Jump to content

İnsanların Gözlerinin İçine Bakamamak


ASİA
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Neden artık insanların gözlerinin içine bakamıyorum?

 

Soru: 30 yaşında bir kadınım. Artık insanların gözlerinin içine bakamıyorum, özellikle de onlar benimkinin içine bakarken. Bu beni mutsuz ediyor. Ne yapabilirim? Kayra

 

Cevap: Sizinle kişisel olarak konuşmadan ve probleminizle ilgili daha fazla bilgi almadan nasıl yardım edilebileceğini kesin olarak söyleyemem. Fakat ikileminize cevaben, eğer kendinize uygun görürseniz inceleyebileceğiniz ve takip edebileceğiniz (ya da etmeyebileceğiniz), akla ilk gelen bazı düşünceleri vurgulayacağım. Pek çok insanın, gözleri “ruhun pencereleri” olarak algıladığını biliyor olabilirsiniz. Başka bir insanın gözlerinin içine bakmak, çok mahrem bir davranış olabilir. Daha yüzeysel ilişkiler için pek çoğumuzun takındığı farklı maskeler ya da kişiliklerle karşılaştırılınca, sanki daha “gerçek bir insan”ı görüyormuşuz gibi hissedebiliriz. Ve tabi ki, diğer insanın da bizim hakkımızda daha fazla şey gördüğünü hissedebiliriz.

 

Genellikle kendimizin bazı yönlerinden rahatsız olduğumuz ya da utandığımız için, bazen eğer insanlar gözlerimizin içine bakarlarsa görebilecek oldukları şeyden korkarız. Başkalarının gözünden yansıyacak olanı görmekten de korkabiliriz. İfşa olmaktan ve “gerçek” bizin reddedilmesinden korkabiliriz. Ya da başkalarının gözlerinde kabul, ilgi ya da aşk görmekten, böyle bir ilgiyi hak etmediğimiz ya da bunun daha duygusal, fiziksel ve samimi bir ilişkiye yön verebileceğini hissetmekten de korkabiliriz. Eğer başka samimi ilişkilerimizde incinmişsek ya da aldatılmışsak (arkadaşlarla, sevgililerle ya da aile üyeleri ile de olabilir), özellikle isteksiz olabiliriz.

 

Siz, insanların gözlerinin içine “artık” bakamadığınızı söylediniz, ki bu gösteriyor ki daha önce bunu biraz olsun ya da hiç sorun yaşamadan yapabiliyordunuz. Bir seçenek, rahatsızlığınızın ne zaman başladığını anlamak olabilir. Bu sırada hayatınızda neler olup bitiyordu? Kendinizle ilgili nasıl hissediyordunuz? İlişkilerinizle ilgili nasıl hissediyordunuz? Bu davranışınızla alakalandırdığınız düşünceleriniz, hisleriniz ve inançlarınız konusunda daha farkında olmaya da çalışabilirsiniz. Kendiniz hakkında düşünce ve hislerinizi düşündüğünüzde neler fark ediyorsunuz? Başka bir insanın sizin hakkınızda ne düşünüp hissettiğini düşünüyorsunuz?

 

Bu tür düşünceler ve hisler konusunda daha biliçli olduğunuzda, onların gerçekçi mi yoksa değişmeye ihtiyacı mı var, karar verebilirsiniz. Bu işin kökleri muhtemelen geçmişte artık daha fazla hatırlamayı arzu etmediğiniz bir tecrübede yatmaktadır. Eğer öyleyse, değiştirmek için çalışabilirsiniz ya da artık sizi terk etmesini izin verirsiniz. Profesyonel bir danışman ya da terapist, size bunu yapmanızda yardımcı olabilir, ya da rahatsızlığınızın diğer nedenlerini daha iyi anlamanız ve tespit etmenize yardımcı olabilir.

 

 

Mynet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...