Jump to content

Karşılıksız Çek Kesmenin Cezası Nedir?


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

arşılıksız çek kesmenin cezası nedir?

 

SORU: İlknur Hanım, ben karşılıksız çek keşide etmekten ceza amak üzere olan biriyim. dolandırıcı değilim borçlarımı ödemek istiyorum ancak yürürlükte olduğu bile muğlak olan 3167 sayılı kanun yüzünden alacağım cezalardan ve yakalanma korkusundan çalışıp borçlarımı ödeyemiyorum. Beni ve benim gibi binlerce kişiyi umutlandıran bazı gelişmeler var. bazı asliye ve ağır ceza mahkemeleri beraat kararları veriyor. sizin yorumunuz nedir? Tşkler Tarkan…

 

CEVAP: Merhaba Tarkan Bey, link şeklinde göndermiş olduğunuz kararları inceledim. Bu kararlar, birkaç yerel mahkemenin öznel yorumlarına dayalı olarak vermiş oldukları beraat kararları… Ancak bu kararların Müdahil yani suçtan zarar gören tarafın ya da Cumhuriyet Savcısının, temyize gitmeleri halinde Yargıtay Başkanlığı tarafından onandıkları takdirde, bu konuda bir boşluk olacağından yasa yapıcının yeniden bir düzenleme yapması gerekecektir. O zamana kadar da karşılıksız çeklerle ilgili mahkemelerde açılmış davalar, yeni yasanın çıkmasına kadar karar verilmeden bekletilecektir. Ancak şu an için böyle bir durum sözkonusu olmadığından mahkemeler tarafından karşılıksız çeklerle ilgili olarak koşulları oluşmuş ise adli para cezası kararı verilmektedir. Adli para cezalarının ödenmemesi halinde para cezası hapis cezasına dönüştürülmektedir. Şu da bir gerçek ki, son zamanlarda mahkemelerin, özellikle çek davalarında iş yükü çok artmış durumda. Yargıtay’da ise çok fazla incelenmeyi bekleyen karar var. Kararın temyiz edilmesi halinde Yargıtay’dan dönmesi genellikle 3-4 yıl zaman almakta. Kararlar da kesinleşmeden infaz edilmediğinden bu durum size kendinizi toparlamanız ve bir ödeme planı doğrultusunda alacaklılarla anlaşmanız konusunda size bir zaman kazandıracaktır. Saygılar…

 

Av. İlknur TİRYAKİ / PALHABER

 

SORU: İlknur Hn,

karşılıksız çek kaşide etmek ile ilgili görüşünüzü okudum, bahsedilen kararları bende biliyorum. ilave bir sorum olacak:

ağır ceza mahkemesi kararları temyiz edilemez diye biliyorum yani ağır ceza mahkemesi kararı emsal niteliğinde... Bu konuda beni aydınlatır mısız?

 

Bu konu çok büyük bir kitleyi ilgilendiriyor. temyizde kazanılan süre tabiiki çok önemli ama birçok kişi yerinden yurdundan olduğundan tebigatlar eline ulaşamıyor ve değişik ilçe ve hatta illerden yapılan şikayetler üzerine ceza alıyor ve haberi olmadığından temyiz de edemiyor.

 

Değerli zamanınız için tşk ederim

 

Kemal

 

 

CEVAP: Kemal Bey, ağır ceza mahkemesi kararları da genel olarak diğer mahkeme kararları gibi temyiz edilebilir. Ancak ağır ceza mahkemelerinin, asliye ceza mahkemeleri tarafından verilen kararlara karşı itiraz niteliğinde olan kararları için temyiz yolu kapalıdır. Bir başka deyişle, ağır ceza mahkemelerinin itiraz mercii olarak verdiği kararlar kesin karar niteliğindedir fakat diğer kararları temyizi kabil kararlardır.

 

Diğer sorunuza gelince; tebligat konusunda son yıllarda ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Özellikle posta işlerinin özelleşmesi, tebligatların bu konuda yeterli eğitime sahip olmayan kişiler tarafından (mevzuata hakim olmamaları nedeniyle) usulsüz ve yanlış şekilde yapılması, zaten ağır olan mekanizmanın daha da ağırlaşmasına sebep olmakta. Adliyelerdeki dosya sayısında son yıllarda büyük bir artış var. Tebligatların gecikmesi davaların uzamasına, dosya sayısının ve iş yükünün artmasına, kararların geç çıkmasına ve adliyelerde büyük yığılmalara sebep olmakta. Personel yetersizliği de buna eklenince adaletin geç tecelli etmekte ne yazık ki.

