Jump to content

Sevecenlik için Meditasyon


Guest Suzie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sevecenlik için Meditasyon

 

Dalai Lama, konuşmalarımız sırasında söz verdiği gibi, Arizona'daki konferanslarından birini bir meditasyonla bitirdi. Bu, basit bir çalışmaydı. Fakat, güçlü ve zarif bir şekilde, sevecenlik hakkında daha önce soylediği şeyleri ozetlemiş ve berraklaştırmış, dolaysız ve tam isabetli beş dakikalık bir çalışmaya dönüştürmüştü

 

"Sevecenliği geliştirmeye, öncelikle acı çekmeyi istemediginizi ve mutlu olmaya hakkınız oldugunu bilerek başlarsınız. Bu, sizin kendi deneyiminizle doğrulanabilir ya da değerlendirilebilir. Sonra, diger insanların da tıpkı sizin gibi, acı çekmeyi istemediklerini ve mutlu olmaya hakları olduğunu kabul edersiniz. Bu, sevecenliği geliştirmeye başlamanızın temelini oluşturur.

 

"Öyleyse.. .hadi bugün, sevecenlik için meditasyon yapalım. İşe, şiddetli bir ıstırap çeken, acı içinde olan ya da çok kötü durumdaki bir insanı gözünüzün önüne getirmekle başlayın. Meditasyonun ilk üç dakikasında, bu kişinin acısı üzerinde daha analitik bir şekilde düşünün; onun bu yoğun acısı ve düştüğü zavallı durum hakkında düşünün.

 

Bir kaç dakika boyunca bu kişinin çektigi ıstırap hakklnda düşündükten sonra, 'bu insan benim yaşadığım acıyı, neşeyi, mutluluğu ve ıstırabı yaşama kapasitesine sahiptir,' diye düşünerek bu durumla kendiniz arasında bağlantı kurmaya çalışın. Sonra, durum karşısında gösterdiğiniz doğal tepkinin açığa çıkmasına izin verin: bu, kişiye karşı duyulan doğal bir sevecenlik duygusudur. Şu sonuca varmaya çalışın: bu insanın acısından kurtulmasını ne kadar çok istediğinizi düşünün.

 

Ve bu insana acısından kurtulması için yardım etmeye karar verin. Sonunda, zihninizi, bu sonuç ya da çözüm üzerine yerleştirin ve bu meditasyonun son bir kaç dakikasında, zihninizi sadece, sevecen ya da sevgi dolu bir duruma getirmeye çalışın."

 

Dalai Lama bunlan söylerken, bacaklarını çaprazlayarak meditasyon duruşu aldı, izleyicilerle birlikte meditasyon yaparken tamamen hareketsiz kaldı. Tam bir sessizlik hakimdi.

 

Mutluluk Sanatı

Kutsal Dalai Lama ve Howard C. Cutler

Dharma Yayınları

(sayfa 142-143)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...