır.

 

Böyle, evrendeki bütün maddelerin toprak,hava, su ve ateş gibi dört temel öğenin değişik oranlarda birleşmesiyle oluştuğunu savunan Aristo'nun görüşleanne karşı çıkan ilk kimyacılardan biridir. Bunun yerine bütün maddelerin "birincil parçacıklardan" oluştuğunu öne sürerek çağdaş atom kuramlarına öncülük etmiştir {bak. ATOM).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...