Jump to content

Piyano...


Guest Model
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

wwwresimcitycom_piyano_resimleri-1.jpg

 

Klavsenin gelişmişi , tuşlu bir çalgıdır. Yapım biçimi ile duvar ve kuyruklu (salon) adı verilen çeşitleri vardır. Piyano kelimesi İtalyanca "Pes ve güçlü sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" dan gelir. Piyano Forte olarak adlandırılması da bundandır. Atası klavsen'den en önemli farkı , tuşa basışta uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de doğrusal olarak değişken olmasıdır.

 

 

Tarihçe

 

İlk Piyano 1700'lü yıllarda İtalya - Floransa'da Bartolomeo Cristofori' tarafından yapıldı. Cristofori'nin en büyük başarısı , piyano'nun temel mekanik sorunu olan , çekicin tellere vurması fakat sesin çekicin etkisi ile sönümlenmemesi için çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabimesi için geri dönmesi sorununa ilk çözümü üretmesidir. Öldüğü 1731 yılına dek 20 civarında piyano üretti.

 

 

Fransız Marius'un bu çalgıya katkısı, tokmaklı klavseni bulmak oldu. Saksonyalı Silbermann ise, Schröter' in çekiç sistemini geliştirdi ve Bach'ın da değerli öğütlerinden yararlanarak, klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötum elde etmeyi başardı. Augsburg' da org yapımcısı Johann Anderas Stein (1728-1792) "Alman" veya "Viyana" usulü denen mekanizmalı piyanolar meydana getirdi. 1789'da Stein, ayrıntıları belirtmek için kullanılmakta olan dizliklerin yerine pedal koydu. Andreas ve torunu Johann Baptist Streicher (1796-1871), piyanonun yapısını (Beethoven'in arzusu üzerine) daha sağlamlaştırdı ve ikinci bir otum kapağı ekleyerek daha dolgun bir ses sağladı. Piyano sanayinin gerçek kurucusu AlmanZumpe' dir, "kılavuzlu" denen mekanik piyanoyu gerçekleştirdi. İlk düz piyanoyu, 1789' da İrlandalı William Southwell yaptı. Sebastian Erard1822'de piyano yapım tekniğini geniş ölçüde etkileyen bir yenilik getirdi (ikili itme dilleri). Henri Pape, çapraz tel ve keçeli çekici buldu. James Thom , ekleme demir çatıyı kurdu.

 

 

Bu çalgı, büyük bestecilerin en yakını olmuştur, dolayısıyla bu çalgı için verilen bestelerin sayısı ciltler tutar. "Piyanistler diğer çalgıları çalanlara nazaran, çıkaracakları sesleri Piyano üzerinde hazır bulurlar" gerekçesiyle, en küçük yaştan (altı-on) başlayarak, öğrenebilecek çalgılardan birisi, hatta birincisi Piyanodur.

 

 

Ünlü Piyanist Sigismund Thalberg: "Çalarken, sesleri uzatmayı, iyi bir ses çıkarmayı ve ses çıkarırken gerekli olan değişiklikleri yapabilmek için, zorunlu olan ilk şartlardan biri her türlü sertliklerden uzak bulunmaktır. Kolda, elde ve parmaklarda mahir bir şantörün sesinde malik olduğu incelik ve bükülmeler bulunmalıdır" diyor ve şöyle devam ediyor: "ihmal edemeyeceğimiz bir tavsiye varsa, o da , çalarken vücudun hareketlerinde büyük bir ölçü olmalı, kolları, elleri büyük bir sükunetle yönetmeli, Piyanoya çok yüksekten vurmamalı, kendi kendini dinlemeli, kendi hakkında sert bulunmalı ve kendi kendine hüküm verebilmelidir. Genellikle, parmaklarla fazla çalışılıyor, fakat kafa ile yeter derecede çalışılmıyor."

 

 

Piyano pedallarının kullanılması hakkında, Antoine Marmontel şöyle diyor : "Pedalları kullanmağa müsaade olunan öğrencilerin büyük bir kısmı onları usulleri saymak için kullanırlar yahut da ayaklarını pedalın üzerine basarlar ve bir daha çekmezler."

