Jump to content

Değer Verip Değersiz Olmak


Güzide
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1301924891_14_kadin_erkek_degersizlik_hi-1.jpg

 

Her insana değeri kadar değer vereceğim” sözünü arkadaşlarınızdan veya çevrenizden duymuşsunuzdur. Gerçekten de bu sözün önemini yaşadığımız acı tecrübeler bize öğretiyor. Özellikle de çok iyi kalpli ve hassas olan insanların bu konuda suistimal edildiğini düşünüyorum ben. Genel bir yargı olmadığını ifade ederek şu soru sorayım izninizle: Neden insan kendisine değer veren bir insanı değersiz duruma düşürür?

Sorunun cevabını tam bilemeyeceğim; fakat bu meselenin psikolojik bir vaka olduğuna inanıyorum. Sanıyorum insan, ‘değer vereni’ yendiğini farzetmekte ve böylelikle bir ihtiyacı olmadığını düşünmekte… Yahut bilinçaltının yanlış yönlendirmesi sonucu, değer veren kişiyi artık önemsiz birisi olarak addetmekte.. Veya kime ne kadar değer vereceğimizi bilemediğimiz için isabetli bir değer veremiyoruz. Böylece değersiz kişiyi değerli görüyoruz. Ve sonrasında pek tabii ki “değerimi ucuza sattım” nidaları.. feryatları.. :)

Neticede ne tür bir psikolojik vaka olursa olsun, genellikle değer vereni değersizleştirdiğimiz aşikâr. Bu sebeple hayal kırıklığı yaşamamak için ‘değerli’ değerimizi, değeri hak edenlere vermemiz en doğrusu. Dolayısıyla da herkesin cüssesine göre değer biçmek kendimizi değersiz yapmayacak, hayal kırıklığı yaşatmayacaktır..

Biliyorum; ”umulanın dışında bir köşe yazısı olmuş” diyebilirsiniz; haklı olabilirsiniz.. Ama inanın şu söz konusu ‘psikolojik senaryo’ birçok kez karşınıza çıkabilir… Çıkıyordur da…

 

Umuyorum değeriniz değersizleşmez

...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...