Jump to content

Mısır Apartmanı`nın 102 Yıllık Tarihçesi


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mısır Hidivi Abbas Halim Paşa`nın isteği üzerine 1905 yılında kışlık konak olarak yaptırılan günümüzün Mısır Apartmanı, bugüne kadar birçok ünlüye ev sahipliği yaptı.

Mısır Hidivi Abbas Halim Paşa`nın isteği üzerine 1905 yılında kışlık konak olarak yaptırılan günümüzün Mısır Apartmanı, bugüne kadar birçok ünlüye ev sahipliği yaptı.

Aynı zamanda binanın yöneticisi de olan Galata Yapı`nın sahibi mimar Koray Korkmaz, AA muhabirine Mısır Apartmanı`nın tarihçesi hakkında bilgi verdi.

 

Beyoğlu`nda İstiklal Caddesi üzerinde bulunan tarihi binanın, Osmanlı döneminde yapılan İstanbul`un ilk betonarme binalarından olduğunu belirten Korkmaz, Mısır prenslerinden Abdül Halim Paşa`nın Kahire`de doğan oğlu Mısır Hidivi Abbas Halim Paşa`nın öğrenimini İsviçre`de tamamladıktan sonra İstanbul`a geldiğini anlattı.

Binanın, Abbas Halim Paşa`nın isteği üzerine Ermeni mimar Hovsep Aznavuryan`a kışlık konak olarak yaptırıldığını kaydeden Korkmaz, 1905 yılında inşaatına başlanan binanın 4,5-5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandığını ifade eti. Korkmaz, "Bina yapıldığında dükkanlar, zemin ve 6 kattan oluşuyordu. Altıncı katta çamaşırhane varmış ve çevresi ise teras olarak tasarlanmış" dedi.

 

Binanın statik projelerinin Fransa`daki bir statik büro tarafından yapıldığını, kullanılan malzemelerin de Fransa`dan getirildiğini anlatan Korkmaz, binada o dönemin Ortadoğu ve Avrupa mimarisinin örneklerinin görüldüğünü, ancak farklı mimari üslubu ile dikkat çektiğini vurguladı.

 

-KONAK HAYRİ İPAR`A SATILMIŞ-

 

Konağın Abbas Halim Paşa`nın vefatından sonra varisleri tarafından apartmana dönüştürüldüğünü ve 1940`ta kızları tarafından Türkiye`nin şeker krallarından Hayri İpar`a satıldığını anlatan Korkmaz, apartmana, Hollywood yıldızı Virginia ile evli olan Hayri İpar`ın oğlu Ali İpar`ın yerleştiğini söyledi.

 

İpar ailesinin uzun yıllar oturduğu apartmanda bazı değişiklikler yaptığını ifade eden Korkmaz, "Ali İpar, apartmanın terasını kapatır ve 7-8. katları ekler. 9. katın bile inşaat ruhsatı alınmıştır. Ali İpar, son 2 katı ofis olarak kullanmıştır" dedi.

 

Ali İpar`ın İstanbul`dan ayrılarak Brezilya`nın Rio kentine yerleşmesiyle apartmanın bir kaç daire dışında 2000`lı yıllara kadar sessiz kaldığını ifade eden Korkmaz, Koray İnşaat`ın, 2000`de apartmanın yüzde 70`ini Ali İpar`dan satın aldığını hatırlattı.

Korkmaz, 2 yıl sadece binanın içinin pisliğini çıkarmakla uğraştıklarını ve 5 yıl içinde binanın tamamen restore edildiğini bildirdi.

 

Koray Korkmaz, restorasyon sırasında üniversitelerden hocalar çağrılarak depreme karşı dayanıklı olup olmadığının da araştırıldığını ve çok güçlü olduğunun tespit edildiğini anlattı.

 

Koray Korkmaz`ın danışmanı Mahter Hepdikici de Abbas Halim Paşa ve ailesinin, Mısır`ın en büyük ailelerinden biri olduğunu ve binayı uzun yıllar konak olarak kullandıklarını ifade ederek, "Aile burada ihtişamlı balolar verirmiş, önemli toplantılar yapılırmış" diye konuştu.

 

-MEHMET AKİF ERSOY, BU BİNADA HAYATA GÖZLERİNİ KAPADI-

 

Apartman, 100 yılı aşkın süre içinde birçok ünlüye ev sahipliği yaptı. İstiklal Marşı`nın şairi Mehmet Akif Ersoy, 16 Haziran 1936`da 10 yıl kaldığı Mısır`dan İstanbul`da dönüşünde Mısır Apartmanı`nda Abbas Halim Paşa`ya ait bir daireye yerleştirildi.

