Jump to content

Gassho Meditasyonu


Guest Suzie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Gassho Meditasyonu

 

Japonca da gassho sözcüğü iki elin birleşmesi anlamına gelir.

 

İki elinizi kalp merkezinizde birleştirerek Gasho uygulamasını yapabilirsiniz. Bu meditasyon sırasında burnunuzdan nefes alıp, ağzınızdan verin. Nefes alırken dilinizi damağınıza dayayın,

nefesi ağzınızdan verirken bırakın. Dilin bu pozisyonu enerjinin, beden ve beyindeki dolaşımını tamamlar.

 

Ezoterik Budizmde sol el ay, sağ el ise güneşle bağlantılı sayılmaktadır.

 

Her bir parmak beş elemandan birisini temsil eder;

 

Başparmaklar : Boşluk

İşaret parmakları : Hava

Orta parmaklar : Ateş

Yüzük parmakları : Su

Küçük parmaklar : Toprak

 

Ezoterik Budizme göre parmak uçları da belirli nitelikleri ifade eder;

 

Başparmaklar : Anlayış

İşaret parmakları : Eylem

Orta parmaklar : Benimseme

Yüzük parmakları : Algılama

Küçük parmaklar : Şekil

 

Meditatif açıdan ellerimizi birleştirdiğimiz zaman güneş, ay ve tüm elemanlar bir araya gelirler. Dikkatimizi orta parmaklarımıza odaklayarak meditasyonun ateş kavramını vurgulamış olur,

bilinçsiz elemanları yakma bilinci kazanırız.

 

Parmak uçlarınız aynı zamanda birçok sinir ucu ve meridyeni de barındırır. Orta parmakta biten meridyen, el meridyeninin dış zarıdır. Göğüsten kolun orta kısmına, bileğe, el ayasına geçer, orta parmağın ucunda biter.

 

Gassho meditasyonunun amacı uygulayıcının enerjisini artırmak ve meditatif hale sokmaktır. Kuralları çok basittir. Dikkatinizi birleştirmiş olduğunuz ellerinizin orta parmakları üzerinde odaklayın ve her şeyi unutmaya çalışın.

 

Zihnimizin normal hali, kaotik bir delilik halidir. Püf noktası da bu deliliğin farkında olmaktır. Zihninizin gözünü bulutlandıran düşünceleri kovalamayın. Onlara bakın, tanımlayın sonra da dikkatinizi orta parmaklarınızın birleştiği noktaya geri toplayın.

 

Gasho meditasyonu ile medite olur, ellerimizi kalplerimizin önünde birleştirdiğimiz zaman Tanrıya olan minnetimizi gösteririz.

 

Kaynak:

Frank Arjava Petter

(Japonya’daki ilk batılı Reiki ustası)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gassho meditasyonunu her bireyin yapabileceği gibi özellikle reiki yapanların bilmesi ve yapması gereken bir meditasyondur. Çünkü Usui sensei'nin yaydığı bu meditasyon onun döneminde ve ondan sonrada her reiki seansından önce yapılırdı. Şimdi yukarıdaki bilgiler dışında aşağıda da bilgiler ve detaylı alıştırmayı veriyorum:

 

 

Dr. Usui (usui reiki sistemininin kurucusu) gassho meditasyonu adıyla bir meditasyon öğretmiştir. (Yukarıda bilgi mevcut) Bu meditasyonun onun reiki çalışmalarının başlangıcında her seferinde yapılıyordu. Bunun sabah kalktıktan 20-30 dakike sonra ve/veya uyumadan önce akşam yapılması gerekiyor. Gassho tek başına yada grup halinde uygulanabilir. Gassho meditasyonları enerji katılımcıların bireysel enerjilerinin toplamının ötesinde yükseldiği için mükemmel bir deneyimdir.

 

Gassho meditasyonu o kadar basittir ki her yaşta birey bunu uygulayabilir. Bundan hoşlanıp hoşlanmamanız ayrı bir meseledir. Üç günlük bir uygulamadan sonra bunun sizin için uygun olup olmadığını duygularınızla anlarsınız. Sonra eğer mümkünse bunu en az üç ay boyunca hergün uygumalısınız.