 

Tebligatlar konusunda kişisel olarak he vatandaşın alması gereken önlemler var. Örneğin: Adres bilgilerimizin doğru olması, ikametgahımızın bulunduğu yerdeki nüfus müdürlüğü ve muhtarlık kayıtlarının güncellenmesi gibi… Evde ya da işte bulunmadığımız zamanlarda gelen tebligatlara ilişkin haber kağıtlarının en yakın komşu daireye veya apartman görevlisine veya yöneticiye bırakılmış olması gerekir ancak bazen bu posta görevlisi tarafından ihmal edilir. Bu durum aslında tebligatın usulsüzlüğünü gerektirse de tedbirli olmak bakımından zaman zaman bağlı bulunduğumuz mahalle muhtarlığına müracaat ederek adımıza gelmiş tebligat bulunup bulunmadığını kontrol etmekte fayda var. Çünkü tebligat muhtara bırakıldığı tarihten itibaren muhatpça alınmış sayılır. Süreler de bu tarihten itibaren işlemeye başlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hoşçakalın…

 

Av. İlknur TİRYAKİ / PALHABER

 

SORU: İlknur Hn.,

 

Hızlı cevabınız için çok tşk ederim. Ekte Sakarya 2. Asliye Mahkemesi'nin kararına itiraz üzerine Sakarya 1. Ağır Ceza'nın vermiş olduğu karar var. Karşılıksız çek keşide etmekten adli para cezasına çarptırılan ve para cezasını da ödeyemediği için tutukevine konulan birisinin salıverilmesi söz konusu. Eğer bu durumdaki ağır ceza kararı temyiz edilemiyor ise karşılıksız çek verme suçundan ceza alıp hapis yatan diğer kişiler ne yapmalı? Hapis yatmayıp davaları sürenler veya kararı çıkıp infazı başlanmamış olanlar için farklı farklı durumlar ortaya çıkacak mı?

 

Teşekkür Ederim

 

Saygılarımla

Kemal

 

CEVAP: Sayın Kemal Bey, gönderdiğiniz linkte yer alan ağır ceza mahkemesi kararını inceledim. Anladığım kadarıyla Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi ceza kanunun muhtelif maddelerinden ve cezaların infazı hakkındaki kanunun 98. Maddesinden söz ederek özet olarak: Şu an çeke ilişkin düzenlemenin gün para cezası sistemine uygun olmadığını; hali hazırda çekle ilgili tasarı halinde bulunun çek yasası ile ilgili düzenlemenin gün para cezasına uygun olmayan eski düzenlemeyi değiştirmediğini, ancak yasama organının 3167 sayılı yasanın 16/1. Maddesini ayrık tuttuğu veya atladığı düşünülemeyeceği düşüncesiyle yeni bir yasal düzenleme yapılana kadar mevcut düzenlemenin uygulanamayacağı gerekçesiyle Sakarya Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilmiş olan hapis cezası kararının infazının durdurulmasına oybirliği ile ve kesin olarak karar vermiştir.

 

Burada Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi, 3167 sayılı yasaının 16/1. Maddesinedeki “karşılıksız çek keşide edenlere çek bedeli kadar para cezası verileceği ancak bu cezasının 80.000 TL’ndan fazla olamayacağı” na lişkin hükmünün adli para cezasının nasıl tayin edileceğine ilişkin TCK açık hükmüne aykırı olduğu düşüncesinden hareket etmiş ve kararını bu düşünce doğrultusunda gerekçelendirmiştir. Hali hazırda tasarı halinde bulunan düzenleme karşılıksız çekler için 1500 güne kadar para cezası verileceği; ancak hükmedilecek para cezasının karşılıksız çek bedelinden aşağı olamayacağı belirlenmiştir. Ağır ceza mahkemesi bu düzenlemenin de TCK’nun adli para cezasına ilişkin 98. Maddesinde belirlenen gün para cezası sistemine uygun olmadığını düşünmektedir. Bu durumda bir boşluk oluşmaktadır. Oluşan boşluğun ise ancak yeni bir yasal düzenleme ile giderilmesi gerekecektir. Yeni yasal düzenleme yapılana kadar verilen cezaların infazı durdurulur. Bu da demektir ki; eğer bu düşünce diğer mahkemeler tarafından da kabul görürse, verilen adli para cezalarına karşı bir üst mahkeme olan ağır ceza mahkemelerinde sanıkların kararın tefhiminden itibaren 7 gün içinde itiraz etmeleri halinde infaz duracaktır. Tabi ki bu durum halen çek sanığı pek çok kişiyi ilgilendirmektedir. Ağır ceza mahkemesinin bu kararı bence de hukuk mantığına uygun görünmektedir. Bu konuda diğer mahkemelerin de benzer kararlar verebileceğine inanıyorum. Bence bu durumda olan kişilerin asliye ceza mahkemesi tarafından verilen adli para cezası kararına karşı 7 gün içerisinde yetkili ağır ceza mahkemesine itirazda bulunmaları gerekmektedir. Tabi ki bu arada Yargıtay’a da aynı süre içerisinde kararın bozulması için başvurmayı ihmal etmemelidirler. Yalnız şunu daunutmamak lazım; bu konudaki oluşan boşluk yasal bir düzenleme ile giderildikten sonra adli para cezaları ve akabinde hapis cezaları karşılıksız çekler için yeniden sözkonusu olacaktır. İnfazın durdurulması tamamen geçici bir durum olarak kalacaktır. Umarım sizi aydınlatabilmişimdir. Hoşçakalın…

 

Av. İlknur TİRYAKİ / PALHABER

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...