Jump to content

Mibzer Çeşitleri Nelerdir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mibzerler ekim tekniğine ve çalışma düzenine göre pnömatik (havalı-hassas),üniversal veya kombine gibi isimler almaktadır.

 

Pnömatik (havaiı-hassas) ekim makineleri ve özellikleri nelerdir?

Üç nokta askı sistemi ile traktöre bağlanan, tohumu ve gübreyi istenen miktar ve derinlikte toprağa bırakabilen hassas ekim makinesidir.

 

Ayçiçeği, mısır, soya, kavun, kabak, karpuz, yerfıstığı, pancar, pamuk ve susam gibi geniş sıra aralığı isteyen tohumlukların ekiminde hassas ekim makineleri (pnömatik) başarılı olarak kullanılmaktadır ve sıra üzerlerine tek bitki ekildiğinden seyreltme işçiliğini ortadan kaldırmakta dır. Bu mibzerler 2-4-6-7-8 sıralı gübre veya gübre teşkilatsız olarak imal edilmektedir.

 

Ekim üniteleri ayarlanabilir yapıda olduğundan sıra araları 25-105 cm arasında ayarlanabilir. Sıraüzerlerine 3-165 cm aralıkları arasında sıklıkla ekim yapılabilir. Tek tohum ektiğinden tohumdanönemli oranda tasarruf sağlar. Tohum atılmadığında uyarı sistemi mevcuttur.

 

Gübre deposunda karıştırıcı bir sistem olduğundan düzenli bir akış ve homojen bir dağılım sağlar.

 

Üniversal ve Kombine Ekim Makineleri ve Özellikleri Nelerdir?

 

Üç nokta askı sistemi ile traktöre bağlanan, aynı anda hem tohum

hem de gübreyi istenen miktar ve derinlikte toprağa bırakabilen mekanik ekim makinesidir.

 

Hububat, nohut, bezelye, yonca, fiğ ve benzeri tohumları ekebilir. Bu mibzerler 2.50 - 4.0 m'lik 15-23 balta ayaklı gübre veya gübre teşkilatsız olarak imal edilmektedir.

 

Tohumları istenen sabit derinliğe ekerek aynı zamanda çıkışı sağlar. Eşit sıra arası ve sıra üzeri mesafe sağlanabilir. Ekilen tohum üzerine toprakla kapatır. Çeşitli tohum ekebilir. Atılacak tohum ve gübre ayarları üzerindeki düzenekle çok kolay sağlanır. Otomatik iz bırakma (markör) teşkilatlarıvardır ve hidrolikle çalışmaktadır.

 

İyi Tohum Yatağı

Makineli ekimde, ekim makinesinin rahat çalışabilmesi için düzgün bir tohum yatağına ihtiyaç vardır.

 

Önce Bakım

Her ekim döneminde, makinenin bakımının yapılması ve atılacak tohum miktarına göre ayarlanmasıgerekir.

 

Mibzer Ayarının Yapılması

Mibzerler ile ekimde tohum miktarları aşağıdakilerden etkilenir:

Tohum özellikleri: büyüklük, şekil, yoğunluk Tohumun geçtiği açıklığın büyüklüğü, atıcı sistemin hızı, tohum gözündeki tohumun derinliği, makinenin hızı. Anadolu'da yaygın mibzerlerin atıcı sistemi dişli esasına göre çalışmaktadır. Yandaki tabloda mibzerlerin ayarlanması aşamalar halinde verilecektir.

 

Ekimin Derinliği

Tohum miktarı ayarlandıktan sonra, sıra ekim derinliğinin ayarındadır. Ekim derinliği bitki türü ve iklime bağlı olarak değişir. Derinlik ayarı tarlada yapılır.

 

Ekim

Ekim sırasında, mibzer üzerinde devamlı olarak bir kişi bulunup, ekici ayakları, çarkların dönüşünü, hortumların durumunu kontrol eder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...