Jump to content

C Vitamini


Visall
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Neden doğal hayatta yaşayan hayvanlar nezle-grip olmazlar bilirmisiniz ? Neden hayvanlar kalp krizi geçirmez ya da felç olmazlar ? Neden şeker hastalığı olmaz ta da kolesterol yüksekliği gibi bir dertleri yoktur ?

 

Çünkü hayvanların çoğu kendi C vitaminlerini vücutlarında yaparlar. İnsanlarda, kanda bulunan şekeri karaciğerde askorbik asite dönüştüren emzim sistemi, gen mutasyonu nedeniyle kaybolmuştur. İnsanoğlu bu özelliğini binyıllar önce kaybetmiştir. Bu nedenle C vitaminini dışarıdan almak zorundayız.

 

Doğal ortamlarından alınıp insanların yedikleri besinlerle beslenen hayvanlarda bir süre sonra kalp krizi ve damar hastalıklarının arttığı gözlenmiştir.

 

Büyük bir olasılıkla doğal ortamda bulunan yiyeceklerle fazlaca alınan C vitamini, doğal bir uyum süreci içinde C vitaminini yapma becerisini gereksiz kılmış olabilir. Ancak, özellikle son yüzyıl içinde başta basit şekerin rafine edilmesiyle başlayan doğa dışı beşlenme biçimi C vitamini ihtiyacını arttırmış, ancak artan ihtiyacı karşılayacak oranda alınamaması sonucu kimi hastalıkların gelişimini kolaylaştırmıştır. Sigara içilmesi, fazla güneşlenme, kullanılan ilaçlar, çocukların büyüme dönemleri, hastalıklar ve nekaat dönemleri, hamilelik, allerji ve virüs enfeksiyonlarında C vitamini ihtiyacı artar.

 

Besinlerde bulunan C vitamini, demirin vücuda girmesini kolaylaştırır. Anemisi olanlar ve düzenli regl gören kadınların da C vitaminine fazladan ihtiyaçları vardır.

 

C vitamini yokluğunda histamin düzeyi tahminen %40 artar ve allerjik olayların gelişmesine yol açar.

 

C vitamini suda eriyen ve vücutta depo edilemeyen bir maddedir. Besinlerle alınan C vitamininin vücutta kalış süresi çok kısadır. Bu nedenle çok sık alınması gerekir. Yetersiz dozda ve sıklıkla alındığında faydası olmaz. Çok yüksek dozda alındığında bile bir yan etkisi yoktur. Bu nedenlerle, çoklu vitaminlerde bulunan C vitamini dozu yetersizdir.

 

Maymunlar da kendi C vitaminlerini yapamazlar ama besinlerinde ortalama günlük 2000-5000 mg C Vitamini bulunur. Bu nedenle insanlarda görülen çoğu hastalıklar doğal ortamda yaşayan maymunlarda görülmez.

 

C vitamini, ana karnındaki bebekleri beyin hasarından koruyan folik asidi aktif ürünü olan folinik aside dönüştürür. Beyin yaşlanmasını arttıran homosisteinin beyne zarar vermesini önler.

 

Günlük ortalama aldığımız C vitamini 100 mg. dır. Bu miktarın en az 600 mg olması gerekir.

 

Son çalışmalar C vitamininin damar sertliğini önlediğini, kalp ve beyin damar tedavilerin C vitamini ağırlıklı olması gerektiği bildirilmiştir.

 

Nagoya Ün. yapılan bir çalışma 6 ay boyunca günde 600 mg C vitamini alan yüksek tansiyonu 67-83 yaş arasındaki insanların, tansiyon değerlerinin 16-18 mm hg azaldığı bildirilmiştir. Bu sonuçlar tansiyon düşürücü ilaçlardan çok daha başarılıdır.

