Jump to content

Karadır Kaşların Ferman Yazdırır


Guest Îکє†
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Karadır kaşların ferman yazdırır,

Bu aşk beni diyar diyar gezdirir,

Lokman Hekim gelse, yaram azdırır,

Yaramı sarmaya yar kendi gelsin.

 

Ormanlardan aşağı aşar geçerim,

Nazlı yari kaybettim ağlar gezerim

Ormanların gümbürtüsü, başıma vurur,

Nazlı yarin hayali karşımda durur.

 

Karadır kaşların benzer kömüre,

Yardan ayrılması zarar ömüre,

Kollarımdan bağlasalar demire,

Kırarım demiri, giderim yare.

 

Ormanlardan aşağı aşar giderim,

Nazlı yari kaybettim,ağlar gezerim,

Ormanların gümbürtüsü, başıma vurur,

Nazlı yarin hayali karşımda durur.

 

Uzaklara gittim,gelirimdiye,

Tabancamı doldurdum vururum

Hiç aklıma gelmez ölürüm diye,

Ölüm ver Allahım ayrılık verme.

 

Ormanlardan aşağı aşar giderim,

Nazlı yari kaybettim,ağlar gezerim,

Ormanların gümbürtüsü, başıma vurur,

Nazlı yarin hayali karşımda durur.

 

Üç güzel oturmuş karaya bakmaz,

İnsan sevdiğini dilden bırakmaz,

Hey Allahtan korkmaz, kuldan utanmaz,

Gönül defterinden sildin mi beni.

 

Ormanlardan aşağı aşar giderim,

Nazlı yari kaybettim,ağlar gezerim,

Ormanların gümbürtüsü, başıma vurur,

Nazlı yarin hayali karşımda durur.

 

Bilinen öyküye göre bu türkü Malatyalı Fahri 'ye ait. Yaşar Özürküt, bu türkünün sahibinin Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinden Mustafa Tuna olduğunu söylüyor. Türkünün öyküsünü dinlemek üzere Mustafa Tuna'yı Seyitgazi'de bulup onunla söyleşi yapıyor. Mustafa Tuna, sevdiği kadına yazdığı bu türküyü gizliyor. Çünkü bu aşk, bu türkü bilinmesin istiyor. Kadın başkasıyla, Mustafa Tuna başkasıyla evleniyor. İkisinin de çocukları oluyor. Öyküyü Mustafa Tuna'nın anlatımından aktarıyorum: ''Kızın babası Rum'dan dönme idi. Babam, 'Ben soyuma Rum kanı katmam' diye itiraz etti... Belki de isabetliydi.

 

Gönül ferman dinlemediği için biz kızı kaçırmaya karar verdik... Benim aracı kadınlarım vardı. Haber getirip götüren. Onlardan kızın ertesi gün çeşmeye geleceğini öğrendim. Bir yandan da kızın kına hazırlığı var. Bu iŞ bitiyor, biz bunu önleyelim dedik.'' ''Kızın eviyle, Kuruçeşme arasında dar bir sokak var. Arabayı sokağın başına çektik. Bir gün önceden de atları nallatmışız. Kız testileri su doldurup omzuna almış. Sokak dar kaçacak göçecek yer yok. Sabahın da körü. Kızı yakaladım. Duvara çarptım. Omzundaki su testileri kırıldı. Kucaklayıp arabaya attım. Atları kırbaçladık. Yola koyulduk... Arabacı yolu şaşırdı. Eskişehir yoluna saptı. Zaten arabacı Raşit saralıydı.

 

Nöbeti tuttu, titriyor. Bir elimle kızın ağzını kapatıyor, ötekiyle Raşit’i tutuyorum. Yuları kavrayıp, atların sırtına bineceğim, ama bu defa ötekiler arabadan düşecekler. Atlar başıboş koşuyorlar. Aniden bir de karşıdan kamyon çıktı. Kamyonu gören atlar ürktü, anayoldan çıkıp orman yoluna saptı araba... Kızıltepe Ormanı diyoruz, Şu karşıdaki orman. O arada millet de peşimize düşmüş. Jandarma süvarisi bir yandan çevirdi; kızın nişanlısının akrabaları öte yandan üstümüze geldiler... Teslim olmak zorunda kaldık.'' ''Götürdüler tevkif ettiler. Bir seneye mahkûm edildim. Yıl 1944 tek parti dönemi... Ben Seyitgazi'de ilk yirmi yedi günlük hapisliğimde sazla türküyü söylemeye başlamıştım.

 

Hapishaneden dışarıya taştı türkü. Öyle meşhur oldu ki türkü, Eskişehir yıkılıyor... Ben günümü tamamlayıp çıkacağım sırada, Hakkı Efendi, yani kızın babası haber gönderiyor, 'tahliye olduğunda doğruca bize gelsin görüşelim' diyor. Ama babam kabul etmiyor. Ben babamı karşıma alıp da onlara gitmedim.'' ''Ben kızla görüşüyorum, ama babasına gitmedim. Hatta hiç unutmuyorum, aracılar vasıtasıyla kız bana bir çevre göndermişti. Baktım olmayacak, babam reddediyor, 1948'de terk-i diyar eyleyip Ankara'ya gittim.'' Mustafa Tuna evleniyor. Sevdiği kız da evleniyor. Uzun yıllar sonra Seyitgazi'ye dönmüş. Sevdiği kadının adını söylemek istemiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Karadır Kaşların Ferman Yazdırır

   Karadır Kaşların Ferman Yazdırır, Aşkın Beni Diyar Diyar Gezdirir. Lokman Hekim Gelse Yaram Azdırır, Yaramı Sarmaya Yar Kendi Gelsin.     Ormanlardan Aşağı Aşar Gezerim, Nazlı Yari Kaybettim Ağlar Gezerim. Ormanların Gümbürtüsü Başıma Vurur, Nazlı Yarin Hayali Karşımda Durur.     Karadır Kaşların Benzer Kömüre, Yardan Ayrı Düşmek Zarar Ömüre. Kollarımdan Bağlasalar Demire, Kırarım Demiri Kaçarım Yare.     Ormanlardan Aşağı Aşar Gezerim, Nazlı Yari Kaybettim Ağlar

   , Yer: Şarkı Sözleri

  • Karadır Kaşların Ferman Yazdırır (Türkü Hikayeleri)

   Karadır Kaşların Ferman Yazdırır (Türkü Hikayeleri)   Karadır kaşların ferman yazdırır, Bu aşk beni diyar diyar gezdirir, Lokman Hekim gelse, yaram azdırır, Yaramı sarmaya yar kendi gelsin.   Karadır Kaşların Ferman Yazdırır türküsünün kahramanı MUSTAFA TUNA ile 14 ARALIK 2002 tarihinde SEYİTGAZİ ‘deki evinde yapılan röportaj :   -Sayın Mustafa Tuna yıl 1944...Siz Seyitgazi’lisiniz, komşu kızına tutuluyorsunuz. Ama babanız evlenmenize karşı çıkıyor. Neden?

   , Yer: Genel Kültür

×
×
 • Yeni Oluştur...