Jump to content

Yalnız Kadına Daire 1 Milyon Kişiye İş İmkanı


camuro
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Başbakan Erdoğan’ın hedefleri arasında tüm vatandaşlara, 7 gün 24 saat kamu hizmetine ulaşabilecekleri ‘elektronik kart’ verilmesi, çocuklu yalnız kadınlara stüdyo daire ve sosyal destek sağlanması da var

 

61. HÜKÜMETİN EKONOMİK HEDEFLERİ

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 61. Hükümet’in programında sosyal devlet ilkesi ön plana çıktı. Programda, çocuklu ve yalnız kadına daire verilmesi, evlenecek dar gelirlilere çeyiziyle birlikte ucuz taksitlerle TOKİ tarafından ev satılması, ayda 65 doların altında yaşayan kimse kalmaması gibi önemli hedefler yer aldı.

 

Erdoğan’ın hedefleri arasında tüm vatandaşlara, 7 gün 24 saat kamu hizmetlerine ulaşabilecekleri ‘elektronik kart’ verilmesi planı dikkati çekti. 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefinin de yer aldığı programa göre, gelecek 4 yılda, mali disiplin, enflasyonla mücadele ve istihdam esaslı yüksek ve sürdürülebilir büyüme konusundaki kararlılığa devam edilecek. Sermaye hareketleri ve ticaretin serbest olmaya devam edileceği sözü verilen programda vatandaşın da ihtiyaçlarını dikkate alan uygulamalar sürdürülecek. Makro politikaların da yer aldığı programa göre, tek haneli rakamlara inmiş enflasyon ve faiz oranları kalıcı hale gelecek. Enflasyon hedeflemesi para politikası olmaya devam edecek. Hükümet ve Merkez Bankası tarafından enflasyon hedefleri 3 yıllık vadede belirlenecek ve kamuoyuna duyurulacak.

 

Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması sürecek. Merkez Bankası, para politikası ve kullanacağı araçları bağımsız şekilde belirlemeye devam edecek. Başbakan Tayyip Erdoğan, tarafından açıklanan hükümet politikaları arasında yüksek teknolojiye teşvik de yer alıyor. Programa göre, Türk malı otomobilin üretimine teşvik verilecek. Rafineri inşası, elektrikli otomobil imalatı, ileri teknoloji içeren hava taşıtı motorları ve parçalarının imalatı konularında teşvik sistemini güçlendirerek yurt içi üretim kapasitesi artırılacak. Savunma sanayinde 2023 yılında kendi milli tüfeğini, topunu, takını, helikopterini, uçağını, uydularını tasarlayan, üreten ve ihraç eden bir Türkiye hedefleniyor. Üretim ve ihracatın ithalata olan bağımlılığını azaltmak amacıyla da ara malı ve yatırım mallarında yurt içi üretim kapasitesini artırıcı politikalar sürecek. Bu hükümet döneminde yıllık ihracat 200 milyar dolara ulaşacak.

 

ENERJİ YATIRIMLARI ARTACAK

Uluslararası enerji fiyat hareketlerinin cari açığı doğrudan etkilediği belirtilen programa göre, yenilenebilir enerjinin payı artırılacak. Bu hedef doğrultusunda nükleer santrallere yönelik çalışmalar hızlanacak

 

Ayda 65 doların altında geçinen kalmayacak

> 2015’te aylık geliri 65 doların altında olan vatandaş kalmayacak. 2023 için temel hedef mutlak yoksulluğu ortadan kaldırmak.

 

> Yoksul ailelere teslim

edilmek üzere 100 bin yeni konut yapılacak ve bunları aylık 100 lira taksitle verilecek.

 

> Dar gelirli gençlerden evlenenlere 20 yıl geri ödemeli çeyizi içinde ev sağlanacak.

 

> Çocuklu yalnız annelere stüdyo daire ve beraberinde sosyal destek sağlanacak.

 

> Nüfusu 25 binin altındaki belediyelere su vve kanalizasyon projeleri için yüzde 50 hibe sağlanacak.

 

> 2013’ten itibaren her yıl 400 bin işsiz aktif işgücü programlarından yararlandırılacak. Meslek Edindirme Projesi’yle her yıl 200 bin kişi olmak üzere 5 yılda toplam 1 milyon işsiz işe yerleştirilecek. İŞ-KUR’a kayıtlı her işsizin bir ‘iş ve meslek danışmanı’ olacak. Bu amaçla 2 yılda iş ve meslek danışmanı istihdam edilecek.

Türkiye genelinde 29 sağlık bölgesi oluşturulacak

 

> Halen 120 bin olan doktor sayısı 2015’te 130 bine, 163 bin olan ebe ve hemşire sayısı 238 bine çıkaracak.

 

> 2015’te nitelikli yatak oranı yüzde 45’e yükselecek, aile hekimi başına ortalama 3 bin 200 nüfusun düştüğü bir yapı gerçekleşecek.

 

> Ülke genelinde 29 sağlık bölgesi oluşturulacak.

