Jump to content

Sarı Nokta Diyeti İle Hastalığınızı Yavaşlatın


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sarı nokta hastalığının gelişme hızını yavaşlatan besinler arasında 'lutein' deposu ıspanak, brokoli ve Mısır başı çekiyor. Somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunan Omega-3 ise hastalığın seyrini durdurabiliyor.

 

Yaşı 60'ın üzerinde olanlarda sıklıkla rastlanan sarı nokta hastalığının ilerleme hızı; doğru besinleri tüketerek azaltılabiliyor. Florence Nightingale Hastaneleri Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, "Doğru beslenme tarzı ile hastalığı yavaşlatmak mümkün" diyerek, sarı nokta diyetiyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

 

Şimdiye kadar ilaçlarla hastanın görme durumunu düzeltmeye çalışıyorduk. Şimdi ise dünyada yeni bir yöntem keşfedildi. Amerika'daki Archives of Ophthalmology dergisinde yayınlanan ve dört bin kişinin katıldığı araştırmada; lutein ve zaeksantinin maddelerinin, yüksek düzeyde alındığında, sarı nokta hastalığını yüzde 35 oranında azalttığı bulundu

 

Yine aynı araştırmanın ikinci kısmında; uskumru ve ton balığı türü yağlı balıklarda bulunan Omega- 3 maddesinin, hastalığın hem erken hem de ilerleyen dönemlerinde etkili olduğu ortaya çıktı. Buna göre Omega-3, bu hastalığı yavaşlatıyor, hatta bazen tamamen durdurabiliyor. Biz de buna göre hastalarımızda 'sarı nokta diyeti' uygulamaya başladık.

 

Lutein yönünden zengin besin maddeleri var. Ispanak, brokoli gibi yeşil sebzelerde ve bazı meyvelerde, Mısır ve yumurtada bol miktarda lutein bulunuyor.

 

haberler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...