Jump to content

Fikir ve Sanat Eserlerini​n Derlenmesi


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin ölçülmesindeki en önemli kriterlerden birisi de o ülkede yayınlanan ve kişi başına düşen kitap sayısıdır.

Ülkemizde özellikle 1990' lı yıllardan sonra yayıncılık alanında önemli gelişmeler yaşanmış, 2010 yılında 35.775 kitap yayınlanmış, yayıncı sayısı ise 20.783' e ulaşmıştır. Bu verilere rağmen ülkemizde yayınlanan kitap ve süreli yayın sayısı ile yayıncı sayısı tam olarak tespit edilememektedir.

 

Çünkü kitaplarda kullanılan ISBN ( Uluslar arası kitap numarası ) ISSN ( Uluslar arası Süreli Yayın Numarası ) ve ISMN ( Uluslar arası Standart Müzik Numarası ) zorunlu olmayıp isteğe bağlı bir uygulamadır. Bundan dolayı kitap ve süreli yayın yayınlayan bazı kişi, kurum ve kuruluşlar yayınladıkları kitaplara ISBN ve ISSN numarası almadan yayımlamaktadırlar. Bu şekilde yayınlanan eserler hem istatistiki verilere girmemekte, hem de uluslar arası yayın kataloglarında yer almamaktadır.

 

Ülkemizin Ulusal Kültür Mirasının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla çıkarılan 2527 Sayılı Basma Yazı ve Resimleri Derleme Kanunu gereğince; Ülkemizde yayımlanan her türlü kitap, süreli yayın, müzik ve görsel materyallerin birer nüshasının Derleme Kütüphanelerine teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Bakanlığımız ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun bir genelge hazırlanarak İl ve İlçe Halk Kütüphanelerine gönderilmiştir. Bu genelgeyle derleme kapsamına giren tüm basılı materyallerin eksiksiz olarak derlenmesine yönelik hazırlanan " Derleme Programı " nın kullanılarak ülkemizde yayınlanan tüm eserlerin derlenmesi amaçlanmıştır.

 

Kaynak: haberler.com

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...