Jump to content

Wiccan Altar Listesi ve İşlevleri


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Altar Listesi

Aşağıda belirtmiş olduğum altarlar genel sıklıkla kullanılan malzemelerdir.

 

1- Pentagram

2- Sunak örtüsü

3- Doğal Mumlar

4- Tütsüler

5- Toprak

6- Su

7- Hançer

8- Kazan

9- Gölgeler Kitabı

10- Süpürge

11- Tuz

12- Elementlerin konulduğu doğal kaplar

13- İksirlerin konulduğu boş şişeler

14- Kadeh

15- Kristal Kuvars taşı veya diğer taşlar

16- Kömür Kalem

17- Kibrit

18- Çıngırak (çan)

19- Asa

20- Atlar kutusu

 

Anlamları ve İşlevleri

 

 

1- Pentagram : Bir wiccanın her zaman yanında taşıması gereken ve atlarlarının arasında bulunması gereken bir malzemedir. 4 elementin enerjisini atlar masasına davet etmek için kullanılır.Bu malzeme mümkünse gümüş olması çok daha iyidir.Değilse sorun olmaz.

 

2- Sunak örtüsü : Kutlamalarda veya ritüellerde sunak örtüsünün önemi de büyüktür.Mümkün olduğunca her renkten olması çok iyi olur.Büyüklüğü ritüel yapacağınız masayı örtecek kadar olması yeterlidir.Mümkünse ipek olursa çok daha iyi olur.

 

3- Doğal Mumlar : Mumlar ateş elementinin enerjisini yansıtmak için kullanılır.Altarlarınızın arasında bulunacak olan mumlar doğal mum olmalıdır.Çünkü bakkal mumlarında kimyasal atıklar,petrol gibi maddeler bulunur.Buda yanlış bir seçimdir.Çünkü wiccanlığın prensibi doğallıktan yanadır.Doğal mumları kendiniz yapabilirsiniz.Mümkünse farklı renklerde mum depolayın.

 

4- Tütsüler : Tütsüler hava elementinin davetinin enerjisinden yararlanmak için kullanılır ve tütsülerin anlamları vardır.Anlamlarının görevlerini yerine getirirler.Tütsünün yanında birde tütsü kabınızın olması gerekir.Tütsüyü kendiniz yapsanız çok daha iyi olur.

 

5- Toprak : Toprak elementinin enerjisinden yararlanmak için kullanılır.Bir avuç toprak yeterli olacaktır.Toprağın içinde taş veya başka şeylerin olmamasına özen gösterin.Altar toprağınız mümkünse özel veya tarihi bir yerden aldığınız toprak olursa çok daha iyi olur.

 

6- Su : Su elementinin enerjisinden yararlanmak için kullanılır.Bir bardak su yeterli olacaktır.Suyun temiz ve doğal olmasına özen gösterin.Mümkünse akan bir ırmağın veya şelalenin suyu olsun veya özel,tarihi bir yerden akan su olsa çok daha iyi olur.

 

7- Hançer : Bu hançerin iki tarafıda keskin olması gerekir.Birçok şey için kullanılır özellikle ritüellerde enerjiyi kontrol etmek için kullanılır ve barışı sembolize eder.Bir şeyi kesmek veya zarar vermek için asla kullanılmaz.

 

8- Kazan : 2 türlü kazan yapmanız gerekmektedir.1 tanesi topraktan yapılmış güveç denilen çömlek tarzı bir şey olmalıdır.Diğer kazan ise içinde bir şeyleri kaynatabileceğiniz metal cinsi bir kap olmalıdır.Topraktan olan kazan bayramlarda içine örneğin buğday atılır ve sunak olarak kullanılır.Metal cinsi kazan ise iksir gibi şeyleri yapmak için kullanılır.

 

9- Gölgeler Kitabı : Gölgeler kitabı size özel bir atlardır.Bu kitabı kendiniz yapmanız gerekir.Bir defterin dışını kaplayıp süsleyerek yapabilirsiniz.İçine kendi sihir tekniklerinizi,karışımlarınızı,özel notlarınızı,tariflerinizi yazacağınız bir kitaptır.Bu kitabı sizden başka kimsenin açmaması çok daha iyi olur.Bayramlarda veya ritüellerde masaya sunak olarak koyulmasının amacı gelecek olan tanrıçaya veya enerjiye bana bilgelik ver bilgeliğimi daim kıl amacını taşır.

