Jump to content

Mimar Davut Ağa...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mimar Davud Ağa (? – 1599), Mimar Sinan’ın kalfalarından olup, Sinan’ın vefatından sonra Osmanlı Devleti’nin baş mimarlığına getirilmiştir olan Türk mimardır.

 

Hasbahçe’de yetişip Kağıthane suyolu nazırlığından başmimarlığa yükselen Davud Ağa, 1570′li yıllarda Mimar Sinan’ın kalfasıydı. Büyük selin İstanbul’u tahrip etmesinden sonra yıkılan köprü ve kemerleri onardı. Selimiye Camii, Valide Camii inşasında çalıştı. 1585′de Fatih’te Mehmed Ağa Camii’ni inşa etti. 1588′de Sinan’ın ölümüyle boşalan baş mimarlığa getirildi.

 

Fatih’deki Nişancı Boyalı Mehmed Paşa Camii’ni tamamladı, İncili Köşk ve Sepetçiler Köşkü’nün inşasında bulundu, Topkapı Ahmed Paşa Camii inşasına katıldı, Takyeci Camii ile Cerrah Mehmed Paşa Camii’ni inşa etti. 1595′te III. Murat’ın Ayasofya’daki türbesini yaptı. 1599′da vebadan vefatından bir ay önce Yeni Camii’nin temelini attı, inşasına başladı.

 

Eserlerinde Sinan’ın sanatı devam eder. Mehmed Ağa Camii (Fatih Çarşamba), Cedid Nişancı Mehmed Paşa Camii (Karagümrük’te), Mesih Mehmed Paşa Camii (Karagümrük), Cerrah Mehmed Paşa Camii, Yeni Camii (Bahçekapı) büyük cami eserleridir. Camilere adını veren Mehmed Ağa ve Mehmed Paşa’ların türbelerinden başka, Sinan Paşa, Gazanfer Ağa, Siyavuş Paşa, III. Murat’ın türbelerini de yapmıştır.

 

Eserleri

 

Cerrah Mehmed Paşa Camii

Koca Sinan Paşa Külliyesi

Sepetçiler Kasrı

Yeni Camii

Ağa Camii (Beyoğlu)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...