Jump to content

Ziraat Odaları Başkanı Doğan: Marmarabirlik Avans Fiyattan Net Fiyata Geçmeli


tiniminihanım
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bursa Osmangazi Yıldırım Ziraat Odaları Başkanı Ahmet Doğan, zeytin üreticisini tüccara karşı dezavantajlı konuma düşüren avans fiyat uygulamasının Marmarabirlik tarafından kaldırılarak net fiyat uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi.

 

Ahmet Doğan, Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa ve yöneticilerle iş birliği fırsatlarını değerlendirmek için bir araya geldiğini dile getirdi.

 

Toplantıya Bursa genelinde zeytin üretimi gerçekleşen Gemlik, Mudanya, İznik, Orhangazi, Kestel ve Gürsu Ziraat Odası başkanlarının katıldığını belirten Asa, çiftçinin yararına uygulamaların masaya yatırıldığını kaydetti.

 

"Bizce en önemli gündem maddesi, zeytin üreticisini tüccara karşı dezavantajlı konuma düşüren avans fiyat uygulamasının Marmarabirlik tarafından kaldırılması ve net fiyat uygulamasına geçilmesi konusudur. " diyen Doğan, şunları ifade etti:

 

"Marmarabirlik büyük yapısı sebebiyle bir takım olumsuzlukları da peşinden getiriyor. Bizce Marmarabirlik Bursa bölgesinde gerçekleştirdiği mal alımını bütün olarak ele almayarak lokal alt markalar oluşturarak yapmalı. Yurt dışında örneklerine sıkça rastladığımız şekilde Bursa'nın kendine has yapı ve damak tadı içeren zeytinleri ayrı ayrı markalar halinde pazarlanmalı.

 

Yurt dışında Türk zeytininin varlığını hissettirmesi için butik üretim tarzı belirlenerek lokal markalar oluşturulmasının önemine işaret eden Doğan, "Bu görev de tabiî ki Marmarabirlik'e düşüyor. Bu süreçten sonra Marmarabirlik her yöreden aldığı zeytinleri ortalama bir kalite standartı gözeterek değil her yörenin ürününe has kalite marka ve ambalaj çeşitleriyle piyasaya sunmalı. Marmarabirlik zeytin tüketicilerinin çeşitlenen tercih ve fiyat taleplerine uygun bir ürün gamını ortaya koymalı. " şeklinde konuştu.

 

(Cihan Haber Ajansı)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...