Jump to content

Fare Türleri


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

fare3-1.jpg

 

Genelde toplu halde bulunurlar.Farelerin insanlara tek faydası laboratuar ortamında kobay olarak kullanılmalarıdır. Üretilecek olan birçok ilaç önce fareler üzerinde denenir. Farelerin insanlar üzerindeki en ağır etkisi veba hastalığına neden olmasıdır. Birçok insan bu hastalık yüzünden ölmüştür. Fareler çeşitlerine göre farklı renkte olabilirler.

 

Beslenme şekilleri de buna göre farklıdır. Fareler hem ot hem de et yiyebilirler. Bitkileri yiyen farelerin bitkiler üzerinde büyük zararlar verdiği gözlemlenmiştir. Un fabrikaları, ekmek fırınları veya evlerimizdeki kilerler vazgeçilmez alanlarıdır. Bu yüzden fareler insanların yiyeceklerine de ortak olurlar. İnsanlarında bu yiyecekleri kullanmasıyla farenin bıraktığı mikrobun insanlara geçmesi kaçınılmazdır. Ölmüş hayvanların leşlerini de yerler. Farelerin üremeleri yumurta yöntemiyle değildir. Doğurgan özelliğine sahiptirler. Yılda 4-5 defa ürerler. Havanın sıcak veya soğuk olması üremelerini etkilemez. Her üremelerinde 8 ile 12 arasında yavru yaparlar. Farelerin yavruları doğdukları ortama bağlı olarak gelişirler. Farelerin ortalama gelişme süreleri 2 veya 3 aydır. Boyutları yaşadıkları yere ve ortama bağlı olarak değişir. Çok ufak olanları da vardır. Kedi büyüklüğünde olanları da vardır. Kedi büyüklüğünde olanlarına Keme denir.

 

FARELERİN ÇEŞİTLERİ

TARLA FARESİ: Tarlalarda bulunan bu fareler bitki köklerini kemirerek beslenirler ve dolayısıyla bitkilere büyük zarar verirler. Yeni çıkan filizlerin köklerini kemirdiği için ekinlerin büyümesine zarar verirler. Ayrıca toprakta açtıkları büyük çukurlarla da tarlanın düzgün sulanmasına engel olurlar. Halk arasında gelincik de denilen tarla faresi yaklaşık olarak 12 ile 14cm arasındadır.

 

KÖR FARE: Gözleri derilerinin altına çekilmiş olan bu fareler gündüzleri pasif, geceleri aktif olurlar. Toprak altında büyük çukurlar açan bu fareler, bulundukları tarlalara zarar verip ekinleri talan ederler. Kör fareler tarlalarda, bitki ve ekinlerin olduğu yerlerde bulunurlar. Yerleşim alanlarında, binalarda ve evlerde pek bulunmazlar.

 

FINDIK FARESİ: Fındık faresine ev faresi de denir. Ev fareleri insanların yaşam alanlarında ve evlerinde daha sık bulunurlar. İnsanların yedikleri yemedikleri tüm yiyecekleri yiyen ev fareleri insanlara büyük zararlar verebilirler. İnsanların yaşam alanlarında bulunan yiyeceklerin üzerinde bıraktıkları mikropların insanlara bulaşmasına sebep olurlar. Tek dolaşmayan ev fareleri burunlarının keskin koku alma yeteneğiyle besine toplu halde saldırırlar. Yavrulama süreleri 40 günü bulan ev fareleri her yavrulamasında 8-10 tane yavru doğururlar. Bu yavrular ergenlik dönemine geldiklerinde kendi yuvalarını kurarlar. Bu süre 2 veya 3 ay kadar sürer.

 

LAĞIM FARESİ: Pis su atıklarında bulunan lağım fareleri bulundukları yerde besin bulamadıklarından yerleşim alanlarına gelirler. Su boruları, kanalizasyon boruları, tuvalet delikleri gibi yerlerden besin bulmak amacıyla evlere kadar gelirler. Fare türleri arasında en büyük ve en pis olanıdır. Gece uykusunda iken insanları kemirebilirler. Lağım faresi insanı kemirirken ağzından bıraktığı tükürükle kemirilen yeri uyuşturur. Tükürüğünde narkoz etkisi vardır. Bu yüzden ısırılan kişi hiç bir şey hissetmez. Yılda yaklaşık 6 defa ürerler. Her üremelerinde 6–7 yavru doğururlar.

 

ÇATI FARESİ: Çatı fareleri genellikle çatılarda ve çöp birikintilerinde yaşarlar. Ayakuçlarında bulunan tırnakları çok kuvvetlidir. Bu tırnaklar sayesinde duvarlara rahatlıkla tırmanabilirler. Çatı fareleri yaklaşık 30cm büyüklüğündedir. Yılda 5–6 defa ürerler. Her üremelerinde 5-6 adet yavru yaparlar. İnsanları kemirme özelliğine sahiptir. Çatı faresi insanların yediği tüm besinleri yiyebilir. Ayrıca çatı faresi küçük böceklerle de beslenebilir.

 

KANGURU FARESİ: Kanguru fareleri ismi ile bağlantılı olarak şekil olarak kanguruya benzemektedir. Diğer farelere oranla kanguru faresinin vücut yapısı farklıdır. Arka ayakları ön ayaklarına göre daha uzundur. Kanguru faresi gideceği yere yürüyerek değil zıplayarak gider. Yerleşim alanlarında bulunmayan kanguru faresi bitkilerin çoğunlukta olduğu bahçe, tarla gibi alanlarda bulunur. Yuvasını toprağın altına yapar. Topladığı bütün besinleri yuvasına getirerek saklayıp depolama işlemi yapar. Gündüzleri dinlenerek geçiren kanguru faresi geceleri ortaya çıkar. Birçok fare türünde olduğu gibi Kanguru fareleri çiftçilerin ve ekincilerin en büyük düşmanıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...