 

ıÜüVitamin C yeşil sebze ve çoğu meyvelerde bulunmaktadır. Bunları tüketmemize rağmen yatersiz kalabilirler. Çünkü vücudun C vitamini ihtiyacı artmıştır. Bu ihtiyacı arttıran asıl neden, anormal-doğal olmayan beslenme biçimi ve yaşam koşullarıdır. Doğal olandan uzaklaştıkça hastalıklar da o ölçüde artıyor. Doğal yaşamlarında bulaşıcı hastalıklar dışında hastalığı olmayan hayvanların insanıoğluna örnek olması gerekir. Aynı hayvanlar doğal ortamdan alınıp insanların yaşam ortamına konulduğunda hasta oluyorlar. C vitamini gibi diğer tüm vitaminler insan için gereklidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • D vitamini

   Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti   Vücudunuzun D Vitaminine İhtiyaç Duyduğunu Gösteren 8 Belirti D Vitamini, vücut sisteminde kemiklerimize kalsiyum temini sağlamaktan, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye kadar büyük ölçüde rol alan, yağda çözünen bir vitamindir. Normalde bu vitamini yiyeceklerden, takviyelerden ve güneş ışınlarından alırız ancak bir şeyler ters gittiğinde ve D vitamini eksikliğiyle karşılaştığımızda, vücut sistemlerimiz bozulabilir. D Vi

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • D Vitamini Eksikliği Olanları Bekleyen Büyük Tehlike!..

   D vitamini eksikliği olanları bekleyen büyük tehlike! Özellikle mevsim geçişlerinde çocukların sık hastalanmasının en büyük sebebi D vitamini eksikliği. D vitamini eksikliği ile başa çıkma yollarını ve çocukları bekleyen riskleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan anlattı. İşte D vitamini eksikliğinin nedenleri ve riskleri… Mevsim geçişlerinde hastalıklar artıyor, bağışıklık sistemleri zayıflayan çocukların enfeksiyon riskleri yükseliyor. Bu aylarda güneşin

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • B12 Vitamini Eksikliğine Dikkat!..

   B12 vitamini eksikliğine dikkat! İlk görevi kemik iliğinde, kan hücrelerinin üretiminde görevlidir. Eğer vücudumuzda kan hücrelerinin üretim için yeterince B12 vitamini yoksa o zamanda üretilen kan hücreleri kalitesiz ve güçsüz olurlar. B12 vitaminin bedende çok önemli iki görevi yerine getirdiğini belirten Dr. Fevzi Özgönül, B12 vitamini eksikliğine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. kansızlık şikayeti başlar. Eğer kansızlık şikayetiniz varsa B12 vitamini eksikliğ

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Türk İnsanının D Vitamini Düşük...

   Türk insanının D vitamini düşük Türk insanında D vitamini eksikliği olduğunu belirten Prof. Canan Karatay, güneşten uzak durmanın depresyona da yol açtığını vurgulayarak, "Hayvansal yağ, sakatat, ev turşusu tüketin, dışarı çıkıp yürüyün" önerisinde bulundu. Sağlıklı vücudun, sağlıklı beyinle oluşabileceğini söyleyen İç hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kulaktan dolma bilgilerle yapılan beslenmelerin vücuda ileri yaşlarda düzeltilemez hasarlar bıraktığını

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • D Vitamini Eksikliği Olanlar Bunları Daha Önce Hiç Duymadınız...

   D vitamini eksikliği olanlar bunları daha önce hiç duymadınız     Vücudun yeterli D vitamini alabilmesi için yapılması gerekenlere dikkat çeken Sabri Ülker Vakfı, D vitaminiyle ilgili merak edilenlere yanıt veriyor.   D vitamini konusunda son yıllarda onlarca haber yapılıyor.   Bazı haberlerde vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin, yeterli-dengeli beslenme ve güneş ışığıyla karşılanabileceği yer alırken, bazı haberlerde ise mutlaka D vitamini desteği alınması gerektiği belirtiliyor.  

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...