 

Yeni program reformcu ve dinamik

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, 61. Hükümetin programını, ‘reformcu ögeleri öne çıkan, dinamik, akılcı bir büyüme ve refah bir program’ olarak niteledi. Programda ayrıca ekonomik unsurlar kadar kişiyi ön plana çıkaran demokratik ve sosyal unsurların da çok

kuvvetli olduğuna dikkat çeken Rızanur Meral, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Özellikle toplumun tümünü kucaklayıcı yeni anayasa, elektronik vatandaşlık kartı ve yeni sağlık projeleri vatandaşın yaşamını kolaylaştırıp sosyal barışı kuvvetlendirirken, yeni ulaştırma, şehircilik projeleri ve cari açığı kapatmaya yönelik tedbirler de işsizliği azaltarak, kişi başı milli geliri artıracaktır.”

 

Türkiye yeni projelerle şantiye alanına dönecek

> 2015’te Türkiye’nin elektrikte kurulu gücü 62 bin megawatt’a (şu anda 50 bin megawatt) çıkacak.

 

> Şu anda 71 ilde doğal gaz var. 4 yıl içinde doğalgazsız il kalmayacak.

 

> Ankara İstanbul hızlı tren hattı, Boğaz demiryolu tüp geçişi tamamlanacak.

 

> Türkiye’nin hızlı tren hatları uzunluğu 2015’te 3 bin 500 kilometreye ulaşacak.

 

> Özel sektörün üniversite açmasının önünde engel kalmayacak. Şu anda vakıf modeliyle açılabiliyor.

 

> Kanal İstanbul başlayacak, iki yakaya iki yeni şehir, üçüncü havaalanı ve köprü tamamlanacak.

 

> Taksim’deki topçu kışlası yeniden inşa edilecek trafik yer altına alınacak.

 

> İzmir ve Diyarbakır için açıklanan tüm projeler tamamlanacak.

 

> Toplam bölünmüş yol uzunluğu şu andaki 20 bin kilometreden 2015’te 26 bin kilometreye çıkacak.

 

> Ankara’ya yeni Adalet Sarayı, yeni stadyum yeni fuar merkezi inşa edilecek. Ankara hızlı trenin merkezi olacak. Ankara merkezli 3 otoyol projesi tamamlanacak.

 

> Türkiye’nin 2023 yılında 750 uçaklık filosu ve yılda 350 milyon kişilik havayolu sektörü olacak.

 

İhracatımız 4 yıl içinde 200 milyar dolara ulaşacak

> Tek haneli rakamlara inmiş enflasyon ve faiz kalıcı hale getirilecek.

 

> Dalgalı döviz kuru rejimi devam edecek.

 

> İhracat odaklı üretim stratejisine geçilecek. 2015 yılı itibariyle ihracat 200 milyar dolar seviyesine çıkacak.

 

> 2013 yılından itibaren her yıl 400 bin işsiz mesleki eğitim, toplum yararına çalışma ve staj programları gibi aktif piyasa programlarına katılacak.

 

kaynak:türkiye gazetesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah bu hükümetden razı olsun kim ne derse desin hiç kimse onun kadar hizmet vermedi o yapılan konuttlardan kaç kişi ekmek yiyor.şu yandaş saçmalığını anlamıyorum.ustalar,işçiler,emlakçılar,tesisatçı,kapıcı,güvenlikler,dekorasyoncular v.s yani ne kadar insan faydalanıyor.Bunlar yandaş mı oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet yandaş oluyor..Benim babam bu hükumet döneminde iflas etti, herşeyini kaybetti..Bu hükumetin bize verdiği zararları anlayamazsınız, ha sizde yandaşsanız cebiniz dolduysa haklısınız...Ahh hep demişimdir, aklım olmasaydı da cemaatçi olsaydım diye..Bir araştırın şu toki vs. ihaleleri kimler almış, emin olun anlayacaksınız..Her proje yandaşların rant kapısıdır:thumbsup:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ecevit zamanın ekonomisi düzgündü, şimdikinden iyiydi dedğimi hatırlamıyorum:D

Rahmetli Ecevit döneminde de çekti bu vatandaş..Ama kimse şunu inkar edemez, Ecevit döneminde kimse haksız zenginleşme tabir edilen bir zenginlik yaşamadı,Ecevit'in kendi mütevazi hayatını bir irdeleyin..Bir laf söylüyorsanız mantıklı olsun..Şu an bu ülkenin ekonomisi büyüyor, ama bu büyüme vatandaşın cebine doğru değil..Neye karşı olduğumu anlamadan mantıksız savunmalar yapmak doğru değil..Ecevit iktidarında onun eşi dostu zenginleşmedi, rahmetlenin İsviçre bankalarında gizli hesapları yoktu..gemicikleri de..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adamcağızın bir broadway arabası vardı bir de mütevazi evi...Öyle göçtü dünyadan...Ne pırlanta krallarına kızını oğlunu verdi sonra vergiyi kaldırdı ne de gemicikler aldı... Dürüsttü herşeyden önce. Ortadan alın biraz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...