Jump to content

3 Beyazı Kullanmadan Lezzetli Yemekler Hazırlayın!


tiniminihanım
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sağlıklı beslenme artık hemen herkes için vazgeçilmez bir yaşam formülü. Hal böyle olunca doğal ürünlere talep giderek artıyor.

 

Uzmanların "üç tehlikeli beyaz" olarak tanımladığı "un, şeker ve tuz üçlüsünü" kullanmadan, doğal ürünlerle siz de evde nefis tatlı ve tuzlular hazırlayabilirsiniz.

 

Yıllardır Arnavutköy çileğini mevsiminde bile bulamıyoruz. Çileğin çilek, salatalığın salatalık gibi koktuğu günleri Özler olduk. Artık bulamadığımız, geçmişe dair koku ve tatlar değişen dünyanın küçük bir parçası. Büyük şehirlerde çocuklar mahallede gece yarılarına kadar arkadaşlarla oynayıp kir içinde, annenin uzun seslenişlerinden sonra eve dönmenin ne demek olduğunu bilmiyor artık. Buna bağlı olarak yeme, içme, yaşama, gezme, arkadaşlık, komşuluk alışkanlıkları da gün be gün bizi terk ediyor.

 

Sağlıklı yaşama modası bir süredir herkesin aklını meşgul ediyor etmesine ama, bir süre önce kazanılmış sentetik alışkanlıkları bı rakmak herkes için hayli zor oluyor. Mesela bulgurun faydaları yeniden anlatılmaya çalışılıyor bu günlerde.

 

Köy yaşamının ayrılmaz parçası, öğünlerin ana yemeği olan bulgur pilavı çok zamandır kilo aldırır endişesiyle pişirilmiyordu evlerimizde. Katkı maddeleri kullanılan yiyecekler çok yakın bir tarihe kadar marketlerin raflarını süslemiyordu. Bu ürünler doğal olanların yerini öyle çabuk aldı ki, şimdi yaşamımızdan onları çıkarmak için organik, doğal ürünleri astronomik fiyatlara bile almaya razı olmuşken, bulmakta zorlanıyoruz. Sebze ve meyvelerin doğalını da...

 

Üç beyaz: Un, tuz, şeker

 

İki yüzyıl öncesine kadar beyaz şeker, yani bildiğimiz tozşeker son derece pahalıydı. şimdi "üç tehlikeli beyaz"dan biri olan bu şeker bütün tatlılarımızın, pastalarımızın, turtaları mızın ana maddesi. Kalorili olması bakı mından şekerin yerini alan tatlandırıcılar ise, asla doğal malzemelerin yerini tutmuyor.

 

Aslında en ideal enerji kaynaklarından biri olan pekmez, doğanın insanlığa mucizesi sayı lan şifalı bal ve doğal yöntemlerle kurutulan ve içinde doğal şekerin var olduğu kurutulmuş meyveler şeker yerine kullanılabilecek en iyi ürünler. Hatta içine doğal tatlandı rıcı olarak kullanılacak bu ürünlerle hazırlanacak yiyeceklere bir de gerçek tereyağı ve zeytinyağı eklendiğini düşünün. İşte bu noktada mutfağınızdan gerçekten sağlıklı ürünler geçtiğini düşünebilirsiniz.

 

Kullanımından kaçınılması önerilen beyazların diğeri de tuz. Şehir hayatında var olan telaş ve hep bir yerlere yetişme savaşı yiyeceklerimize özen göstermemize engel değil aslında. Paketlerde sofra tuzu olarak satılan malzemelerin dışında kullanılabilecek gerçek tuzlar var. Deniz tuzu mesela, içinde vücudumuzun ihtiyacı olan minerallerin yüzde 80'ini ihtiva ediyor. Üstelik deniz tuzuyla hazırlanan yemekler çok daha lezzetli oluyor. Öte yandan kaya tuzu ile kurulan turşuların ne kadar lezzetli olabileceğini biliyor muydunuz? Sofra tuzuyla yapılan turşuların ise ne kadar çabuk bozulduğunu?

 

Söz konusu beyazların sonuncusu olan un, sağlığımız için en çok önerilen temel besinimiz, ekmeğin ana maddesi. Bir süredir ekmekten uzak durmak konusunda yapılan uyarılar, şimdilerde yerini "beyaz ekmek"ten uzak durmaya ilişkin uyarılara bıraktı. Çünkü bin yıllardır en önemli besin kaynağımız olan ekmeğin doğal, tam buğdayla, hatta evlerde pişirildiği sürece son derece yararlı olduğu biliniyor artık. Emeğe en çok buğ day, çavdar ve Mısır unları yakışıyor. Burada en önemli şey, bu unların "tam", yani katkısız olanlarını kullanmak.

 

Tüm önerilerin ardında, mutfağımızda pişirdiğimiz her şeyin temiz, sağlıklı ve doğal olduğ unu bilmek, bu yiyeceklerle beslenerek hastalıklardan korunma kaygısı var. Yapılması gereken tek şey bu doğal malzemeleri sentetik olanlarına tercih ederek mutfağınızda bulundurmak. Biraz tarişer, biraz da yaratıcılığınızla "üç beyaz"sız doğal lezzetler yaratmanız hiç zor değil.

Sağlık Haber..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...