Jump to content

Bir Psikoloğa İhtiyacım Var Mı?


ASİA
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir Psikoloğa İhtiyacıım Var Mı?

Eğer bir psikoloğa ihtiyacım varsa bunu nasıl söyleyebilirim? Bir psikoloğa ihtiyacım var mı?

Soru: Bir psikoloğu görmeye ihtiyacınız olduğunda bunu nasıl bilirsiniz? Ben sanki bugünde yaşamadığımı hissediyorum. Reyhan

 

Cevap: Bir insan bir psikoloğu görmeye gitmekten pek çok açıdan fayda görebilir, pek çoğu hayat koşullarının duygusal ya da fiziksel ya da davranışsal durumundan mutsuz ya da tatminsiz olabilir. Bazılarının bir psikolog ya da diğer bir terapist görmeye ihtiyaç duyduğunda olduğu gibi… Kendine ya da başkalarına zarar verme tehlikesi olan ya da gerçeklikle ilgisini kaybeden bireylere kesinlikle gitmelerini tavsiye ederim.

 

Mektubun endişelendirdiği kadarı ile üzerinde duracağım “Bugünde yaşamıyormuş gibi hissediyorum” ifadeniz, 1792’de ya da başka bir yılda yaşadığınızı hissettiğiniz anlamına gelmiyor. Pek çok kişi bu terminolojiyi, geçmiş üzüntülerine ya da yaralarına yapışmış olma hissini ya da bugünden zevk almalarını engelleyen gelecek hakkında çok fazla endişe besleme duygusuna atıkta bulunmak için kullanır. (Fakat eğer ben yanlışsam ve siz gerçekten, gerçekten başka bir zamanda yaşadığınızı hissediyorsanız, her anlamda yüz yüze bir psikoloğu ziyaret edin).

 

Geçmişe yapışık yaşamak ya da devamlı olarak geleceğe saplantılı olmak, ciddi bir şekilde mutsuz bir yaşam şekli olduğu için terapi yardımcı olabilir. Hislerinizi, sorularınızı ya da daha başka şeyleri tartışmak için bir psikologla ya da terapistle randevu planlamak sizi incitmeyecektir. İyi şanslar.

 

Psikiyatrist Peggy Elam

Mynet

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...