Jump to content

Plaja Giderken Makyaj Yapmayın


Elzem

Önerilen Mesajlar

Cilde zarar verenin sadece güneşin ultraviyole ışınları olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Güzellik uzmanları günlük makyaj ile güneşlenen kişilerin ciltlerinin tehlikede olduğunu vurguluyor.

 

 

Fotodermatit olarak bilinen güneş ışınlarına karşı alerjik vakalar haricinde makyaj ve parfüm sebebiyle de alerji söz konusu olabilir. Her gün kullandığınız parfümler cildiniz için tehlike arz edebilir ve güneş ile çürüyerek alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Cilt uzmanları bu nedenle güneşlenirken parfüm sürülmemesi gerektiğini vurguluyor. Parfüm üzerine sürülen güneş kremi dahi bu duruma engel olamıyor.

 

Ayrıca parfümün sadece alerjilere neden olmadığı aynı zamanda güneş cildin güneşe karşı hassasiyetini de arttırdığı belirtildi.

 

Özellikle dikkat edilmesi gerekenlerin başında peeling sonrası güneşe çıkmamak geliyor. Peeling ile ölü hücrelerden arınmış cilt zararlı ışınlara daha çok maruz kalıyor. Bazı antibiyotik ilaçlar da güneşe hassasiyeti arttırabiliyor.

 

Retinol içeren kremler de yaz mevsiminde güneşe çıkılmayacağı zamanlarda veya gece kullanılmalıdır.

 

Ayrıca lazer tedavisi gören kişilerin de güneşe karşı hassas olduğu ve lazer uygulanan bölgenin güneş ışınlarından daha çok etkileneceği kaydedildi.

 

Haber365

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...