Jump to content

Projesi Olana 310 Milyon Lira


tiniminihanım
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Türkiye genelinde proje üreten yatırımcılara 31 Aralık'a kadar 310 milyon TL hibe desteği verecek.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar Koordinatörü Metin Şehitoğlu, bu desteğin proje sunan et üreten işletmelere, süt üreten işletmelere, etin işlenmesi ve pazarlanmasını yapan işletmelere, sütün işlenmesi ve pazarlamasını yapan işletmelere ve kültür balıkçılığı yapan işletmelere verileceğini söyledi.

 

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi (İGM) toplantısında meclis üyelerini bilgilendiren Şehitoğlu, TKDK olarak bu yıl 2 çağrıya çıktıklarını açıkladı. İlk çağrıya 1 Temmuz tarihinde çıkıldığını hatırlatan Şehitoğlu, 1 Temmuz'da çıkan çağrının kısa dönemde yatırım yapmak isteyen proje sahiplerini öngördüğünü anlattı. İkinci çağrının da yatırımı daha uzun sürede yapmak isteyen işletme sahiplerinin başvurmalarını ön gören bir çağrı olduğunu kaydetti.

 

Birinci ve ikinci çağrı dönemindeki toplam bütçenin, birinci çağrı döneminde olduğunu belirten Şehitoğlu, ikinci çağrının1 Ağustos'ta başlayacağını ve 15 Ağustos'ta sona ereceğini ifade etti. Şehitoğlu, birinci çağrı dönemi için 150 milyon, ikinci çağrı dönemi için de 160 milyon olmak üzere proje üreten kişilere toplam 310 milyon TL ödeneceğini bildirdi.

 

Afyonkarahisar'ın hayvancılıkta Türkiye genelinde 4. sırada ve bölgede de birinci sırada olduğunu aktaran Şehitoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Afyonkarahisar'ın bölgede veya Türkiye'de söz sahibi halinin devam ettirilmesi bizim açımızdan çok önemli. İlimiz açısından çok önemli. İlimiz Türkiye genelinde 4'ncü ve bölgede bir numara. Şayet biz bu işletmelerimizi AB standartlarında modernize edemezsek ve bu işletmeler çağın gereksinimlerine uyum sağlayamazsa yok olmaya mahkum olacaktır. Onun için 310 milyon TL çok ciddi bir rakam. Bu para şu anda havuzda. Havuzda olan bu paranın illere dağılımı yok. Şu il bu kadar, şu il bu kadar alacak diye şart yok. Ne kadar kaliteli proje üretebilirsek Afyonkarahisar ili olarak bu paradan o kadar fazla alacağız."

 

Pratikte 310 milyon TL'nin tamamını da Afyonkarahisar'ın alabileceğini aktaran Şehitoğlu, "Kalite proje üretmek şartıyla. Malumunuz ilçelerimizde ve il merkezimizde bazı hayvan işletmelerimiz şehir merkezinde kalmışlar. Bu hayvansal işletmelerin şehir merkezinden taşınması ve il dışında kontrollü ve modern bir şekilde üretime devam ettirilmesi açısından düşünülürse bu hibe fonları çok önem arz ediyor. Hem bu işletmelerin dışarıya çıkarılması hem şehir içinde bir kirliliğe neden olmaması açısından önem arz ediyor." diye konuştu.

 

Beş kalemde verilecek hibe desteğinin Afyonkarahisar için tabiri caizse bitirim kalemler olduğuna değinen Şehitoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Zaten Afyonkarahisar'ın bu alanlarda çalışması var. Bu var olan potansiyeli modernize edecekler ve bu potansiyeli geliştirecekler. Bu işi inşallah koparabilirsek, ilimiz hayvancılıkta iddiasını devam ettiren bir il olmaya devam edecektir. Girişimciler hazırladıkları projeler onaylanırsa alacakları parayla sıfırdan tesis kurabilir. Mevcut tesislerini modernize edebilir. Süreç işliyor ve projelerin ödemeleri 31 Aralık 2011 tarihine kadar bitirilmiş olacak."

 

Aktif Haber

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...