Jump to content

Ben pişmanım,hacegan yayınları


Guest PinkSheker87

Önerilen Mesajlar

28f1090d7b9ad7ba234-1.jpg

 

Ben Pişmanım isimli eser, tövbe menkıbelerinden oluşmaktadır. Siraceddin Önlüer'in derlediği Ben Pişmanım'da 71 adet tövbe menkıbesi yer alıyor

 

Kusursuzluk mümkün değildir. Herkes küçük büyük hatalar işler. Aslolan pişmanlık duymak ve hatadan vazgeçmektir. Zaten hiç hata işlemediğimizi düşünürsek kibirlenmiş oluruz. Hem hatalardan, hem kibirden kurtulmak için pişmanlığı bir ahlak haline getirmeliyiz. Sürekli tövbe etmeli, bağışlanma dileğini dilimizden düşürmemeliyiz. Ben Pişmanım da tövbe menkıbeleriyle örnek insanların bu yolda neler yaptıklarını göstermektedir.

 

Tövbe sapkınlıktan hidayete açılan kapıdır. Allah dostları insanların hidayetini dert edinir. Bu dert Allah'ı memnun eder ve ilahî rahmete vesile olur. Böylece kirli kalpler velilerin elleriyle yıkanır. Günahlar terk edilir, hidayet kapıları açılır. Ben Pişmanım da bu arınmayı anlatan tövbe menkıbelerinden oluşuyor.

 

Siraceddin Önlüer'in derlediği Ben Pişmanım da 71 adet tövbe menkıbesi yer alıyor. Bu menkıbelerden bazılarının başlıkları şu şekilde:

 

Asıl Saltanat: İbrahim b.Edhem

 

Eşkıyalıktan Veliliğe: Fudayl b.İyaz

 

Meyhaneden Evliyalığa: Bişr-i Hafi

 

Tefecilikten Tövbeye: Habib-i Acemi

 

Gerçek Müslümanlık: Abdullah b.Mübarek

 

Asıl İş: Davud-i Tai

 

Paylaşılmayan Veli: Ma'ruf-i Kerhi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...