Jump to content

Kayıp Şehir Atlantis Bulundu Mu?


Lua Cheia

Önerilen Mesajlar

Yerbilimciler Atlantis adıyla efsaneleştirilen adanın volkanik etkilerle su yüzüne çıkmış bir kara parçası olduğunu iddia etti.

 

11-2.jpg

 

Jeologlar, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda deniz tabanının altında, yer hareketleri sırasında su yüzüne yükselip yeniden batan bir ada keşfetti. Bilimciler, uzun süre su yüzeyinin üstünde kalan bu kara parçası üstünde yerleşim yerleri oluşmuş olabileceğini, bunun da 'Atlantis' efsanesinin doğmasına yol açma ihtimalinin bulunduğunu düşünüyor.

 

56 milyon yıl öncesine uzanan coğrafi oluşumda nehir yatakları ve dağlar bulunduğu belirtiliyor. Nature Geoscience dergisinde yayımlanan araştırma ekibinin başındaki isim, Cambridge Üniversitesi’nden Nicky White, “Deniz yatağının yaklaşık 2 kilometre altında antik bir kara parçası duruyormuş gibi görünüyor” dedi.

 

Söz konusu kara parçası, İskoçya’nın açıklarında bulunan Orkney-Shetkand Adaları’nın batısında keşfedildi. Kapladığı alan yaklaşık 10 bin kilometre kare olan esrarengiz adanın İskoçya’yı oluşturan kara parçasına ait olabileceği, hatta Norveç’e kadar uzandığı düşünülüyor.

 

kaynak : ntvmsnbc

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İngiliz The Sun Gazetesi, Google Earth Programı Sayesinde Atlas Okyanusunda Tespit Edilen 'Gizemli' Şekillerin Kayıp Kıta Atlantis'e Ait Harabeler Olabileceğini Bildirdi.

 

Google Earth'le çalışan bir uygulama olan Google Ocean'da yapılan bir araştırmada kayıp kıta Atlantis'in olduğu varsayılan yerler incelendi ve ilginç bir bulguya ulaşıldı.

 

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere göre Kanarya Adaları yakınlarında

Batı Afrika sahiline 620 mil (997 kilometre) uzaklıkta bir nokta kayıp kıta Atlantis olduğu sanılan harabelerin izine rastlandı.

 

atlantis_1-1.jpg

 

Google Ocean'da tespit edilen ve insan eliyle yapılmış kusursuz bir dikdörtgene benzeyen "gizemli" şekillerin Atlantis olabileceği tahmin ediliyor.

Tespit edilen dikdörtgenin bir mühendis tarafından belirlendiği bildiriliyor. 4 kilometre derinlikte olan dikdörtgen yapı, mimari çizimleri andıran bir harita şeklinde ve birbirini direkt kesen, rahatlıkla görülebilen çizgilere sahip.

 

atlantis_3-1.jpg

 

Atlantis'ten bahseden filozof Platon,kıtanın M.Ö 9700'de, yani yaklaşık 12 bin yıl önce sulara gömüldüğünden bahsetmişti. New York Üniversitesi'nden arkeoloji kuratörü doktor Charles Orser, keşfi « büyüleyici » olarak niteledi. Orser,« Şekiller,Platon'nun tarif ettiği bölgede bulunuyor.Kesinlikle daha yakından bakılmayı ve araştırılmayı hakediyor» dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...