Jump to content

Erwin Schödinger (1887-1961)


Guest PinkSheker87
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1887 yılında Avusturya’nın Viyana şehrinde doğdu.

 

Viyana ve Jena üniversitelerinde öğrenim gördü.1920 yılında Stuttgart, 1921 yılında Breslau, 1927 yılında Berlin üniversitelerinde ders verdi. 1933 yılında Naziler yönetimi ele geçirince Oxford üniversitesine geçti.1940 yılında İrlanda Krallık Akademisinde kurumsal fizik profesörü oldu.1945 yılında Viyana’ya döndü.

 

Kendisi Kuvantaum mekaniği kurucularındandır. Dalga mekaniği üzerine kurulu atom yapısı kavramını geliştirdi. Atomların kuvantaum hareketini ayıklamak için bir eşitlik kurdu. Louis de Broglie’nin elektronların dalga özellikleri kuramının matematik temeli üzerine çalıştı;1926’da bu konudaki çalışmalarını dalga mekaniği olarak adlandırdı.

 

De Broglie’nin bir dalga alanının elektron ve diğer atomları açıklamadaki önemini ortaya koyan düşüncesini temel alarak tam bir kuram geliştirdi. Schödinger’in kuramı W. K. Heisenberg’in matris mekaniği kuramına matematiksel olarak eşdeğerliydi. Schödinger,dalgaların üst üste binebileceğini düşünerek De Broglie’nin dalga mekaniği kuramını genişleterek atom yapısı sorununa eğildi,radyum ve renk kuramı üzerine çalıştı.1933 yılında Nobel fizik ödülünü P.A.M. Dirac ile paylaştı.

 

1927 yılında Study on Wave Mechanics (Dalga Mekaniği Üzerine Çalışma) adlı kitabını yazdı.

 

1961 yılında doğduğu yer olan Viyana’da vefat etti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...