Jump to content

Yaralamalı Trafik Kazasının Masraflarını Kim Karşılar


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yaralamalı Trafik Kazasının Masraflarını Kim Karşılar

 

SORU: Avukat Hanım öncelikle cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Eşim bundan 6 ay kadar önce motor kullanırken bir başka aracın çarpması sonucu yaralandı. Şimdi sol ayağında hafif bir aksama var. Doktorlar eskisi gibi yürümeyebileceğini söylüyorlar. Aracı kullanan kişi hakkında ceza davası açıldı. Dava devam ediyor. Ne kadar ceza alır? Biz hastane masrafı ödedik, bir kısmını sigorta karşıladı ama bir kısmını da cebimizden ödemek zoruna kaldık. Ayrıca eşim, haftalarca çalışamadı. Eşim esnaftı, dükkanı açamadı. Biz bu masrafları alabilir miyiz?- Güler, B.

 

CEVAP: Güler Hanım öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Eşinizin trafik kazasındaki kusur oranı hakkında herhangi bir açıklama yapmamışsınız. Ancak şunu söyleyebilirim ki 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 89/1. Maddesi gereği bir kişinin yaralanmasına sebebiyet verilmesi halinde sanığa 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilir. Ancak 89. Maddenin 2. Fıkrasında sayılan hallerden birinin gerçekleşmesi halinde ise ceza yarı oranında arttırılır. Eşinizin yürüme bozukluğunun kalıcı olması ve/veya vücudunda kemik/kemiklerin kırılmasına neden olan bir kaza geçirmiş olması halinde verilecek ceza yarı oranında artacaktır. Örneğin sanık 6 ay ceza almışsa bu hallerin varlığı dikkate alınarak cezası 3 ay daha arttırılarak 9 aya çıkacaktır. Sorunuzun ikinci kısmına gelince; yaptığınız masrafları, eşinizin iş ve güçten kalması sebebiyle uğradığınız kazanç kaybını ve ayrıca yaşadığınız manevi acı ve üzüntünün bedelini kazanın olduğu yerdeki veya davalının bulunduğu yerdeki asliye hukuk mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası açarak talep edebilirsiniz. Yapılacak bilirkişi incelemesi sonucu kaza sebebiyle yaptığınız masraflar ve kazanç kaybınız hesaplanarak mahkemece de uygun görüldüğü takdirde bu konuda bir karar verilecektir. Ancak kazada eşinizin de kusuru varsa -ki bu kusur oranı kaza tespit tutanağında belirtilmiştir- bu oranda tazminatta hakkaniyete uygun bir indirim yapılması söz konusu olabilir.

 

Av. İlknur TİRYAKİ / PALHABER

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...