 

Gerçi eğer bir veya iki gün sonra kendinizi huzursuz, sinirli yada bir şekilde rahatsız hissederseniz bu meditasyon muhtemelen size uygun değildir. Her ilaç her hastada işe yaramaz. O zaman bunu birkaç hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz.

 

Meditasyon yapan çoğu insan herşeyi unutup ussal zihnini ve içsel diyaloğunu salıvermenin ne kadar zor olduğunu bilir. Ne var ki özellikle birşeyi hatırlamak istediğimizde unutmak eğilimindeyiz. Meditasyon sırasında kendinizi düşünce ve duygularınızdan olduğu kadar duyularınızdan da ayrı tutmaktır, fakat kendinizi bunlara karşı kapatmayın. Asıl kendimizi kapatmaya çalıştığımız zaman içsel diyolog gerçekten başlar.

 

-Gassho yaparken gözleriniz kapalı oturun ve ellerinizi göğsünüzün önünde birleştirin.. Tüm dikkatinizi orta parmaklarınızın birleştiği noktaya odaklayın. SOnra herşeyi unutmaya çalışın. Eğer öğle yemeği yaada ertesi gün hakkında düşünmeye başlarsanız bu düşünceyi gözleyin ve sonra bırakın gitsin.

 

-Eğer yirmi dakika boyunca ellerinizi birleştirerek göğsünüzün önünde tutmak size zor geliyorsa ellerinizi yavaşça rahat bir şekilde (ellerinizin şeklini bozmadan) kucağınıza indirin ve meditasyona devam edin.

 

-Ellerinizin yada omurganızın ısınması gibi enerji fenomeni de ortaya çıkabilir. Bunu gözleyin fakat bundan etkilenmeyin. Her zaman dikkatinizi orta parmaklarınıza çevirin.

 

-Eğer oturma şeklinizi değiştireceksiniz, yavaş hareket edin; düşünerek ve bilinçli olarak. Omurga olduğunca dik ve baş ne öne, ne geriye ne de yana eğilmeden meditasyonu yapmak daha kolay. Başınızın onu mükmmel bir pozisyonda tutan helyumla dolu bir balona bağlı olduğunu hayal edin. Eğer sırt sorunlarınız varsa ya da dik oturmaya alışkın değilseniz, ya arkanıza yastık koyarak bir sandalyeye oturmanızı veya sırtınızı duvara vererek oturmanız tavsiye edilir. Esasında yatarak meditasyon yapmaya itiraz edilmez sadece bu bizi uykuya davet eder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Reiki Gassho Meditasyonu

   Sözlük anlamıyla ‘Gassho’, iki elin bir araya gelmesi demektir.   Dr. Usui tarafından önerilen Gassho meditasyonu her Reiki toplantısı başında sabahları uyandıktan hemen sonra yada akşamları yatmadan önce 20 ila 30 dakika arası yapılması gereken bir meditasyon türüdür. Tek başına yada grup olarak uygulanabilir. Hatta grup olarak gerçekleştirildiğinde, katılan kişilerin enerjisi toplamını içermesi sebebiyle olağanüstü bir deneyime dönüşmesi söz konusudur. Hergün düzenli olarak Gassho med

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Gassho Meditasyonu...

   Gassho Meditasyonunu, Dr. Usui tarafından Reiki çalışmalarının başlangıcında her seferinde yapılan bir meditasyondu.   Gassho Meditasyonuyla kendimizi bir meditasyon durumuna, evrenle bir olma durumuna getiririz. Hindistan’da Gassho’ya “içimdeki ilahi olanı selamlıyorum” anlamına gelen “Namaste” denir.   Gassho Meditasyonu hergün yapılır. Kalktıktan 20-30 dakika sonra ve/veya uyumadan önce akşam yapılan bir meditasyon çalışmasıdır. Mümkünse bu meditasyon en az üç ay boyunca hergün uyg

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

×
×
 • Yeni Oluştur...