Mısır`dan hasta ve yorgun olarak dönen Ersoy, hayatını kaybettiği 27 Aralık 1936`ya kadar apartmanın ikinci katındaki dairede kaldı. Ersoy`un ölümünden sonra daire Ziraat Bankası`na geçti. Tekstil ihracatçısı İlkut Uras, Ziraat Bankası ihalesi ile Mehmet Akif Ersoy`un Mısır dönüşü kullandığı bu daireyi satın aldı ve restore etti.

İlkut Uras, halen bu daireyi ofisi olarak kullanıyor.

 

-MEHMET AKİF`İN SON GÜNLERİ-

 

Gazeteci ve yazar Abdurrahman Şen, 2008 yılının Şubat ayında yayınlanacak "Bir Destan Adam" isimli kitabında, Mehmet Akif Ersoy`un son günlerine ilişkin anılara da yer verdi.

 

Kitapta, yazar Ertuğrul Düzdağ`ın kaleminden Ersoy`un Mısır`dan İstanbul`a dönüşünden vefatına kadar olan günleri şöyle anlatıldı:

 

"Hastalığı ilerleyen Akif, nihayet 1936 yılı Haziran ayında yurduna doğru yola çıktı. Vapur Çanakkale`den geçerken ve İstanbul`un camileri görününce ağlayan şairin yanında zevcesi İsmet Hanım vardı. 17 Haziran 1936 Çarşamba günü İstanbul`a gelen Mehmet Akif`i rıhtımda, yakınları ile birkaç dostu karşıladı. Abbas Halim Paşa`nın kızı Emine Abbas Halim Hanımefendi`nin ısrarı üzerine Mehmet Akif Ersoy, önce onun Maçka`daki evine misafir oldu. Bir kaç gün sonra muayene için Şişli Sıhhat Yurdu`na, burada 20 gün kaldıktan sonra, Beyoğlu`nda Paşa ailesine ait olan Mısır Apartmanı`nda kendisi için hazırlanan bir daireye yerleştirildi. Emrine bir hasta bakıcı verildi.

 

Birkaç hafta sonra merhum Abbas Halim Paşa, Alemdağ`da kendilerine ait olan Baltacı Çiftliği`nde Ersoy`u rahat ettirecek şekilde tedbirler alarak, kendisini oraya davet etti. Çiftlikte 3 ay kalan Mehmet Akif, Halim Bey`in otomobili ile tedavi için İstanbul`daki daireye gelip bir kaç gün kalarak çiftliğe dönüyordu.

 

İstanbul`daki son günlerinde bütün eski dostları ile her sınıf ve meslekten hayranları devamlı olarak kendisini ziyaret etmişler, sevdiği hafızlar ona istediği kadar Kur`an-ı Kerim okumuşlardır. Bitkinliğinin artması ve havaların soğuması üzerine tamamen Mısır Apartmanı`na yerleşen Mehmet Akif, 27 Aralık 1936 Pazar günü akşamı 19.45`te vefat etmiştir."

 

-APARTMANIN DİĞER SAKİNLERİ-

 

Mısır Apartmanı sakinlerinden ünlü şair Mithat Cemal Kuntay da burada hayata veda etti. Mısır Apartmanı ayrıca Fuat Şemsi İnan`a, Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Ulu Önder Atatürk`ün dişçisi Musevi asıllı Sami Günzberg`e de ev sahipliği yaptı. Atatürk`ün de dişçisinin muayenehanesinin bulunması dolayısıyla apartmana geldiğinin bilindiği belirtildi.

 

Mısır Apartmanı bir dönem, İstanbul`un en önemli terzi ve modacılarını da ağırladı. Daireleri hem ev, hem atölye olarak kullanan dönemin ünlü kadın terzileri arasında Cemal, Nedret ve Lütfiye ile Canan Yaka ve annesi Mualla Hanım da bulunuyor. Safiye Ayla, Emel Sayın ve Muazzez Abacı gibi isimlerin de sık sık apartmandaki terzilerine geldiği ifade edildi.

 

Siyasetçi Hüsamettin Cindoruk, halen binadaki dairesini avukatlık bürosu olarak kullanıyor. Cindoruk`un yaklaşık 50 yıldır apartmanın sakinlerinden olduğu bildirildi.

Tarihi Mısır Apartmanı`nda şu anda restoran, tiyatro, galeri ve lokaller bulunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...