Jump to content

Kemoterapinin Döktüğü Saçlara ''Buz Şapkası''


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Geçmiş yıllarda hastaların kendi imknlarıyla yurt dışından getirip yararlandığı şapkalar, artık Türkiyedeki merkezlerde de kullanılıyor.

 

Kemoterapi tedavisi, tümör hücrelerini yok ederken bedenimizde bulunan tüm hızlı bölünen hücrelere geçici olarak zarar veriyor. Prof. Dr. Gökhan Demir, saç folikülleri, kemik iliği ve sindirim sistemini örten mukoza hücrelerinin vücutta en hızlı çoğalan hücreler olduğuna dikkat çekiyor ve bu nedenle kemoterapi sırasında hastalarda geçici saç dökülmeleri, kan değerlerinde düşmeler ve ağız içi hassasiyetler gibi yan etkiler görülebildiğini söylüyor.

 

YÜZDE 40 AZALIYOR

Ceyda Erenoğlu'nun haberine göre; Kemoterapi sırasında saçlı deriye uygulanarak kafa derisini soğutan “buz şapkaları”, damarların soğuğun etkisi ile kasılmasını sağlayarak kemoterapi ilaçlarının saç foliküllerine ulaşmasını göreceli olarak azaltıyor. Aynı prensiple kemoterapi sırasında ağızda buz emilmesinin de ağız yaralarını azalttığı gösteriliyor. Bu uygulama ile saç dökülmesinin önüne tam olarak geçilemese bile dökülme miktarı yüzde 30-40 oranında azaltılabiliyor.

 

Prof. Dr. Gökhan Demir, buz şapkasının hastalara geçmişte de uygulandığını, dünyada ve ülkemizde ise son yıllarda yeniden güncellik kazandığını söylüyor. 5-6 yıl önce bu şapkayı yurtdışından kendi imkânlarıyla getiren hastalarda kullandıklarını söyleyen Prof. Dr. Demir, günümüzde Türkiye’de yeniden kullanılmaya başlandığına dikkat çekiyor.

 

SAÇLARIM MEMEDEN ÖNEMLİYDİ

Kemoterapi gördüğü sırada buz şapkasını kullanan 46 yaşındaki Hülya Smail, meme kanseri olduğunu şubat ayında öğrenmiş ve kısa süre içinde 2 ameliyat geçirmiş. İlkinde sağ memesi, ikincisinde ise lenf bezleri alınmış.

 

Memesinin alınmasına çok üzülmeyen Hülya Smail, aynı duyguyu saçlarının dökülmesi konusunda yaşamamış. Saçlarının döküleceği gerçeğinin kendisini memesinin alınmasından daha fazla üzdüğünü söyleyen Smail, “Kemoterapi göreceğimi öğrendiğim zaman internette bir araştırma yaparak İsviçre ve İngiltere’de ‘buz şapkası’ kullanıldığını öğrendim ve tedavi göreceğim hastaneye bundan bahsettim. Hastane görevlileri, bir gün önce buz şapkası getirdiklerini söyleyip ‘İlk hastamız olur musunuz?’ dediklerinde çok sevindim. Şimdi her kemoterapi seansım sırasında buzlu şapkayı takıyor ve büyük moral kazanıyorum.”

 

AĞRI VE ACI YOK

Her hastaya uygulanabilir mi?

- Saçlı derisinde, başboyun bölgesinde hastalığı olmayan ve saç dökme özelliği yüksek kemoterapi rejimleri alan her hastaya uygulanabilir.

 

Uygulama nasıl?

- Buz şapkası, hastaya kemoterapi başlamadan yarım saat önce, seans bitiminden ise yarım saat sonraya kadar devam ettirildiğinde başarı oranı yükseliyor.

 

Ağrı-acı verir mi?

- Saçlı deride soğuğun etkisinin yarattığı his dışında ağrı ve acı hissedilmiyor.

 

HABER365

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...