 

10- Süpürge : Süpürgenin amacı ve anlamı ritüel öncesi etrafı temizleme negatif enerjiyi temizleme için kullanılır.Bu aracı ritüel sonrası da kullanabilirsiniz negatif enerjiyi veya altar masanızı temizlemek için.

 

11- Tuz : Tuz olarak kaya tuzu veya deniz tuzu olmak zorundadır.Amacı temizlemek ve birçok nesneyi,ritüelin yapıldığı alanı kutsamak için kullanılır.

 

12- Elementlerin konulduğu kaplar : Bu kaplar ritüellerde veya çalışmalarınızda kaya tuzu,su,toprak gibi elementleri içine koyacağınız kaplardır.Bu kapların doğal olmasına özen gösterin.Örneğin Hindistan cevizi kabuğunu 2’ye bölerek 2 tane doğal kap yapmış olursunuz.

 

13- İksir Şişeleri : İksirlerinizin veya özel karışımlarınızın içine koyacağınız bir kaptır.Cam olmasına özen gösterin.

 

14- Kadeh : Kutsama ve arıtma için kullanılır.Su elementini temsil eder.Ayrıca psişik yetenekler ve sezgiler için yardımcı olur.Bayram kutlamalarında Tanrıça’yı onurlandırmak için kullanılır.Bayramlarda genel olarak içine şarap konulur.

 

15- Doğal Taşlar : Altar masanızda ve ritüellerde çember içindeki enerjiyi dengelemek veya enerjiyi arttırmak için kullanılır.Yapacağınız ritüelin amacına göre doğal taş seçmelisiniz.Ama genel olarak kristal kuvars taşı kullanılır.

 

16- Kömür Kalem : Bu araç altar örtünüze veya ritüelde çizeceğiniz sembol veya yazı için kullanılır.Kendi doğal yaptığınız safran mürekkebinden bir kalem veya kömür kalem denilen malzemeyi de kullanabilirsiniz.Yani kalemin doğal olmasına özen gösterin.

 

17- Kibrit : Kibriti mumlarınızı ve tütsülerinizi yakmak için ihtiyacımız olan bir araçtır.

 

18- Çıngırak (çan) : Bu malzeme genel olarak bayram kutlamalarında kullanılır.Altarlarınızı dizdikten sonra çalarsınız ve kutlamanın veya ritüelin başladığını belirtirsiniz.Ayrıca mutlu olduğunuzu ve kutlamayı ahenk ile sürdürdüğünüzü temsil eder.

 

19- Âsa : Cadı araçlarının en özelidir. Eğer cadı asasını kendisi yaparsa asa daha fazla güce sahip olacaktır. Genellikle odundan(tahtadan) yapılır. Cadı asasını kendi isteğine göre kristallerle ya da dekoratif nesnelerle süsleyebilir.

 

20- Altar Kutusu : Altar kutusu,altarlarınızı güvenli bir şekilde saklayacağınız kutudur.Altar kutunuzun içinin yumuşak bir şey ile kaplı olmasına özen gösterin.Çünkü altarlarınız zarar görebilir.Ayrıca altar kutunuza kilit takmayı unutmayın www.estanbul.com

 

 

Öneriler ve Eklemeler

Yukarıda belirtmiş olduğum malzemeleri kendiniz yapmaya özen gösterin.Özellikle kullanılan malzemelerin veya altarın tamamen doğal olmasına dikkat edin.Doğal taşların,tütsülerin,renklerin anlamlarını internette bulabilirsiniz.Doğal mum yapmak adına internette birçok bilgi mevcut.Altar kutusu yerine sadece altarlarınızı koyduğunuz bir rafta olabilir.Tuz,su,toprak gibi malzemeleri muhafaza edeceğiniz kabın doğal olması önemli bir husustur.Altarlarınızı minimim birer hafta ara ile kutsayıp arındırın.Kazan,hançer gibi altarlarınızın üzerine anlamlı wiccan sembolleri ile motif verebilirsiniz.

Ritüellerde veya kutlamalarda kullanacağınız altar masası mümkünse hep aynı masa olsun.Hatta işlemlerinizi odanızda nerede yapıyorsanız sürekli aynı noktada yapmanız çok daha iyi olacaktır.

Altarlarınızı yaparken wiccan ilahilerini dinleyerek,mırıldanarak yapmanız çok çok daha iyi olacaktır.

 

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...