Jump to content

Kültürü Meydana Getiren Unsurlar


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Din: Bir toplumu oluşturan, milleti meydana getiren, kültürü besleyen en önemli alt yapılardandır. Kültürle iç içedir. Bir toplumda kültürel alt yapıyı tespit ederken dine mutlaka bakmalıyız, toplumdaki etkisini araştırmalıyız. Örneğin; Avrupa kültürü Hıristiyanlık ortadan kalkarsa yaşayamaz, İslamiyet’le birlikte Türk Edebiyatında değişiklikler olmuştur. Din, kültürün içinde manevi yapıyı oluşturur.

 

Dil: Kültür dil aracılığıyla tanınır. Dil, kültürü yaşatır, aktarır. İletişim vasıtası olduğuna göre kültürde önemlidir. Dinden daha önemlidir.

 

Tarih: Geçmiş, miras. Tarih, bir süreçtir. Birikimlerin sonucunda oluşturulmuş bir bütündür.

 

Savaşlar: Bir toplumun geçmişte yaşadığı acılar, üzüntüler, sevinçler bunlar toplumda belli bir yargıyı oluşturur (Çanakkale savaşı ile Türkülerimize konu olmuştur). Savaşlar, kültürel malzeme oluşturur. Mesela; Türk toplumu destan yazmaktan destan yazamamıştır.

 

Göçler: Göçler, tarihsel süreçte meydana gelen (Orta Asya’dan Anadolu’ya) ve devamlılığı süren iç göçler (köyden şehre) olmak üzere ikiye ayrılır. Göçler ile toplum yeni yapılara alışır. Göç edenler de göçtükleri yerlerdeki yapılara, kültüre alışır. Göçler ile kültürde değişmeler, etkilemeler ve etkilenmeler olur.

 

Ziraat: Tarım ve hayvancılık, insanlığın temel beslenme kaynağıdır. Bu kaynağı kullanmak, belli bir kültürel birikimi gerektirdiği gibi bu alandaki araçlar da kültürlere göre farklılıklar arz eder. Örneğin; kazma kürek yaktırır.

 

Ticaret: Satışta söylenen sözler, pazarlık etme, ticaret kuralları, ülkeden ülkeye, yaşanılan bölgeye göre değişir. Kayserililer cimri olurlar, Pazar ile mağazadaki alış-veriş bir olmaz.

 

Ekonomi: Üretim, tüketim, pazarlama, sigortacılık vs. ekonomik faaliyetler bir takım kurallar çerçevesinde yapılır. Her toplum kendi ekonomi kültürünü oluşturur.

 

Politika: Politika kendine özgü bir dil ve kültür geliştirmiştir. İç ve dış politik anlayışlar kültüre yansıtılır.

 

Sanat: Resim, tiyatro, musiki vb. bütün sanat dalları kültüre kaynaklık eder. Kültürel zenginlik uğraşılan sanat dallarıyla doğru (bilgi yelpazesi.net) orantılıdır. Sanat, kültürün zenginleşmesinde evrenselleşmesinde en önemli araçtır. Mesela; batı sinema, müzik vb. dallarla dünyaya açılmıştır.

 

Edebiyat: Kültürü tamamen kuşatan, her alanıyla her şekliyle ilgilenen bir sanattır. Edebiyat, kültürün taşıyıcısı olan dilin aracıdır. Dil, edebiyat sayesinde yaşar.

 

Hukuk, Adalet Sistemi: Din, gelenek, göreneklere göre hukuk sistemimiz gelişmiştir. Hakimler karar verirken kültürün alt yapılarına dikkat ederler. Hukuk kültürü besler.

 

Coğrafya: Coğrafyaya göre kültür değişimi olur. Anadolu’da 7 bölge var. 7 ayrı kültür yapısı oluşmuştur. Coğrafi yapı etkilidir. Adana’da şalvar giyerler; sıcaktan tarlada çalışırken. Erzurum’da kalın giyilir.

 

Çevre: Oturduğumuz ev, sokak, mahalle, çevreye göre kültür oluşmuştur. Bilkent Ünv. Gazi Ünv. Moda, Üsküdar.

 

Ahlak: Her kültürü besleyen bir ahlaki alt yapı vardır. Her kültürün kendine göre, özgü ahlaki değerleri vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...