Jump to content

Bebeklerin 1 Yaşına Kadar 'Kemik Damlası' Kullanması Şart


tiniminihanım
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Özel Konak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Müjgan Keskin Gökduman, halk arasında 'kemik damlası' olarak bilinen ilacın bebeklerin kas ve doku gelişiminde önemli rol oynadığını söyledi.

 

Gökduman, söz konusu ilacın kullanılmaması durumunda raşitizm gibi önemli hastalıkların meydana gelebileceğini ifade etti.

 

Kocaeli Özel Konak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Müjgan Keskin Gökduman, bebeğin dünyaya gelmesinden 15 gün sonra D vitamini destekli kemik damlası ilacı verildiğini dile getirdi. Söz konusu ilacın günde 3 defa verilmesi gerektiğini söyleyen Gökduman, kemik damlasının bebeğin kas ve doku gelişiminde önemli olduğunu, kullanılmaması durumunda rahatsızlıkların meydana gelebileceğine dikkat çekti. Dr. Gökduman, "Damla verilmezse, kullanılmazsa yürüme geç oluyor, kaslarda zayıflık oluyor. Çocuğu sarıp sarmalarlarsa güneşe çıkarmazlarsa raşitizm dediğimiz kemiklerde zayıflık ve kalsiyum eksikliğinden meydana gelen hastalıklar oluşuyor. Bu hastalık çocukların bacaklarında eğrilik yamukluk ve basma güçlüğü, yürüme güçlüğüne yol açıyor." dedi.

 

Kemik damlası ilacının bebeğin 1 yaşını doldurmasına kadar kullanmasının tavsiye edildiğini kaydeden Gökduman, "6'ıncı aydan sonra multi-vitamin halinde diğer vitaminleri A vitamini, C vitamini ve E vitamini içeren multi-vitamin halinde veriyoruz. 6'ıncı ayından sonra şurup şeklinde veriyoruz. Bu şekilde çocuğun 1 yaşını dolduruncaya kadar bu damlayı kullanmasını sağlıyoruz." şeklinde konuştu.

 

Gökduman, damlanın haricinde ilk 6 ay boyunca anne sütü önerdiklerini ifade etti. Annelerin 'Benim sütümde her türlü vitamin var. Damlayı vermesem olur' şeklinde bir hataya düştüklerine dikkat çeken Gökduman, "Damlayı kullanmadan olmaz. Çünkü anne sütünde D vitamini içeriği oldukça eksik. Eksik olduğu için bu damlayı takviye ediyoruz." uyarısında bulundu.

 

Gökduman, çocuğun iki yaşına gelinceye kadar damlanın kullanılmaması durumunda ameliyat olmadan sadece ilaç tedavisiyle bacaklardaki eğriliğin ve basamamanın düzelebileceğini ifade etti. Çocuğun iki yaşını geçtikten sonra kemikleri sertleştiği için ameliyat yapılamayacağının altını çizen Gökduman, sadece damlanın kullanımıyla geçecek bir durumken, ihmal yüzünden kalıcı fiziksel bozuklukların yaşandığını belirtti.

 

BÜYÜKŞEHİRDEKİ AİLELER KEMİK İLACI KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ

Anne ve babaların damla konusunu çocuk hekiminin yardımı ile öğrendiğini söyleyen Gökduman, batıdaki ailelerin damla konusunu Doğu Anadolu bölgesindeki ailelerden daha bilinçli olduğunu savundu. Gökduman şu görüşleri dile getirdi: "İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde köylerde kasabalardaki aileler damla konusunda bilgili değiller ve kullanmıyorlar. Batıda aileler ise bu konuda daha bilinçli. Birbirlerinin kullandıklarını görerek birbirlerinden etkilenerek kullanıyorlar."

 

"KEMİK İLACI ÜCRETSİZ, FAKAT AİLELER BİLİNÇSİZ"

Gökduman, kemik damlası ilacının doktor ve hemşireler tarafından ücretsiz olarak ailelere dağıtıldığını söyledi. Gökduman, hastaların damlayı almaya gelmemesi durumunda telefonla ulaşıldığını ve ilacı kullanması için aileye gerekli bilgilerin verildiğini ifade etti. Gökduman,ailelerin bu konuda sıkı bir şekilde takip edildiğini dile getirdi.

 

Zaman

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...