Jump to content

Ağlamanın da Faydaları Var


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İnsan yaşamında doğumla başlayan ve daha çok duygusal anlarda meydana gelen ağlama ve gözyaşı görme ve göz sağlığı için çok faydalı aslında.

 

Aydın Göz Hastanesi Hekimlerinden Harika Çevikel, gözyaşı tıkanıklığı sorunu ile ilgili yaptığı açıklamada gözyaşının göz sağlığı ve görme bakımından çok faydalı olduğunu söyledi.

 

"Gözümüzü korumak, temizlemek ve hatta bazı tabakaların beslenmesini sağlamak için salgılanan gözyaşı, göz sağlığı ve görme için oldukça büyük önem taşımaktadır" diyen Op. Dr. Harika Çevikel "Gözyaşı sistemi, salgılayıcı ve boşaltıcı sistem olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. Salgılayıcı kısmı ana gözyaşı bezi ve yardımcı gözyaşı bezleri oluşturur. Boşaltıcı kanallar sistemi ise her iki göz pınarındaki ikişer adet kanalla başlayarak, gözyaşı kanalcıkları ve gözyaşı kesesi ile devam ederek burun boşluğunda sonlanır.

 

Ana rahminde bu kanal ağzı ince bir zarla örtülüdür ve genellikle doğum sırasında veya doğumdan birkaç gün sonra kendiliğinden açılır. Özellikle erken doğmuş bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığına sık rastlanmaktadır. Bu tıkanıklıklar gözde sulanma ve çapaklanmaya neden olabilir. Bu durum genellikle geçicidir, çoğunlukla birkaç ayda kendiliğinden açılır. Yeni doğan bebeklerde düzenli masaj uygulaması ile bir yaşına kadar gözyaşı kanalı kendiliğinden açılır" dedi.

 

haber365

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ağlamanın Faydaları .. Kalbe yararlı: Özellikle üzüldüğünüz zaman ağlamakwww.estanbul.com kalbi daha az yoruyor. Çünküwww.estanbul.com gözyaşı dökmek ile üzüntülüyken sıkışan kalp damarları açılıyor.

 

Stres düşmanı:Ağlayarakwww.estanbul.com birçok hastalığın baş düşmanı olan stresle başa çıkabilirsiniz. Çünkü bu duyguwww.estanbul.com şaşırtıcı olsa dawww.estanbul.com mutluluk hormonlarınızı harekete geçiriyor.

 

Daha iyi uyku: Kederli olduğu günlerde gözyaşı döken insanlarwww.estanbul.com diğerlerine görewww.estanbul.com rahatlayarak daha iyi uyku çekiyor.

 

Güven duygusu: Kişinin güven duygusunu artırıyor. Çünkü gözyaşı döktüğü anda herkesin ona olan ilgisiwww.estanbul.com ona özgüvenini ve sevildiğini hatırlatıyor.

 

Gözlere yarar: Gözyaşındaki bir maddewww.estanbul.com eğer hiç akmazsa göz kuruluğu rahatsızlığına neden oluyor. Ara sıra ağlayan kişiwww.estanbul.com böylece bu hastalığa yakalanmaktan kurtuluyor.

 

Tansiyona yararlı:Sıkıntılı veya sevinçli olduğunda tansiyonu düşen ya da çıkan kişiwww.estanbul.com ağladığında tansiyonu normale dönüyor.

 

Yeme alışkanlığı: Sıkıntılı günlerinde iştahı açılan ve kendini yemeğe vuran kişilerwww.estanbul.com ağlarsa daha az yiyerek formlarını koruyor.

 

*Ağladığımız zamanwww.estanbul.com vücudumuzdaki stres hormonları gözyaşlarıyla vücuttan uzaklaşır ve biraz sonra rahatladığımızı hissederiz. Gözyaşlarıwww.estanbul.com bünyenin güvenlik subaplarıdır. İçinizde sakladığınız duygular birike birike bir gün patlama noktasına gelir. İşte o zaman ağlayabilirsenizwww.estanbul.com emniyet subapları yani gözyaşları sizi ağır bunalımlardan kurtarır.

 

*Sağlıklı yaşamak için her şeyden önce ruh sağlığınızı düzene sokmalısınız. Duyguları bastırmakwww.estanbul.com ilerde büyük sorunlarla karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu nedenle içinizden geldiğinde kimseden çekinmeden ağlayın

Eskilerwww.estanbul.com içinden ağlamak geldiği halde gözyaşlarını tutmaya çalışan gençlere ağlamalarını tavsiye ederwww.estanbul.com "Ağlarsan açılırsınwww.estanbul.com rahatlarsın" derlerdi. Günümüzde tıp uzmanları da ağlamanın fiziksel ve ruhsal sağlığımız açsından çok yararlıolduğunu belirtiyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Ağlamanın Faydaları...

      Sizin de özellikle stres altındayken içinizden kendinizi bir odaya kapayıp ağlayarak içinizi boşaltmak gelir mi? Bazı zamanlar ağladığınızda kendinizi daha iyi hissettiğiniz olur mu?   “Size ağlamayın demeyeceğim; çünkü her gözyaşı şerden akmaz” diyordu Gandalf, JRR Tolkien’in unutulmaz eseri Yüzüklerin Efendisi’nde   Sizin de özellikle stres altındayken içinizden kendinizi bir odaya kapayıp ağlayarak içinizi boşaltmak gelir mi? Bazı zamanlar ağladığınızda kendinizi daha iyi hissettiğiniz

      , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...