 

Şüphesiz ki, her ikisi de kusur olan bu alışkanlıklara sahip olmamak gerekir. Lavignac: "Pedal sanatı ayağın nasıl konulacağını değil, nasıl çekileceğini bilmektir" diyerek, gerekli öğüdü vermiş oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Piyano Notaları Nasıl Okunur?

   Müzik kompozisyonlarını yazmak için kullanılan ve sembolik bir dil olan notalar piyano eğitiminde önemli bir yere sahiptir. Notaları doğru okumak piyano çalma tekniklerini geliştirebilmenin yanında geniş bir repertuara sahip olmak için de gereklidir. Gerekli kuralların uygulanması ve düzenli çalışmaların yapılması ile kısa sürede öğrenilebilmesi mümkündür.     Piyano Notaları Neden Önemlidir?     Bir eseri piyano ile yorumlarken kullanılan teknik, o eserin yapısını bilmek ve yorumlamakla i

   , Yer: Notalar

  • Piyano Çeşitleri Nelerdir?

   İtalyanca "Pianoforte" anlamına gelen piyano zayıfla kuvvetli seslerinin bir araya geldiği bir enstrüman türüdür. Piyanonun çalması için burada yer alan tuşlara basması gerekir. Her tuşun ayrı bir sesi bulunurken genelde bir piyanoda toplam 88 tane tuş bulunur. Bunlardan siyah olan 36'sı diyez ve bemol, geri kalanı ise ana seslerdir. Piyanonun atası çembalodur ve bu enstrümanı ilk deneyen kişinin J. Sebastian Bach olduğunu bilinir.     Piyano genelde iki ana bölüme ayrılır. Bunlar şu şekilded

   , Yer: Enstrümanlar

  • Piyano Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

   Müzik aletleri içerisindeki piyano, dikkatle seçilmesi gereken enstrümanlar arasında yer alır. Çünkü kaliteli olmayan bir piyano ile doğru seslerin yakalanması zor olacaktır. Bakım ve ömrü konusunda da sıkıntı yaşanacaktır. Öncelikle piyano alırken dikkat edilmesi gereken hangi aşamada kullanılmaya başlanacağıdır. Öğrenme aşamasında iken çok pahalı ya da yeni piyano alınmasına gerek yoktur. İlerleyen aşamalarda daha kaliteli ve pahalı piyanolar daha çok ihtiyaç haline gelecektir.     Piyano i

   , Yer: Enstrümanlar

  • Elektronik Piyano Nasıl Çalınır?

   Akustik piyanolar ve elektronik piyanoların çalma mantığı aynıdır. Sadece arada pratik farklar ve eklentiler mevcuttur. Elektronik piyanoların yapılma amacı hali hazırda mevcut akustik piyanoları geliştirmek ve yeni özellikler eklemektir.     Elektronik piyanoya hakim olabilmek için öncelikli olarak piyano dalında eğitim alınmış olunması gerekir. Daha önce eğitim alınmamış ise piyano hakkında genel teorilerin bilinmesi ve kısa bir metot çalışmasının yapılması tavsiye edilir. Bunun yanında te

   , Yer: Enstrümanlar

  • Elektronik Piyano Nasıl Bir Enstrümandır?

   Hemen hemen her enstrümanda yapılan elektronik geliştirmeler piyanoya da uygulanmıştır ve ortaya kullanım açısından rahat ve çok fonksiyonlu bir enstrüman olan elektronik piyano ortaya çıkmıştır.     Akustik piyanolar, kuyruklu ve duvar tipi olmak üzere iki çeşittir. Duvar tipi piyanolar boyutlarının uygun olmasından dolayı genelde ev ve çalışma ortamlarında kullanılır. Kuyruklu piyanolar ise ses bandı ve desibel gücünün yüksek olmasından dolayı genelde konser sahnelerinde, geniş akustik orta

   , Yer: Enstrümanlar

×
×
 • Yeni Oluştur...