Jump to content

Atina'nın Fethi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Osmanlı kaynaklarında “Medinetü’l-hükema” adı verilen Yunan medeniyet merkezi Atina, Sultan Fatih Mehmed tarafından fethedilmiştir.

 

Atina Osmanlılar tarafından fethedilmeden önce, Acciaioli/ Acciajuoli adlı bir İtalyan ailesi tarafından yönetilmekte idi. Latin Dükalığı’na bağlı olan dük Rainier varis bırakmadan ölünce, şehirde çeşitli karışıklıklar çıkmıştır.

 

Rainier’in genç eşinin Atina Dükalığı’nı bir Venedikliye vermek istemesi sonucu, halk Sultan Fatih Mehmed’e başvurarak şikayette bulunmuş, bunun üzerine Atina Dukalığı Fatih’in yanında olan Dük Rainier’in yeğeni Franco Acciajuoli’ye verilmiştir. Franco dükalığı elde eder etmez , Dük Rainier’in karısını öldürtmüştür.

 

 

Cinayetlerden ve kötü yönetimden bıkan Atina halkı tekrar Fatih’e başvurarak, şehrin Osmanlılara katılmasını teklif etmişlerdir. Şehrin fethine memur edilen Mora Beyi Turhanoğlu Ömer Bey, Franco’yu Atina’dan ayrılmaya ikna etmiş ve şehir kansız bir şekilde fethedilmiştir (1458)

 

Bir kısım Osmanlı kaynaklarına göre Atina ilk defa Yıldırım Bayezid devrinde fethedilmiştir (1396-1397). Atina şehri fethedildiği tarihten Yunan istiklaline kadar Osmanlıların hakimiyeti altında kalmıştır (1458-1829).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...